Všechna písma Noto jsou open source a publikována pod svobodnou licencí SIL OFL. Google je již využívá v Androidu a systému Chrome OS. Ke stažení jsou i pro Windows, OS X a Linux. Některé linuxové distribuce jej již využívají jako hlavní.
To, že jsou písma zdarma a open source, neznamená, že by byla nekvalitní. Google na vývoji spolupracoval se společnostmi Monotype a Adobe. Hlavním designérem je Steve Matteson, který v minulosti pracoval v Monotypu na písmech Arial, Times New Roman nebo Courier New určených pro Windows 3.1. Sám pak později navrhl Segoe (Windows XP), Cambria (Windows Vista a Office 2007), Liberation Sans/Serif (Red Hat, LibreOffice) nebo Droid Sans (Android).
Rodina Noto aktuálně pokrývá 800 jazyků a 110 000 znaků. Google chce, aby Noto obsáhlo všechny znaky definované ve standardu Unicode. Aktuálně tak pokrývá verzi 6.x. Unicode 9.0 už obsahuje 128 237 znaků.
Pro nás klíčovou latinku má Noto zpracovanou formou patkového, bezpatkového a strojového/neproporciálního písma. Obsahuje také dvě abecedy pro emoji, jednu barevnou a jednu černobílou.