Průvodce po Windows 8: katalog aplikací Windows Store je nová naděje

5. 4. 2012

Sdílet

 Autor: Redakce

Metru musíte nechat, že má styl. Vypadá pěkně, ani v praxi své tvůrce nezahanbí, minimálně na dotykové obrazovce ne. Přináší také úplně nové běhové prostředí pro aplikace, které rázně odděluje minulost a budoucnost Windows. Novinka se se starým prostředím nijak zvlášť nebratříčkuje, což je také vlastně dobře, pokud chce Microsoft vytvořit nový ekosystém. Velkou výhodou bude samozřejmě katalog aplikací, jehož prostřednictvím se snadno dohledáte každé existující aplikace. Jinak než přes tento obchod je ani instalovat nepůjde, snad jen firemní zákazníci by měli mít možnost využít nějakou skulinku v systému, běžný smrtelník ale pokaždé zamíří do Windows Store.

 

Na rovinu si přiznejme, že je úžasné být běžným smrtelníkem. Žádné složité hledání v hlubinách internetu se konat nebude, když budeme požadovat nějakou funkci, obrátíme směr plavby do bezpečného přístavu Windows Store, kde si pokaždé dohledáme to, co vlastně potřebujeme. Pakliže se budete po obchodě bezcílně potloukat, vždy si můžete prohlédnout aktuální hity a pořídit si třeba něco pro radost. V této fázi vývoje ještě obchod není kompletně dostavěný, především v něm nenajdete žádné placené aplikace. Během zkušebního období se můžete vybavit zadarmo, byť sortiment je prozatím logicky omezený. To kritizovat nelze.

Windows Store

Windows Store

Obchodní dům s mnoha patry

Podobný ekosystém si vybudoval Apple. Microsoftu trvalo několik let, než pochopil, že podobný katalog je v kombinaci s platformou, kterou drží pevně v rukou, klíčem k úspěchu. Windows Store veškerý obsah rozděluje do následujícího kategorií:

  • Spotlight – výběr úspěšných aplikací
  • Games – čistě herní sekce
  • Social – sociální sítě a komunikace
  • Entertainment – aplikace pro ukrácení volných chvilek
  • Photos – nástroje pro práci s fotografiemi
  • Music & videos – nástroje pro práci s hudbou a videi
  • Books & reference – vše, co souvisí s knihami, spadá sem
  • News & weather – zpravodajství a informace o počasí
  • Food & dining – pro kuchaře a hladové jedince
  • Shopping – nákupy
  • Travel – pomocníci při cestování
  • Finance – správa financí
  • Productivity – aplikace pro zvýšení produktivity
  • Security – bezpečnostní aplikace

Jednotlivých oddělení tedy v obchodě najdete požehnaně. Většina z nich tu má své místo, například nástroje pro práci s fotografiemi jsou natolik významné, že je nenajdete v Entertainment, ale ve svém vlastním odděleném prostoru. U každé kategorie ovšem najdete jednu zvláštní dlaždici, který slouží jako rychlý filtr. Modře označená Top free vás rovnou přesměruje do seznamu zdarma dostupných aplikací vybrané sekce.

Kromě rychlého filtrování si ale orientaci můžete usnadnit několika pomůckami. Pokaždé můžete rozsah zdánlivě nekonečných seznamů umístěných ve Windows Store omezit podle ceny. Z mixu všech aplikací tak snadno vytáhnete buď všechny zdarma dostupné, nebo naopak placené. Finální výběr pak ještě seřadíte od nejdražšího, nejnovějšího nebo třeba nejlépe ohodnoceného. Sestupné a vzestupné pořadí vám pomohou zobrazit obsah katalogu tak, že průměrné aplikace skoro určitě zapadnout. Je jedno, kolik za ně bude autor požadovat, nemusí za ně chtít vůbec nic, ale vy si stejně povětšinou všimnete pouze těch nejlepších (placených i neplacených).

Kdybyste byli vývojáři, s obavami byste očekávali, zda si vaší aplikace někdo všimne. Přestože je nanejvýš kvalitní, musí nasbírat dostatek kladných hodnocení, aby si proklestila cestu na tak dobou pozici, kde by ji měli návštěvníci Windows Storu na očích. Prozatím se tu nachází jen pás kusů, ale časem se boj přiostří. Ale tak to chodí. Zaměstnanci Microsoftu budou kvalitní kousky dokonce sami vypichovat, takže i méně známá jména budou mít určitou šanci zazářit. Když budete hledat konkrétní program, můžete samozřejmě požít integrované systémové vyhledávání. Navíc se některé sekce dle očekávání rozvětvují na další podsekce.

Instalovat aplikace konečně zvládne batole

Když se doberete k aplikaci, kterou byste chtěli používat, nebo alespoň vyzkoušet, klepnete na tlačítko Install a tím pro vás celý proces v podstatě končí. Budete odesláni zpět na titulní stranu obchodu, skrytou nabídku s postupem instalaci si rozbalit můžete, ale dozvíte se pouze, že se aplikace buď stahuje, nebo instaluje. Pak odtud zase zmizí. Po chvíli již objevíte v nabídce Start novou dlaždici, nový program můžete v takovém případě ihned začít používat. Pokud by po vás autor chtěl něco zaplatit, byla by nákupní procedura o něco delší. Samozřejmě se v takové situaci neobejdete bez účtu Microsoft Account, lokální účty nebudou stačit.

Online účet pomůže kontrolovat, kolikrát jste aplikaci kde nainstalovali. Nebudete moct podvádět: když si ji koupíte, dostáváte právě používat ji až na pěti svých zařízeních. Tím končí známé scénáře, kdy se třeba více lidí skládalo na nějakou hru. Zakoupená licence je pouze vaše a váže se k účtu Microsoft Account. S pěti zařízeními si ale vystačíte, ne? No, pokud budete mít počítačů a tabletů napojených na jeden účet, budete mít smůlu. Reálně taková situace nastane těžko.

V ostré fázi provozu obchod přivítá aplikace podpořené reklamou, což bude pro mnohé nepříjemná cena, kterou zaplatíme výměnou právo je používat. V době ryze desktopových Windows jsme si na něco takového popravdě moc nezvykli, reklama nás natolik obtěžovala, že jsme si aplikace raději zakoupili, než abychom používali zdarma dostupnou edici s reklamními pruhy. Když byla ještě Opera zpoplatněná, její zdarma dostupná edice byla na okraji zájmu. Často si místo takových programů najdeme alternativu. S Metrem by ale mohly reklamní ledoborce prolomit ledy.

Vývojáři nutně nebudete platit pouze za aplikaci jako takovou, Microsoft připravil platformu pro tzv. mikrotransakce. Tyto menší platby budou moct probíhat přímo v aplikacích. Herní vývojáři budou mít skvělou příležitost, jak vydělávat za bonusový obsah v jinak zdarma dostupných hrách. Alespoň teoreticky.

Zajíce v pytli zde není možné koupit. Sláva!

Před vlastní instalací si lze prohlédnout popis, obrázky a hodnocení produktu. Na první pohled tedy odtušíte, zda vám bude aplikace skutečně k užitku, případně zda s ní nejsou nějaké problémy. Pokud bude polofunkční a chybová, uživatelé vás na to upozorní hodnocením hvězdičkovým u slovním. Pokud bude dobře fungovat schvalovací proces, do katalogu se takový výtvor ani nedostane.

Snad se ani nestane, že byste nalétli podvodníkovi. Pravidla jsou přísná a nenechají do katalogu vstoupit každého vývojáře. Microsoft si pěkně posvítí na to, zda byly dodrženy postupy a pravidla, aby nebyla ohrožena bezpečnost nebo stabilita vašeho počítače. Redmondští doufají, že se přinejmenším modré obrazovky smrti a podobné jevy stanou definitivně minulostí. Ne zcela dobře udělanou aplikaci ale klidně vyhodí z katalogu proto, že třeba bude pomalu startovat.

Ani tedy nemusí jít nutně o spyware. Pravidla říkají, že se aplikace musí spustit do pěti vteřin, při obnově musí naběhnout do dvou vteřin. Výkon je pro Microsoft také důležitý, z čehož budeme těžit. Pomalé a nestabilní počítače by měly díky těmto stanoveným podmínkám vzít za své, zlepší se i naše bezpečnost. V současnosti vůbec není problém naletět tvůrcům falešného antiviru nebo jiném legitimně se tvářícímu programu. Ve Windows 8 k tomu nebudete mít příležitost, pokud se tedy budete držet Metra a Windows Store.

Přemýšlíte nad tím, proč katalog neobsahuje také programy pro desktop? I na desktopu by mohly běžet pouze schválené kousky, které by se nacházely ve Windows Store, jenže Microsoft k tomu nepřistoupil, čímž naznačuje, že to nemá cenu. Desktop je pro něj – alespoň pro tuto chvíli – vedlejší.

ICTS24

Současný systém aplikací v Metru funguje tak, že je můžete často aktualizovat. Aktualizacím se nebudou vyhýbat ani systémové aplikace. Za své vezmou letité programy vestavěné ve Windows. Současná základní výbava se bude moct vyvíjet. Doba si to žádá, protože je nemyslitelné, abychom novější sadu aplikací získali až s další verzí operačního systému. Windows 8 se více přibližují konceptu operačních systémů z mobilních telefonů, a tom se aplikace taky vyvíjí a aktualizují se nezávisle na samotném systému. Platí to minimálně z velké části.

Metro skoncuje s neaktuálními programy, naopak se bude pravidelně ujišťovat o tom, že máte vše aktuální. Mnoho neduhů Windows se tak v Osmičkách ztratí.