Ryzen zatím AMD moc nenakopl, zůstává ve ztrátě. Růst tržeb nestačil a akcie klesají

2. 5. 2017

Sdílet

 Autor: Redakce

Po finančních výsledcích Intelu (pro připomenutí – firma přesně splnila svá vlastní avizovaná očekávání a zlepšila prognózu do budoucna) je nyní čas i na účetní uzávěrku AMD, které kvartální výsledky na první čtvrtletí roku („Q1 2017“) vyhlásilo včera. AMD v prvním kvartále po dlouhém čekání vydalo procesory Ryzen s novou „comebackovou“ architekturou Zen. Ty přišly zatím jen do dražšího segmentu a prodávaly se necelý měsíc ze tří, i tak se ale napjatě očekávalo, co to udělá s financemi AMD.

Poněkud bulvárně by se dalo shrnout, že nic – firma totiž stejně jako Intel oznámila tržby, které se přesně strefily do středu odhadu vydaného v lednu: 984 milionů dolarů. To výrazně nepotěšilo finanční kruhy očekávající lepší výsledek, takže ještě do půlnoci (mimo hlavní obchodní dobu) akcie klesly o 10 %, což poté dál pokračovalo. Ve skutečnosti je situace pochopitelně složitější, každopádně se ale zdá, že v prvním měsíci se s prodeji Ryzenů podařilo naplnit jen základní konzervativní očekávání, která si AMD dovolilo dát do lednové prognózy, nikoliv ambicióznější naděje.

Obrat 984 milionů představuje 11% propad proti předchozímu kvartálu, ovšem Q1 je vždy slabší kvůli sezónním vlivům. Pokud by se srovnávalo s obdobím před rokem (Q1 2016), je nynější výsledek naopak zlepšením o 18 %, a jak ještě uvidíme, toto už zřejmě lze přičíst právě dopadu Ryzenů 7. Ovšem také dlužno říct, že Q1 2016 bylo pro AMD rekordně špatné. Z aktuálních tržeb má AMD hrubou marži 34 %, což je zlepšení o dva procentní body, zřejmě aspoň zčásti díky Zenu, na němž je marže vyšší. Nicméně stále se nepodařilo vyhrabat z červených čísel – čistá ztráta je 73 milionů $, 8 centů na jednu akcii. V minulém kvartálu pro srovnání byla ztráta 6 centů na akcii a před rokem 14 centů.

amd-q1-2017-vysledky

Vliv Ryzenu: ano, ale žádné zázraky

To, zda Ryzen skutečně vypadá na zlepšení ve finanční kondici pro AMD, lze lépe číst z rozpisu tržeb mezi jednotlivé divize. Jak už bylo řečeno, první kvartál je sezónně slabé období, jelikož prodeje opadají po nákupní horečce v závěru roku. Zdá se však, že tentokrát se tento jev týkal hlavně divize Enterprise & Semi-Custom s jejími konzolovými APU. Z 506 milionů v Q4 2016 se jí obrat smrsknul jen na 391 milionů $, tedy propad o 23 % (nicméně meziročně je na tom tento byznys lépe o 5 %, vykazuje tedy stále jistý růst). Divize měla provozní zisk 9 milionů.

amd-zen-cpu-renderDivize Computing and Graphics, která je zjednodušeně řečeno divizí PC procesorů a GPU, prodávala naopak téměř stejně jako v Q4. Mezikvartálně klesla jen o 1 %, zatímco proti stavu před rokem (460 milionů $) má tržby lepší o 29 %. Podařilo se jí tedy zaflikovat velký výpadek v příjmech z konzolí, ačkoliv má stále provozní ztrátu 15 milionů. AMD uvádí, že tento pozitivní efekt na tržbu měly jednak zvýšené prodeje GPU, s nimi však také prodeje procesorů Ryzen, po nichž je údajně „silná poptávka“. Proti nim negativně působily nižší prodeje mobilních procesorů ve stejném období, u nichž se také snížily průměrné prodejní ceny. Ty se však zlepšily u GPU a totéž se stalo i u desktopových CPU, což by opět mělo být díky Ryzenům 7 prodaným během března.

Nicméně vzhledem k jejich koncové prodejní ceně 300–500 dolarů (z čehož má AMD méně) se jich v absolutním měřítku asi nepodařilo prodat zas tak mnoho – odhady o jednom milionu do konce března se asi nepotvrdily, nebo tyto procesory možná byly jen dodány do obchodů, ale ještě ne zaplaceny AMD. Zajímavé je, že dle údajů z účetnictví se v tomto období hodně zvedl podíl peněz, které jsou „na cestě“ a hodnoty skladových zásob na aktivech, která celkově zůstala zhruba stejná, zatímco se na oplátku snížily volné finanční rezervy (neboť se z části přelily do oněch položek). Hodnota zásob šla nahoru ze 751 milionů na 839 $, a místo 311 milionů v Q4, které mají být zaplaceny od odběratelů, se v Q1 čekalo na platby ve výši 494 milionů dolarů. Toto je asi tím, jak se v distribuci vytvářely větší zásoby na vydání nových produktů v dubnu, tedy Ryzenů 5grafik Radeon série RX 500. Efekt to ale může být jen přechodný.

amd-logo-chip-bga-cpu-procesor

Tržby na desktopu byly nejvyšší za poslední dva roky (díky Ryzenům 7)

Během konferenčního hovoru k výsledkům padlo několik zajímavých drobností, které přímo v tiskové zprávě nejsou. Lisa Su například řekla, že tržby z prodeje desktopových CPU byly nejvyšší za poslední dva roky. Výsledky v Q1 2015 nebyly zrovna skvělé, takže to nemusí znít moc dobře, nicméně lze to brát tak, že Ryzeny 7 dokázaly alespoň dorovnat pokles v prodejích (a průměrných cenách?) procesorů AMD, ke kterému od té doby došlo.

AMD také údajně v tuto chvíli spolupracuje či komunikuje s více než 300 vývojáři softwaru kvůli optimalizacím jejich programů či her pro Ryzen. Zástupci firmy také potvrdili, že grafiky s čipem Vega mají vyjít „později během druhého čtvrtletí“ a během Q2 mají vyjít i serverové Zeny „Naples.“ Od těch už prý mezi partnery koluje několik tisíc vzorků.

Jak dál? V druhém kvartále se AMD ještě stále moc nezvedne

Asi ještě víc než kdy jindy teď platí, že zajímavá je na kvartálních výsledcích také prognóza na další období, tedy nyní na už běžící Q2 2017. Ta předpokládá růst tržeb, v čemž by se asi opět mohly předvést Ryzeny, ale nikoliv nějak závratný, což možná přispělo k propadu akcií. Mezi Q1 a Q2 totiž bývá i pravidelný sezónní nárůst. AMD čeká zlepšení obratu o 17 %, plus minus tři procentní body. Pokud by se tedy opět trefilo přesně doprostřed intervalu, mělo by obrat 1,15 miliardy dolarů, což by bylo o 12 % lepší než před rokem v Q2 2016, ale také lepší než v posledním kvartálu roku 2016.

ICTS24

V této prognóze asi ještě moc nejsou zahrnuty příjmy navíc ze serverového trhu, z něhož bylo AMD prakticky vymazáno a tedy by opětovné „namočení se“ v něm mělo vést k čistému růstu obratu. V Q2 2017 mají serverové Zeny jít údajně na trh ještě jen v omezeném množství, větší dodávky se rozproudí až v druhé polovině roku. Podobně je možné, že i efekt nových GPU Vega bude malý, pokud půjdou na trh až někdy na konci června.

Pro celý rok počítá AMD s tím, že zvýší tržby o minimálně 10 % proti roku 2016 (4,27 miliardy $). Doslova má dojít ke zlepšení „o nízkou dvoucifernou hodnotu“. Nárůst o 10 % a víc by znamenal obrat minimálně 4,7 miliardy, takže v druhé půli roku by muselo AMD utržit v průměru 1,275 miliardy za kvartál. Cílem je údajně dosáhnout čistý zisk dle non-GAAP metodiky, která pomíjí některé jednorázové transformační náklady. To asi znamená, že standardní účetnictví stále ještě může v prosinci skončit červeně a vyhlížený návrat k ziskovosti by se opět mohl odsunout o rok dál.