Hlavní navigace

Šetříme za hardware díky virtualizaci

18. 3. 2009

Sdílet

 Autor: Redakce

Kdo nevirtualizuje, jako by skoro neexistoval. Alespoň poslední dobou se zdá, že se každá firma chce svést na této módní vlně a vydává jednu tiskovou zprávu za druhou o tom, jak šetří energie díky virtualizaci, jak skvěle využívá to či ono řešení nebo jak jsou její servery vhodné právě pro nasazení virtuálních prostředí.

S virtualizací přišli běžní uživatelé do styku před několika lety. Průkopníkem byla společnost VMware, následoval ji o něco méně známý Connectix se svým Virtual PC. Produkty obou firem byly placené, společnost VMware se zaměřovala na podporu různých platforem, Connectix jen na Windows. Dnes jsou tu další komerční hráči (např. Parallels Inc.), ale i řada zdarma dostupných řešení. Je tu i jedna změna - Virtual PC je spojen s Microsoftem, který Connectix před několika lety pohltil.

Microsoft uvolnil nyní již svůj nástroj Virtual PC zadarmo - kdokoli si jej může stáhnout a nainstalovat a provozovat v něm další nebo stejný operační systém jako na skutečném počítači. Spolu s tím začal Microsoft pracovat i na virtualizaci pro serverová řešení, protože, co si budeme povídat, zde je ukryt největší potenciál pro virtualizaci. Největší virtualizační konkurent - Vmware - mezitím zabodoval u spousty zákazníků, a to nejenom díky podpoře různých platforem. Microsoftu ujel vlak, který se nyní snaží dohnat nejen s technologií Hyper-V ve Windows Serveru 2008.

Co je technologie Hyper-V?

Nová technologie, která se objevuje v souvislosti s Windows Serverem 2008 a označuje se jako Hyper-V nabízí v prvé řadě snadnou správu různých virtuálních i fyzických serverů v jediném rozhraní vybaveném sadou administračních nástrojů. Hyper-V by měl nabízet vysoký výkon pro virtualizované servery, proto je k dispozici jako role pro Windows Server Core, tedy serverovou podobu Windows bez grafického rozhraní, která se objevila ve Windows Server 2008.

Co je nejdůležitější, Hyper-V oficiálně podporuje kromě mateřské platformy svého výrobce, Windows, i linuxové distribuce. Pro SUSE Linux Enterprise Server Microsoft nabízí doplňkové komponenty zvyšující výkonnost tohoto systému ve virtualizovaném prostředí. Přechod na Hyper-V ze stávajících virtualizačních nástrojů, jako je třeba Virtual PC nebo Virtual Server 2005 R2, je velmi jednoduchý, celé je to záležitostí několika klepnutí myši.

Velmi zajímavé je řešení potřeby přesunu virtuálního systému z jednoho fyzického stroje na druhý - Hyper-V to umí díky rozdílovým snapshotům s minimální dobou odstávky. Samozřejmé jsou nástroje pro zálohování, vzdálená správa a další administrátorské funkce. Všechny tyto nástroje jsou součástí rodiny produktů Microsoft System Center, které spolu plně spolupracují - System Center Virtual Machine Manager pro správu virtuálního prostředí (Microsoft/VMWare), System Center Operations Manager pro sledování výkonnosti a dostupnosti služeb, System Center Configuration Manager pro správu instalací, patch managementu a jiných a System Center Dataprotection Manager pro správu zálohování.

Virtuální počítač v Hyper-V může využívat až 64 GB paměti, zvládne-li to hostovaný systém. S Hyper-V se setkáte v 64bitových edicích Windows Serveru 2008, konkrétně v Standard, Enterprise a Datacenter.

Windows Server s Hyper-V ke stažení zdarma

Chcete-li si technologii Hyper-V vyzkoušet na svých strojích, pak máte možnost si stáhnout zdarma dostupný virtualizační nástroj Microsoft Hyper-V Server 2008. Obsahuje pouze součásti potřebné pro samotnou virtualizaci, nehledejte zde grafické prostředí ani podporu rychlých migrací a podobně. Microsoft Hyper-V Server 2008 stahujte zde.

Virtualizujte svou plochu s MED-V

Jako nástroj pro virtualizaci na desktopu jistě znáte Microsoft Virtual PC. To však není jediným nástrojem, který výrobce Windows pro desktopovou virtualizaci nabízí. Jedním z dalších řešení je zajímavý Microsoft Enterprise Desktop Virtualization. Tento (placený) nástroj známý také jako MED-V, přidává k Virtual PC čtyři další komponenty:

  • repozitář pro vytváření, testování a aktualizaci virtuálních obrazů disku,
  • centrální správu a sledování virtuálních strojů,
  • správu uživatelských přístupů kvirtuálnímu stroji,
  • práci svirtuálem přímo zplochy uživatele.

Pokud se nebudeme věnovat virtualizaci nabízené skrze MED-V do hloubky, pak je nejzajímavější právě poslední uvedená vlastnost. Díky tomuto nástroji totiž můžete velmi jednoduše spouštět aplikace hostované v jiném operačním systému přímo pomocí zástupce na ploše nebo v nabídce Start, a to aniž byste někde viděli okno virtuálního počítače. Virtualizovaná aplikace se plně integruje do vašeho systému, přičemž fyzicky je spuštěna ve virtualizovaném operačním systému (např. Windows XP), který je umístěn na hostitelském OS.

Praktická využití se hned nabízejí. Ve Windows Vista tak můžete jednoduše spouštět staré nekompatibilní aplikace napsané speciálně pro Windows XP nebo Windows 2000. Jejich fungování neohrozí reinstalace klientského počítače, ani jeho případná ztráta. Administrátor jen zakáže pro ukradený počítač přístup a nastaví patřičná oprávnění pro nového klienta. Zaměstnavatelé také mohou umožnit běh svých aplikací z firemních serverů na počítačích zaměstnanců doma. Uživatel to z hlediska spouštění aplikace nijak nepozná, omezením může být snad jen rychlost připojení k internetu.

Microsoft Word je spuštěn jako fyzicky instalovaný na Windows Vista, Microsoft Outlook a Microsoft Publisher jsou spuštěny z virtuálního počítače

Nejde o převratnou novinku, něco podobného, byť bez propojení se serverem nabízí i Parallels Workstation pro počítače s Mac OS X. Pro firemní infrastrukturu vybudovanou na platformě Windows je to však velice zajímavá nabídka umožňující jednoduše používat i (a nejenom) staré aplikace v nejnovějším operačním systému. MED-V je v tuto chvíli ve stádiu betaverze, finální sestavení by se mělo objevit v dubnu.

MED-V je jen jedním z nástrojů v sadě nazvané Microsoft Desktop Optimization Pack. Kompletní seznam aplikací, které balíček obsahuje, najdete na uvedeném odkazu.

App-V - virtualizace aplikací

Problémy s nekompatibilitou operačního systému a nějaké aplikace vyřeší výše uvedený MED-V bez problémů. Co však v případě, kdy není možné provozovat dvě aplikace na jednom stroji kvůli jejich nekompatibilitě mezi sebou? V tom případě přichází na řadu další virtualizační nástroj - Microsoft Application Virtualization, zkráceně App-V. Díky němu můžete zapomenout na problémy se sdílením DLL nebo javovských knihoven v různých verzích. Jako ideální se jeví také pro testování nových verzí aplikací - bez poškození zbytku systému a jiných aplikací.

WT100

Virtualizace a Windows 7

Jak známo, připravované Windows 7 sdílí mnohé ze svých vlastností s Windows Serverem 2008 R2. Pro virtualizaci zde zbyla jedna užitečná novinka - podpora virtuálních disků uložených v souborech VHD. Správce disků v Ovládacích panelech dovede s těmito soubory pracovat úplně stejně, jako by se jednalo o skutečné diskové oddíly. Díky tomu můžete jednoduše přistupovat k datům uloženým třeba ve virtuálních počítačích provozovaných ve Virtual PC.

Kompletní přehled nástrojů pro virtualizaci ve Windows, a to jak na serveru nebo na desktopu, najdete na stránkách Microsoftu.