Jak bude rychlý satelitní internet nové generace? Máme první výsledky

19. 7. 2019

Sdílet

Je to již 16 let, co začal francouzský operátor Eutelsat poskytovat vůbec první veřejné satelitní připojení k internetu. Princip sítí se od té doby téměř nezměnil. Zvýšila se rychlost, přibyl zpětný kanál (první satelity nabízely jen downlink), pokryly se další oblasti, ale zůstávala hromada kompromisů a satelity byly až nejzazší možnou alternativou připojení.

Buď totiž na geostacionární dráze mohly z velké vzdálenosti pokrývat velkou oblast nízkými rychlostmi a dlouhými latencemi, nebo vysílaly ze střední či nízké oběžné dráhy, zvýšily se rychlosti, ale výrazně se snížilo pokrytí, protože satelitů bylo málo.

Až v současnosti vznikají ambiciózní sítě, které chtějí pokrýt celou planetu a nabídnout rychlosti a ping srovnatelné s pevnými sítěmi na zemi. SpaceX buduje Starlink, Amazon plánuje Kuiper a britská společnost OneWeb společně s Airbusem zase staví OneWeb Satellites. První šest satelitů OneWebu letělo do vesmíru letos v únoru a včera se firma pochlubila prvními výsledky.

Technici naměřili rychlost stahování přes 400 Mb/s (upload má být papírově okolo 30 Mb/s) a odezvu pod 40 ms. Typické satelitní připojení přitom dává maximálně nižší desítky megabitů za sekundu a naopak stovky milisekund. OneWeb samozřejmě měřil v laboratorních podmínkách s přesně seřízenými systémy a jedním připojeným modemem, takže praktické zkušenosti mohou být odlišné. S vhodným nastavením rychlostí a FUP ale OneWeb může skutečně být použitelným připojením v místech, kde žádná jiná konektivita není, ať už kvůli chybějící infrastruktuře, či kvůli výpadků (přírodní katastrofy atd.).

Test provedený s korejském Soulu ale prověřil, že připojení skutečně funguje, a že anténa dokáže satelity na obloze přesně zaměřit. Do globálního pokrytí je však zatím daleko. Jak už jsme uvedli výše, OneWeb zatím vynesl jen šest družic. Celkově jich chce v první fázi vybudovat 650.

TIP: Nebeský internet se blíží. Tento satelit pokryje letadla nad Evropou

Od posledního čtvrtletí 2019 by firma chtěla každý měsíc vyslat na orbitu 30 satelitů a během příštího roku v omezené míře nabídnout první komerční služby. Globální dostupnost je naplánovaná na rok 2021. Později by firma ráda vybudovala konstelaci o celkově 1980 družicích, aby zvýšila kapacitu sítě.

bitcoin_skoleni

Jeden satelit OneWebu váží 150 kilogramů a obíhá na nízké oběžné dráze ve výšce 1200 km. S pozemními řídicími stanicemi i koncovými modemy komunikuje v Ku pásmu (12–18 GHz).

Zdroj: OneWeb via ArsTechnica