Určitě. Během více než 30 let už Apple vytřídal procesory Motoroly, později přišel s PowerPC od IBM a nakonec v roce 2006 uvedl nové Macy s čipy Intelu. Hardwarový základ odpovídal konkurenčním systémům, Apple získal výkon navíc a dá se říct, že v té době se jablečné počítače znovu začaly dobře prodávat. Přechod z PowerPC na tehdejší architekturu Intel Core 2 Duo byl navíc hodně rychlý.
MacBook Pro Retina, dosud nejlepší počítač Applu
Pár let nazpět se začalo mluvit, že by Apple mohl Intel vystřídat za AMD, stejně jako u grafických karet přešel z Nvidie na AMD/ATI a zase zpět. Dosud ale změna nepřišla a tuto chvíli by už ani nedávala smysl. Intel si v posledních dvou generacích procesorů udělal velký technologický náskok, viz naše testy. Přechod na AMD by dával smysl, jen pokud by v Applu chtěli uvést levnější (ale pomalejší) počítače. A to v Cupertinu nemají ve zvyku.
Že by snad Apple přišel s vlastním procesorem kompatibilním s x86 (x86-64), je nepravděpodobné. V iPhonu 5 ale ukázal „vlastní SoC Apple A6“. Přechod na architekturu ARM by už z dlouhodobého hlediska logický byl. Microsoft, Google i Apple postupně stírají rozdíl mezi webem a aplikacemi, mobilními produkty a desktopy. Poslední generace OS X přebírají prvky z iOS a naopak.
Vývoj spěje k tomu, že jednou bude existovat univerzální systém pohánějící různá koncová zařízení: mobily, tablety, počítačů, chytré televizory atp. Pokud by chtěl Apple zachovat integritu platformy, i hardwarovou vrstvu bude muset sjednotit. S procesorem A6 má dobře našlápnuto, A8 nebo A9 by už třeba mohly být i v Macu. Nebo je to jen fáma?
Zdroj: Business Week