Samsung Omnia W: zkrášlená Omnia 7 s Mangem (recenze)

6. 2. 2012

Sdílet

 Autor: Redakce

Samsung Omnia 7 na trhu zaujala především díky příznivé ceně, Super AMOLED  displeji, který mohli u konkurence pouze závidět a kvalitním zpracováním. Pro nástupce Omnia W společnost vymyslela totožnou cestičku. Navrch trochu upravila výkon a hlavně si pohrála s designem, který je subjektivně o dost lepší. Zřejmě si to myslí i v Samsungu a proto tomuto modelu určili přízvisko "Wonder" (krásný).

Každopádně, novinka si v řadě věcí i pohoršila. Asi nejvýraznější změnou je ubrání na úhlopříčce (3,7" u Omnie W, 4" u Omnie 7), ale šetřilo se i na materiálech. Zatímco starší model má zadní část těla vyvedenou celou v kovu, u novinky nalezneme pouze kovový plíšek vsazený doprostřed zadní části těla. To na kvalitě zpracování naštěstí nemá žádný vliv.

Na druhou stranu, Omnia W mohla díky snížení úhlopříčky displeje postrádat pár centimetrů, je tedy menší a lehčí. Do výbavy navíc dostala 1,4 GHz procesor (oproti 1 GHz), novější grafický čip (Adreno 205 oproti 200) a HSDPA s rychlostí stahování 14,4Mb/s. Přitom si dokázala udržet příznivou cenu, která se v průměru pohybuje kolem 6 500 Kč.

Konstrukce a zpracování

Přední část telefonu je rozdělena na tři části. Tou nejvýraznější je samozřejmě 3,7" Super AMOLED displej. Nad ním se nachází logo Samsungu, reproduktor, přední VGA kamera, proximity senzor a senzor okolního světla. Pod displejem se nachází již tradiční trio tlačítek Windows Phone. Tlačítka Zpět a Hledat jsou senzorová, klávesa Domů mechanická. To vše je potaženo ochranným sklíčkem Gorilla Glass.

Trochu mě mrzí rozložení prvků. Displej se mohl o trochu více protáhnout do boků a na horní i dolní části se dalo také pár milimetrů ubrat. Mobilní telefon by poté byl ještě kompaktnější. Rozhodně to ale není žádná katastrofa.

Pravé straně telefonu dominuje vystouplá kolébka pro ovládání hlasitosti. Zmáčknout jí není absolutně žádný problém, proto je bohužel běžné zesílení/zeslabení přehrávané hudby při vyndávání telefonu z kapsy. Na levé straně se nachází tlačítka pro zapnutí/vypnutí displeje a spoušť fotoaparátu. Obě tlačítka nejsou moc vystouplá a pro jejich stisk je na rozdíl od ovladače hlasitosti potřeba trošinku větší síla.

Samsung Omnia W Samsung Omnia W

Horní stranu smartphonu okupuje klasický 3,5 mm konektor jack, microUSB konektor je již standardně na spodní straně. Na zadní straně nalezneme čočku fotoaparátu, LED diodu a reproduktor. Zadní kryt je tvořen tvrdým matným plastem, do kterého je zasazen kovový plíšek. To sice nevytvoří dojem celokovového krytu, pro dobrý dojem to ale postačí dostatečně.

Samsung Omnia W Samsung Omnia W

Telefon je celkově zpracován velmi hezky. Vše pasuje tak jak má a nikde nic nevrže. Použitý plast působí velmi bytelným dojmem. Zde Samsung odvedl velmi dobrou práci. A taková specialitka na závěr. Slot pro SIM kartu není nijak omezován baterií, pro její výměnu tedy není potřeba baterii pokaždé vyndávat.

Parametry
Cena 6 690 Kč včetně DPH
Názor 85 %
Zapůjčil Samsung
Samsung Omnia W
operační systém Windows Phone 7
displej 3,7", 800×480
interní paměť 8 GB
RAM 512 MB
rozlišení fotoaparátu 5 Mpx
procesor Qualcomm Scorpion (1,4 GHz)
kapacita baterie 1 500 mAh
rozměr 59 × 116 × 109 mm
hmotnost 114 g

Úvod, konstrukce a zpracování

Displej, hardware, fotoaparát, výdrž

Displej

Samsung svůj model vybavil 3,7" Super AMOLED displejem podporující 16 milionů barev. Dle diktatury Microsoftu má i tento telefon WVGA rozlišení, které je na tuto úhlopříčku jako dělané. Na 252 PPI už jednotlivé pixely uvidíte jen opravdu stěží, a to byste se museli hodně snažit. Retině na iPhonu 4/4S (330 PPI) se to samozřejmě rovnat nemůže, zde jsme ale v jiné cenové kategorii.

Jako na každém AMOLED displeji je černá opravdu černá, s bílou to už je trochu horší. I tak ale displej musím pochválit. Při maximálním jasu je displej čitelný i na přímém horském slunečním svitu a k pozorovacím úhlům také nemůžu mít žádnou připomínku.

Hardware

Vezmeme-li v potaz striktní pravidla Microsoftu na hardwarovou výbavu jeho smartphonů a snahu o co nejnižší cenu, měl Samsung při výrobě Omnie W vcelku svázané ruce. Výsledná konfigurace nakonec zní ale velmi přijatelně: čipset Qualcomm MSM8255 Snapdragon s procesorem Scorpion o taktu 1,4 GHz, na Windows Phone dostačující 512 MB RAM, grafický procesor Adreno 205. Jak si vedla Omnia ve webových benchmarcích, které otestují především výpočetní výkon procesoru si můžete prohlédnout v interaktivních grafech.

Jak na interaktivní grafy?

  1. Pokud se vám nelíbí písmo se stíny, velmi snadno je vypnete v Nastavení. Máte-li ještě problémy s rychlostí zobrazování, můžete v Nastavení povypínat také animace. 
  2. V základním nastavení jsou pruhy seskupeny dle naměřených hodnot. To můžete snadno změnit například na řazení podle platformy nebo úhlopříčky.
  3. Po najetí myší na některou z položek (třeba na iPhone 4S) se z této stane 100 % (základ) a ostatní položky se přepočítají podle ní. Všechny absolutní hodnoty se změní na relativní. Zpět se změní, až kurzor myši opustí oblast z názvu položek.
  4. Budete-li chtít nějakou položku (smartphone) v grafech sledovat, můžete si její pruh libovolně obarvit. Stačí klepnout levým tlačítkem myši na barevném pruhu a vybrat si z palety. Máte-li povoleny cookies, mělo by vám nastavení vydržet i pro další grafy.
  5. Cenu a další základní parametry (například rozlišení či úhlopříčku) můžete zobrazit kdykoliv v každém grafu: stačí u vybraného procesoru najet kurzorem myši nad pruh s hodnotou (měření) a chvíli počkat. Objeví se jako plovoucí nápověda (tooltip).
  6. Zámek základu (tablet, který se stane těmi 100 % a od něhož se odvíjí další relativní hodnoty) aktivujete pomocí současného stisku klávesy CTRL a levého tlačítka myši nad procesorem (či jeho pruhem v grafu), který chcete uzamknout.
  7. Před prvním použitím grafů si pro jistotu vyprázdněte cache prohlížeče (zřejmě bude stačit refresh) a v případě problém smažte i příslušné cookies.
  8. Interaktivní grafy 2.0 jsou kompatibilní s prohlížeči Firefox (testovány verze 4.x), Opera (testováno s 11.x), Internet Explorer 8 a 9 (verze 7 a starší už nejsou podporovány) a Chrome (zde mají tooltipy hranaté rohy namísto kulatých).

Ve vedlejší výbavě nalezneme například již zmíněnou podporu HSDPA s rychlostí stahování 14,4 Mb/s. Nejvíce rozhodně zamrzí bohužel "běžná" integrovaná paměť 8 GB. Vzhledem k nemožnosti paměť rozšířit SD kartou, může být toto omezení pro spoustu uživatelů hodně skličující.

Fotoaparát

Co se týče fotoaparátu, vše zůstalo při starém. Omnia W je vybavena stejně jako její předchůdce 5 Mpx fotoaparátem, schopným nahrávat HD video při rychlosti 30 FPS. Samozřejmostí je autofocus a LED dioda. Prostředí aplikace fotoaparátu ve Windows Phone je sice strohé, ale přehledné. Jedním kliknutím můžete přepínat režim fotoaparát/kamera, přepnout na přední kamerku, či se dostat do podrobnějšího nastavení.

Můžeme si vybírat mezi normálním/makro režimem zaostřování, nastavit vyvážení bílé, různých efektů, kontrast, sytost, ostrost, jas (-2,2), ISO (50-400), kvalitu obrázku a rozlišení. Podobnou nabídku nalezneme i u videa. Pochválit také musím postranní pruh, přes který se dá lehce přesunout do galerie.

Samsung Omnia W Samsung Omnia W

Při dobré světelnosti pořizuje Omnia W obstojné fotografie, ve tmě jsme bohužel odkázáni na LED diodu, která divy nedokáže. Vhod přijdou ale i dvě speciální aplikace od Samsungu.  Photo Studio nabízí focení při různých efektech (lomo, krása, kombinace, idyla a panoráma) či následné základní úpravy pořízených snímků a FunShot tu je, jak vypovídá název, pouze pro zábavu. Aplikace známým způsobem vtipně zdeformuje pořízené obličeje. Některé pořízené kousky opravdu stojí za sdílení.

Výdrž

Dodávaná baterie o kapacitě 1500 mAh splnila očekávání, ale neoslnila. Není se co divit, v dnešní době velkých dotykových displejů a nepřetržitých datových přenosů nemůžeme očekávat týdenní výdrž, kterou jsme ještě před pár lety považovali za samozřejmost. Dnes jsme rádi za den dva.

Samsung Omnia W Samsung Omnia W

A přesně takovou dobu Omnia vydrží. Při neustále zapnutém 3G/Wi-Fi, automatickém jasu, vyřízení pár minutových hovorů, odeslání deseti SMS, hodinovém poslechu hudby, hodinovém brouzdání na netu a občasném zahrání nějaké hry při čekání na autobus bude na vás večer svítit 20%-30% údaj o nabití baterie. Při šetrném provozu se ale s vámi Omnia klidně bude kamarádit celé dva dny.

Systém, Zune, verdikt

Windows Phone 7.5 Mango

O samotném systému Windows Phone 7.5 se toho již napsalo mnoho a každý, kdo trochu sleduje mobilní scénu, zná tento systém skrz na skrz. Proto se v této kapitole zaměřím především na ty nejzajímavější prvky systému, připomenu to nejdůležitější a trochu porovnám s ostatními platformami.

Microsoft si při vývoji celého systému zakládal především na jednoduchosti, přehlednosti a jasnosti. Dopomoct mu měl především jeho dlaždicový způsob uspořádání hlavní nabídky. I tak jsem se ale setkal s lidmi (a nebylo jich málo), kteří když poprvé uviděli hlavní nabídku, tak nevěděli co dělat. Prostředí je prostě odlišné od ostatních platforem a chce to chvilku cviku a porozumění. Po pár minutách/hodinách/dnech (záleží na každém jednotlivci) je používání systému ale opravdu bleskové.

Asi největší doménou a nejčastěji používanou součástí systému je hub Lidé (People). Ten dohromady sdružuje jak klasický adresář, kontakty uložené na Windows Live, tak především přátele ze sociální sítě Facebook. Každý, kdo si kupuje smartphone s Windows Phone by měl vědět, že pokud nepoužívá Facebook a do budoucna neplánuje jeho založení, přijde o největší přednost systému.

S aplikací Lidé si Microsoft opravdu vyhrál a dopracoval jí do posledního detailu. Každý kontakt má k sobě přiřazené klasické údaje jako telefon či e-mail, pokud je ale kontakt propojen i s facebookovým účtem, je ihned načtena i jeho profilová fotografie, adresa, narozeniny a dokonce i partner (takřka všechny viditelné údaje). Karta kontaktu následně obsahuje všechny zmíněné informace, ale i poslední status či možnost napsat zprávu po FB chatu/SMS.

People Hub nadále nabízí Novinky, neboli výčet posledních aktualizaci statusů. Samozřejmostí je i lišta s naposledy použitými kontakty. Sociální sítě jsou ale integrovány i do kalendáře. Ten tedy shrnuje jak upozornění na narozeniny, americké svátky (možno vypnout), události na Windows Live (zadané vámi), události na FB a případně i události z Google účtu. Nemůžu si pomoci, ale integraci veškerých účtů (jak sociálních, ale i pracovních například na Googlu) zvládl Microsoft nejlépe ze všech platforem.

Příjemně je i zpracovaný e-mailový klient, který je od ostatních aplikací odlišen svým světlým pozadím. Jeho prostředí je naprosto klasické pro všechny další nabídky Windows Phone - tedy karty (vše, nepřečteno, s příznakem) seřazeny horizontálně vedle sebe. Exceluje ale především svou rychlostí načítání nových e-mailů.

Nejvíce kritizovanou vlastností tohoto nového systému jsou možnosti (spíše nemožnosti) různých nastavení. Microsoft velmi striktně zavelel a v telefonu si můžete nastavit opravdu jen ty nejzákladnější věci. Například vyzvánění si sice nastavit můžete, systém vám dovolí ale použít pouze předinstalované zvuky (vlastní skladby můžete použít až po velké snaze). Jakákoliv úprava vzhledu systému závisí pouze na výběru pozadí (světlé, tmavé) a vybrání si z deseti barev použitých pro prvky. Na druhou stranu musíme pochválit integrovanou možnost sdílení internetu přes Wi-Fi.

Ke kladům určitě musíme připočítat i integrovaný internetový prohlížeč. Jak již bylo zmíněno například v recenzi HTC Titan, Internet Explorer se od konkurence odlišuje především adresovým řádkem, který je umístěn dole. Veškerá další nabídka se zobrazí až po vysunutí spodní lišty. Prohlížeči nic nechybí, konkurenci ale také ničím nepředbíhá. Zamrzí absence podpory Flashe, ten ale stejně za pár let v mobilní sféře skončí úplně.

A málem bych zapomněl na integrovaný kancelářský balík Office. Microsoft by velmi prohloupil, kdyby své úspěšné kancelářské aplikace nenainstaloval i do svého mobilního systému. Vytvářet tak můžete dokumenty ve Wordu, Excelu (ovšem pouze soubory .docx a .xlsx) a psát poznámky v OneNote. Prezentaci si na smartphonu pouze prohlédnete. I u této aplikace musím pochválit jak povedené prostředí, tak především svižný chod. Spousta lidí ocení i integraci datového uložiště SkyDrive (každý majitel Windows Phone telefonu má nárok na 25 GB místa).

Zune a zábava

Stejně jako u jablečné konkurence, i Windows Phone pro komunikaci telefonu s počítačem používá speciální aplikaci. Zde jménem Zune. Pokud chcete do smarpthonu dostat nějaký multimediální obsah, musíte ho nejdříve zkopírovat do knihovny v počítači a až z ní jí přes Zune přenést do telefonu.

Zune zastane veškerou činnost, která je s telefonem potřeba. Jak již zmíněné kopírování obsahu, tak i instalace aktualizací, procházení Marketplace kvůli novým aplikacím do telefonu, nebo prohlížení multimediálního obsahu vytvořeného Omnii na větším monitoru počítače.

V dnešní době si obrázek o platformě děláme i dle velikosti a kvalitě obchodu s aplikacemi. Marketplace u Windows Phone oproti konkurenci strádá především kvůli svému mládí. I tak se ale za krátkou dobu dostal na metu 50 000 dostupných aplikací a ty nejpotřebnější a nejznámější aplikace si můžete nahrát i na svůj telefon s WP.

Android Market je sice o dost větší a ke každé aplikaci naleznete i další konkurence schopnou. Market však není kontrolován a dostane se do něj v podstatě jakákoliv aplikace, což není úplně nejšťastnější. Jak zastánci Androidu, tak i Windows Phone mohou opravdu závidět příznivcům iOS. App Store je prostě v současné době na špici, co se týče počtu aplikací, tak i jejich kvality.

O herní vyžití se u Microsoftu stará aplikace se jménem Xbox Live, která má na povel herní centrum. Najdete zde jak nainstalované hry, tak ale i přístup ke svému Xbox LIVE účtu. Z mobilního telefonu si tak můžete psát s kamarádem, který právě v teple svého obýváků hraje nejnovější herní trhák na svém Xboxu 360.

A poslední zmínka se bude týkat dodávaných sluchátek, která mě opravdu zklamala. Stejně jako například nedávno recenzovaného  HTC Titan, jsou sluchátka dobrá akorát na použití jako hands-free, na delší poslech hudby bych rozhodně doporučoval sluchátka vlastní.

Závěr a verdikt

S klidným svědomím mohu po dvou týdnech testování říci, že jsem si Omnii W opravdu oblíbil, především její opravdu precizní zpracování. A i po stránce designu působí smartphone velice dobře. Otázku vyvolává použitý operační systém. Zda je Windows Phone dobrým systémem si musí určit každý dle svých kritérií. Microsoftu se podařilo vytvořit kontroverzní systém, který v řadě věcí vyniká, ale má i spoustu mínusů (které se snad časem opraví).

 

Pokud máte Windows Phone rádi, v úvahu při koupi by ještě připadaly konkurenční modely Nokia Lumia 710 a HTC Radar. Lumia je sice dražší, pokud ale přičteme integrovanou navigaci zdarma, dostaneme se na stejnou cenovou úroveň. A vzhledem k tomu, že Omnia a Lumia jsou výbavově téměř na chlup stejné (až na menší baterii Lumie), záleželo by už pouze na subjektivním dojmu z designu. U Radaru byste si polepšili v úhlopříčce o 0,1".

ICTS24

Pro příznivce Androidu tu pak je konkurence z vlastních řad Samsungu. Jeho model Galaxy W je v podstatě přestrojená Omnia W s jiným systémem, což odpovídá i podobnou cenovkou.

Samsung Omnia W Samsung Omnia W Samsung Omnia W Samsung Omnia W Samsung Omnia W Samsung Omnia W Samsung Omnia W Samsung Omnia W Samsung Omnia W Samsung Omnia W Samsung Omnia W Samsung Omnia W Samsung Omnia W Samsung Omnia W Samsung Omnia W Samsung Omnia W Samsung Omnia W Samsung Omnia W Samsung Omnia W Samsung Omnia W Samsung Omnia W Samsung Omnia W Samsung Omnia W Samsung Omnia W

Autor článku