Snapdragon 802 se v nabídce Qualcommu udržel jen nějakých 40 dní. Představen byl 6. ledna (januára) jako procesor pro chytré televize či set-top boxy, na nichž měl umožnit přehrávání videa s rozlišením 4K, ale i hraní her a běh dalších aplikací. Už 15. února (februára) však firma vydala zprávu, že tento čip zařízla a na trh neuvede. O procesory speciálně určené pro televize totiž údajně není mezi výrobci zájem, či přinejmenším zájem nenaplnil očekávání.
Netroufám si odhadnout, zda měl s eventuálním odbytem Snapdragonu 802 smůlu pouze Qualcomm, či zda tento problém spočívá v obecném nezájmu spotřebitelů o chytré televize. Pokud by platila druhá možnost, mohli bychom v tom vidět varovnou zprávu věštící neúspěch vůbec této kategorie spotřební elektroniky. Každopádně je ale zvláštní, že se firmě nepodařilo vyhodnotit (ne)poptávku předem a produkt zrušila tak krátce po oficiálním odhalení. Bez ohledu na utracené vývojové náklady si takto také do jisté míry pošramotila „image“, neboť podobně zbrkle působící kroky nejsou v odvětví obvyklé.
Snapdragon 802 byl zřejmě odvozen od mobilního Snapdragonu 800. Obsahovat měl čtyři jádra architektury Krait na taktu 1,8 GHz a integrovanou grafiku Adreno 330. Multimediální blok měl nabízet škálování HD videa do rozlišení 4K a k dispozici mělo být i DSP Hexagon. Čip podporoval Wi-Fi 802.11ac pro rychlé bezdrátové síťování, na druhou stranu zřejmě ještě neměl podporu pro dekódování videa ve formátu HEVC. To byl možná jeden z důvodů, proč to s ním nakonec nedopadlo dobře, jelikož pro 4K obsah se s HEVC/H.265 většinou počítá.
Vzorky čipu měly být dostupné už někdy v těchto měsících a v hotových zařízeních by se pak objevily koncem roku. K tomu už nedojde, nicméně to ještě nemusí znamenat, že má Qualcomm v oblasti televizí a přidružené elektroniky utrum. Společnost možná hodlá výrobcům nabízet procesory pro mobilní zařízení, které by v této úloze také mohly fungovat (a tento překryv také mohl být jedním z důvodů, proč se Qualcomm rozhodl, že mu za to Snapdragon 802 nestojí).
Zdroje: Qualcomm (1, 2), Ars Technica