Je to jen pět měsíců, co jsme psali, že je na trhu přes 1000 produktů s podporou bezdrátového nabíjení Qi. Tento formát stojící na principu elektromagnetické indukce má již prakticky monopol. U mobilních zařízení sice vystrkoval růžky i konkurenční PMA (který například stále podporuje Samsung), ale tvůrci PowerMatu letos kapitulovali a sami začali vyvíjet Qi nabíječky.
I tento krok jistě pomohl, že během necelého půlroku se počet zařízení využívajících Qi zdvojnásobil. Wireless Power Consortium, které stojí za vývojem formátu, na webu eviduje již 2400+ zařízení a každým dnem přibývají nová.
Z oněch 2400 jich 1900 tvoří nabíječky něco přes 500 pak zařízení, která lze nabíjet. Typicky jde o mobily, ale v seznamu jsou také powerbanky, hodinky, gamepady, myši apod. Čísla je ale nutná brát s rezervou, protože některé produkty jsou v seznamu vícekrát, každá regionální varianta bývá vedena zvlášť. Čerstvá novinka Samsung Galaxy Note9 je tam jen dvakrát, ale třeba LG G7 hned desetkrát.
Hlavní boom nastal v nabíječkách, které již nabízí desítky výrobců. Chybí mezi nimi Apple, který svůj AirPower pro nabíjení iPhonu, Watch a AirPods současně již téměř rok odkládá. Tak trochu se mu nedávno vysmál Samsung, který uvedl Wireless Charger Duo pro nabíjení mobilu a hodinek.
Samsung mimochodem trochu rebeluje. Jeho telefony podporují aktuální verzi Qi 1.2, ale Korejci adaptovali jen tzv. Basic Power Profile, který standardně dovoluje zařízení nabíjet maximálním výkonem 5 W. Samsung ale nabízí vlastní proprietární bezdrátové rychlonabíječky s výkonem 9 W.
Tzv. Qi Extended Power Profile s výkonem až 15 W (v praxi se zatím používá okolo 10 W) zatím nasadily jen společnosti Sony (Xperia XZ2, XZ2 Premium) a LG (V30, V35, G7). Kompatibilních rychlonabíječek je více než 100.