Téma bylo jasně dané – produktová řada Western Digital My Cloud a její dva noví zástupci. Začalo se pěkně zeširoka, probrali jsme výhody a nevýhody cloudu, aktuální roztříštěnost dat mezi několik zařízení a jejich nedostupnost v libovolném okamžiku.
Dále došlo na teoretickou debatu o veřejném a osobním cloudu. Je pravdou, že využívání veřejného cloudu je pro mnoho zákazníků (nejen z řad firem) problém, a to hned z několika důvodů – nemožnost kontrolovat hardware ani řídící software, nemůžete omezit přístup poskytovateli řešení apod. Personální cloud tyto problémy do značné míry řeší. Dovolím si vypíchnout jeden zajímavý slide:
Pojďme se ale konečně podívat na konkrétní zařízení. Domácí uživatele se bude WD snažit ohromit jednodiskovou verzí WD My Cloud. Ten bude dodáván ve třech variantách – 2, 3, a 4TB. Celkovou kapacitu bude možné rozšířit pomocí USB portu, jež splňuje specifikace USB 3.0. Gigabitový Ethernet je dnes samozřejmostí.
Pro ty, co očekávají od zařízení něco více, tu bude WD My Cloud EX4. O něm se již rozepsal kolega František Urban ve své aktualitě. Tedy jen v rychlosti – 4 disky v hotswap modulech, dvojice portů Ethernet a USB 3.0 a dokonce došlo i na zdvojené napájení (řešeno dvěma externími adaptéry). Disky se neinstalují do žádných modulů, prostě se jen vloží do připraveného otvoru.
Čtyřdisková verze bude dostupná v kapacitách 8, 12 a 16 TB, nebo zcela bez disků. Na akci zazněla zajímavá informace – v případě, že osazené disky budou z edice WD Red, poběží ventilátor úložiště na nižší otáčky. S červenými disky by prý údajně měla být i prodloužená záruka (na tři roky).
Přestože se jedná o zařízení primárně zaměřená na poskytování cloudových služeb, nic vám samozřejmě nebrání v provozování zařízení coby tradičního síťového úložiště. Pokud vás zajímají rozšířené možnosti práce, věřte, že WD poskytuje pro úložiště instalovatelné moduly. Těch je aktuálně 12. Více informací přineseme v chystané recenzi.