Už jsme tu nějakou dobu nepsali o personální rovině velkých hardwarových firem, tedy příchodech či odchodech klíčových lidí do té či oné společnosti, zvolení nových šéfů a podobně. Nyní tento čas nečekaně nastal, zdá se totiž, že se udává důležitá změna v Intelu. Z firmy odchází vysoce postavený člověk, Stacy Smith, který šéfoval klíčové výrobní divizi, a tedy továrnám na čipy a programu výrobních procesů Intelu, jež jsou důležitou konkurenční výhodou firmy. Jeho náhlý odchod je hodný pozoru proto, že by mohl signalizovat problémy v této oblasti.
Intel tento týden oznámil, že Stacy Smith odchází z firmy a končí na pozici prezidenta pro výrobu, provoz a prodej, kterou zastával. Smith pracoval pro Intel třicet let (od roku 1988) a je tedy veteránem. Některé zprávy o něm dokonce mluví jako o potenciálním kandidátu na novou hlavu firmy, pokud by současný šéf Brian Krzanich odstoupil nebo odešel do důchodu. Jeho rezignace tedy není malou věcí, už jen proto, že firma ztrácí vysokého zaměstnance s takto dlouhou zkušeností, jež by mu dávala předpoklady pro její celkové řízení.
Stacy Smith nekončí úplně ráz na ráz, z práce odejde až v lednu, takže Intel bude mít určitý čas na hledání náhrady. Poměrně signifikantní detail je, že neodchází do důchodu (má mimochodem 54 let), byť oficiální zpráva tak vyznívá. V interním vzkazu loučícím se se zaměstnanci totiž údajně Smith zmínil, že „nastává čas pro novou kapitolu jeho kariéry“. V Intelu tedy nekončí toho, že by si už chtěl jen užívat – buď byl neformálně odvolán, nebo se rozhodl odejít za lepším. Obojí by pro Intel asi měla být negativní zpráva, jelikož znamená, že pod ním buď výsledky výrobní divize nebyly dobré, nebo že byl přetažen či se mu nelíbila budoucí perspektiva. To by opět mohlo naznačovat, že v Intelu to uvnitř neběží úplně ideálně. Zde bude určitě zajímavé sledovat, kde se Smith vynoří po odchodu z Intelu.
Je třeba říct, že Stacy Smith nemá v divizi výroby úplně hluboké kořeny, řídí ji naopak poměrně krátce. Nastoupil do ní loni na jaře, předtím zastával řadu jiných pozic, v nichž jeho kariéra vyvrcholila postem šéfa financí (CFO) celé firmy, kterého dělal od roku 2006. To, že novou pozici nyní opustí po necelých dvou letech, nejspíš znamená, že vše nešlo podle představ. Toto rychlé střídání šéfů důležité výrobní/technologické páteře firmy každopádně může mít negativní dopad na její provoz, jelikož noví šéfové pravděpodobně vždy změní její chod, což může dlouhotrvající programy a projekty narušovat.
Výrobní divize byla a je pod drobnohledem, jelikož v posledních letech poněkud zaostává za agresivitou, s níž se jí dařilo posouvat výrobní procesy mezi 65nm a 22nm generací, která jako první přinesla tranzistory typu FinFET, dlouho před konkurencí. Jenž poté se začal náskok Intelu – považovaný už za automatickou tradici – spíš drolit. Jak 14nm, tak 10nm proces měly zpoždění, které se projevilo už i na produktech: na 14nm procesu vzniknou proti předchozímu plánu jedna až dvě generace navíc (Kaby Lake a částečně i „osmá generace“), jež měly původně už být 10nm. Je možné, že toto zpomalení bylo nevyhnutelné, jelikož Intel je napřed před ostatními hráči a tedy jako první naráží na stále těžší problémy s přechodem na „menší nanometry“. Je však možné i to, že Intel začal ve vývoji ztrácet dech nebo dělat chyby a Smithova rezignace by mohla být jedním ze symptomů.
Určité obavy to může vzbuzovat i proto, že u Intelu se nyní šířeji spekuluje o nejistotě a chybách ve vedení, které by tyto náhlé personální změny na vysokých postech mohly dokládat, podobně jako rušení různých produktů. Nejde o první ztrátu Intelu na nejvyšších místech v poslední době. Od roku 2015 odešli bývalá prezidentka Renee James (která měla také pod palcem výrobu, ale také prý prosazovala nákup McAffee, který asi nebyl nejlepším nápadem), Kirk Skaugen vedoucí divizi PC nebo CIO firmy Kim Stevenson. Momentálně je také na dlouhodobé dovolené Diane Bryant, šéfující důležité serverové divizi. Tyto vysoko situované dezerce či odchody bývaly dávány do souvislosti s vedením Briana Krzanicha a možnými špatnými vztahy s podřízenými či předchozími konkurenty ve volbě šéfa. Nicméně těžko říct, zda nejde jen o drby.