Za sníženou rychlostí čtení starých souborů je údajně softwarová kalibrace stavu jednotlivých buněk NAND, mělo by tedy jít o záležitost firmwaru. V buňkách totiž postupem času dochází ke změnám fyzických charakteristik (napětí), s čímž musí čtecí algoritmy počítat. Firmware disku 840 Evo zřejmě tuto logiku neměl nastavenu zcela správně a výsledkem bylo, že řadič při čtení starších souborů buňky detekoval chyby a pokusy musel zbytečně opakovat, což se projevilo jako pokles rychlosti čtení. Nový firmware (revize EXT0CB6Q) by měl problémy s kalibrací odstranit a vrátit tak úložišti předpokládaný výkon.
Podle Samsungu by chyba měla spočívat čistě v návrhu disku 840 Evo, a není spojena přímo s NAND typu TLC, jak se dalo domnívat. V rozporu s tvrzeními některých uživatelů podle firmy také problémem není postižen starší model SSD 840 bez přídomku Evo. Nebude jím trpět ani budoucí následník, model 850 Evo, již založený na nové generaci paměti TLC založené na technologii V-NAND.
Samsung již uvolnil nástroj pro obnovu výkonu disků SSD 840 Evo
Po nahrání aktualizace nástrojem Samsung Performance Restoration a restartu disk ještě provádí údržbu NAND, která podle všeho obnáší přepsání buněk (tento proces totiž údajně vyžaduje zhruba 10 % volného místa a u 500GB disku prý může trvat i hodinu, závisí to ale nejspíš i od míry zaplnění). Operace podle prvních reakcí skutečně obnovuje původní výkon u SSD 840 Evo, nicméně je třeba mít na paměti, že dlouhodobá účinnost řešení se může potvrdit až časem, totiž až na opravených úložištích opět uzrají staré soubory, u nichž se pomalé čtení vyskytovalo. Výkonnostní charakteristiky by se až na opravu této chyby jinak neměly s novým firmwarem měnit. Aktualizace ani následná údržba nemaže data na disku, pro jistotu ale stejně proveďte zálohu, neboť potíže nelze nikdy vyloučit.
Opravu můžete stahovat zde. Aplikace má řadu podmínek, takže si dobře prostudujte manuál. Problémy mohou nastat například pokud na platformě AMD nemáte aktuální ovladač, případně je nutné změnit ovladač na systémový AHCI od Microsoftu. Dále údajně utilita nemusí fungovat s RAIDem, dynamickými svazky, šifrováním, nebo souborovými systémy jinými než NTFS; disk také musí být připojen na řadič SATA, nikoliv například na převodník pro USB. V případě podobných komplikací bude asi nutno provést manuální obnovu souborového systému poté, co se nový firmware nahraje.
Samsung SSD 840 Evo v provedení mSATA
Zdroj: The Tech Report