Při příležitosti konference I/O Google připomněl, jak se v posledním roce formát VP9 změnil a co jej čeká nového. Firma o něm stále říká, že je o chlup lepší než HEVC a při polovičním datovém toku stejně dobrý jako dnes nejrozšířenější H.264.
Od června 2013 se podařilo zrychlit dekódování formátu sedminásobně, takže jej už softwarově zvládne přehrát například Nexus 5 (v rozlišení 1080p při 30 snímcích za sekundu). Přehrávač přitom využívá více jader a dokáže být šetrnější k akumulátoru. Enkódování je meziročně dokonce 40× rychlejší.
Problém je, že na trhu stále chybí čipy, které by VP9 dokázaly (de)kódovat hardwarově. Software postavený nad obecnými procesory není efektivní. První hardwarové dekodéry do svých čipů implementuje Nvidia a MediaTek, letos a během příštího roku přibude ještě 8 výrobců. Díky tomu bude možné úsporně přehrávat i 4K video s 60 snímky za sekundu.
VP9 se naučil také nové funkce. Loni byly definovány dva profily. Profil 0 pracoval s vzorkováním 4:2:0, profil 1 přidal i vzorkování 4:2:2 a 4:4:4, podporou hloubkového a alfa kanálu (průhlednosti). Teď Google pracuje na profilu 3, který přinese podporu 10- a 12bitové barevné hloubky. Přijde na podzim.
Bude také podporován v rozhraní WebRTC, které v prohlížeči zprostředkovává komunikaci v reálném čase bez pluginu (Flash Player, Java atd.). WebRTC a také VP9 už podporuje Firefox, Opera a Chrome. Google tvrdí, že v jeho prohlížeči už 60 % videí na YouTube běží právě ve VP9. I kvůli tomu v Chrome zakázal přehrávání přes Flash Player. Klipy v rozlišení 4K jsou mimochodem ukládány pouze do formátu VP9.
Android, Chrome a YouTube jsou na nový formát připraveny. Stojí za ním také největší producenti mobilních čipů: ARM, Broadcom, Intel, LG, Marvell, MediaTek, Nvidia, Panasonic, Philips, Qualcomm, RealTek, Samsung, Sigma, Sharp, Sony a Toshiba. Z výrobců kamer pak Sony, LG, Panasonic nebo nově Red. V žádném případě se ale nejedná o exkluzivní podporu, protože tito výrobci myslí i na konkurenční HEVC. A bude na Googlu přesvědčit veřejnost, že mu má dát přednost, jinak se bude opakovat nezájem jako u VP8.
Zdroj +WebRTC