Čip vyrobený 16nm procesem u TSMC je o 9 % větší než ten od Samsungu s 14nm tranzistory. Jiná výroba se i přes jinak stejné parametry mohla projevit na výdrži. SoC vyrobený Samsungem by teoreticky mohl být úspornější, protože menší čip spotřebuje méně energie.
Velký rozruch způsobil uživatel Redditu, který si říká pw5a29. Píše, že má doma dva iPhony 6S Plus s 64GB úložištěm, ale jeden s SoC od Samsungu a jeden od TSMC. Ten první dle Battery Testu z Geekbenche vydržel o skoro dvě hodiny méně. Překvapivě je tak větší čip úspornější. Pochopitelně ale neznáme podmínky, ve kterých uživatel telefony testoval. Mohl zfalšovat screenshoty apod. Obrázek dnes není důkaz.
" frameborder="0" height="360" width="640">
O horší výdrži mluví také Jonathan Morrison na YouTubu. Testoval výdrž telefonů při reálném použití a tomu s SoC vyrobeném u Samsungu klesal ukazatel akumulátoru rychleji. Dle termokamery se také Samsung více zahřívá.
Samotný Apple pro TechCrunch řekl, že i přes odlišné komponenty se výdrž iPhonů liší jen o dvě až tři procenta. SoC má na měření největší vliv, iPhony nicméně používají i další komponenty od více dodavatelů: paměťové čipy pro RAM dodává Samsung a Hynix, čipy pro úložiště pak Hynix a Toshiba. Displeje jsou od LG a Sharpu.
Mimochodem: V App Storu se už objevil diagnostický nástroj Lirum Device Info, který dokáže výrobce SoC odhalit. Samsung nese označení N71AP (iPhone 6S) a N66AP (iPhone 6S Plus). TSMC pak N71mAP (iPhone 6S) a N66mAP (iPhone 6S Plus).