Sony Xperia XZ3: dokonalý obraz i zvuk (test)

22. 10. 2018

Sdílet

 Autor: Redakce

Sony vydalo po půl roce novou Xperii a vůbec poprvé použilo displej typu OLED. Výsledkem jsou mnohem hezčí barvy. Úhlopříčka ovšem narostla na šest palců a v jedné ruce se drží stejně (dobře či špatně) jako jiné velké telefony. Model XZ3 pravděpodobně nedostane do páru Compact, který, doufejme, přijde zase spolu s příštím modelem.

Podle zadní strany si Xperia XZ3 částečně zachovává si původní design Ambient Flow, ale přední se změnila k nepoznání. Sony zmenšilo rámečky, zaoblilo okraje a vlastně celá záda. Telefon je i tenčí a hranaté rohy minulého designu mu zůstaly. Vzhled je zkrátka u Sony na jednom z prvních míst. Zadní strana ze skla je klasicky náchylná na otisky prstů a na stole hodně klouže. Ne tak moc jako Honory, ale není to úplně příjemné. Sony se také zatím brání výřezu v displeji.

IMG_0687

Jediná čočka fotoaparátu je zarovnaná s tělem, nad ní je ještě přisvětlovací dioda. Velkou výhodou Xperií je fyzické tlačítko pro spuštění aplikace fotoaparátu. Tahle vychytávka nepodléhá patentu a není těžké telefon takto vyrobit, přesto je nikdo jiný nedělá.

Co zde naopak chybí je sluchátkový jack. V balení dostanete sluchátka přímo do USB-C i redukci pro vaše sluchátka. Jakožto zastánce bezdrátových sluchátek už absenci jacku neberu jako nevýhodu, ale pro fanoušky drátových je nutné to zmínit. Stereo reproduktory vydávají velmi kvalitní zvuk i díky technologiím Sony, pro sledování filmů vyzkoušejte třeba zapnout prostorový Dolby Atmos.

IMG_0684

Ovládací tlačítka na pravém boku jsou pro Xperie typicky velmi nízko. Možná je to jen o zvyku z jiných smartphonů, ale palec přirozeně sedne akorát na ovladač hlasitosti a tlačítko pro odemčení je už moc nízko. Koresponduje s tím i umístění čtečky otisků prstů na zadní straně, kdy jsem celou dobu testování neustále prstem sahal na čočku foťáku. Nepodařilo se mi zvyknout a tohle je navíc záležitost všech Xperií s výjimkou Compactů. Rychlost čtečky je ale blesková.

model Sony Xperia XZ3
označení konfigurace h9436
představení / zahájení prodeje v Česku září 2018
displej 6" (18:9) P-OLED, Full HD+ 1440 x 2880 px
rozměry a hmotnost 158 × 73 × 9,9 mm / 193 g
SoC  + RAM Qualcomm Snapdragon 845 (4× 2,7 GHz + 4× 1,7 GHz Kryo + Adreno 630) + 6 GB RAM
úložiště (+microSD) 64 GB + microSD (46,9 GB uživatelských)
akumulátor 3300 mAh, Qi
zadní foťák 19 Mpx, f/2.0, video 2160p@30
přední foťák 13 Mpx, f/1.9
konektory USB-C 3.1
bezdrátové sítě (Wi-Fi, BT, GPS, LTE, NFC, infraport) Wi-Fi (802.11ac dual), Bluetooth (5.0), GPS (Glonass, BDS), LTE (ano), NFC (ano), infraport (–)
čtečka otisků prstů ano
barevné varianty Black, Silver White, Forest Green, Bordeaux Red
Single SIM / Dual SIM 2× nanoSIM
zvýšená odolnost IP67, Gorilla Glass 5
operační systém Android 9
doporučená cena 19 990 Kč

Displej

Sony vůbec poprvé použilo displej typu OLED HDR (P-OLED), což znamená dokonalý kontrast i podání černé a živé mírně přesaturované barvy. Ale lze nastavit i vcelku přesný mód sRGB. Velký rozsah jasu umožňuje až 574 nitů. Displej má úhlopříčku 6" a telefon už se v jedné ruce ovládá hůře.

IMG_0688 Zaoblené okraje

Díky OLEDu si můžete užít funkci Always On se zobrazenými informacemi na zamčeném displeji, které mohou být vidět pořád, nebo podle toho, jestli s telefonem pohnete. Velikost mřížky ikon na displeji lze bez změny launcheru navýšit opět nejvýše na 5 × 6, takové zbytečné omezení ale mají všechny značky.

Zřejmě hlavní zajímavostí nadstavby od Sony je u tohoto modelu funkce Side Sense. Tahle pomůcka má za úkol vylepšit ovládání jednou rukou, kterou většina výrobců řeší možností dočasně zmenšit plochu. To jde u Xperie také, ale Side Sense přidává ještě další možnosti.

Side Sense znamená, že poklepáním na bok displeje vyskočí u kraje nabídka aplikací. Ty se mají lišit podle vaší polohy či denní doby – Xperia se učí vaše chování a pomocí umělé inteligence bude nabídku aplikací postupně zpřesňovat. Který bok telefonu bude takto reagovat si můžete nastavit, mohou to být i oba současně. Kromě ikon aplikací bude stejným způsobem přístupný i přepínač pro Wi-Fi a přístup k notifikacím, což má eliminovat potřebu natahovat palec k horní liště.

Screenshot_20181007-184123 Screenshot_20181007-185647

 

Fotoaparát

Foťák je zde pouze jeden, Sony se nepřidává k trendu dvou a více čoček. Výsledek je velmi dobrý, na nejlepší fotomobily ale nemá. Kvalitu snímačů opět trochu kazí postprocessing. V porovnání s konkurencí mi přijde ale velmi dobrá přední selfie kamera.

IMG_0691 Čtečka otisků je příliš nízko

Zadní kamera má 19 Mpx a světelnost f/2.0 s vlastními čipy Sony. Na současnou špičku bohužel opět nemá a snímky si také kazí postprocessingem. Zřejmě jediný kdo dokáže pořídit povedené snímky s jedinou čočkou je Google Pixel. Sony už u modelu XZ2 Premium dvě čočky vyzkoušelo, ale nyní se opět vrátilo k jediné.

Velkou výhodou Sony zůstává samostatné fyzické tlačítko pro spoušť, kterým lze zaostřit a domáčknutím pořídit snímek.

TIP: Česko je kompaktová velmoc

Zpomalené video umí Sony v kvalitě Full HD se snímkovou frekvencí 960 fps. Takto zvládne ale pouze 0,09 sekundy, po přepnutí na 720p dvojnásobek. To je i důvodem, proč má Xperia v základu zapnuté nižší rozlišení.

DSC_0007

Vpravo pro srovnání Samsung Galaxy Note 9

DSC_000820181008_162241

DSC_001120181008_163308

DSC_001220181008_163400

Video

 

Výkon a výdrž

O výkon se stará prakticky nejsilnější procesor současnosti Snapdragon 845 se 4 GB operační paměti. Jako úložiště je zde 64 GB s možností doplnit je o microSD kartu. Případně lze místo ní vložit dvě nanoSIM. Výkon podle Antutu dosahuje rekordních 276 tisíc bodů.

Pro nabíjení je zde konektor USB-C 3.1 a velmi drobná nabíječka. Dokonce i Samsungy mají větší, a to je co říct. Menší nevýhodou je jen standardní rychlost nabíjení, kdy se za hodinu dostanete na 57 % akumulátoru. Jeho kapacita je 3300 mAh a vydrží klasicky jeden den. Přehrávání videa vydrží necelých 13 hodin.

IMG_0695 Velmi drobný akumulátor, hlavně ve srovnání s cihlami od Huawei

Konektivita

Slot na karty na horní straně jde vytáhnout jen nehtem a skrývá Dual SIM s možností microSD karty. Vysunutí šuplíku znamená u Sony vždy restart telefonu, což je nepříjemné, ale podle Sony pouze takto dojde ke kompletnímu správnému nastavení telefonu při výměně karty. Jinak je zde kompletní výbava: rychlá Wi-Fi 802.11ac, LTE, Bluetooth 5.0 či NFC.

IMG_0692 Vysunutí šuplíku z jakéhokoliv důvodu vždy způsobí restart telefonu

Hodnocení

Xperia XZ3 má nádherný obraz i kvalitní zvuk. Chybějící jack mi osobně nijak nevadí a Sony je i výrobcem nejlepších bezdrátových sluchátek. Navíc tento poslední analogový konektor nenajdete v čím dál víc telefonech a s tímto trendem nic nenaděláte.

Xperie jsou vždy trochu jiné a i když designem se začínají blížit mainstreamu, stále jsou dobře odlišitelné. Na modelu XZ3 mi vadil horší poměr cena/výkon a výbava. Přestože podle benchmarku je telefon na špici, měl by být o kousek levnější. Za 19 990 Kč dostanete jeden z nejvýkonnějších smartphonů dneška, který i vcelku slušně fotí. Na nejlepší fotomobily ale pořád nemá.

IMG_0686

Odolnost IP65/IP68 doplňuje ochranné sklo Gorilla Glass 5. Co přesně znamená tohle rozdělení odolnosti nebylo příliš jasné ani z prezentace Sony. Japonský výrobce hraje na jistotu, kdy telefon je sice voděodolný, ale byl by radši, kdyby to uživatelé příliš nezkoušeli.

IMG_0689

bitcoin školení listopad 24

Největším záporem je umístění bočních tlačítek a zadní čtečky otisků prstů. Za spodní třetinu je telefon zvyklý držet málokdo. Jako trochu zbytečná mi přišla funkce dynamických vibrací, kdy telefon vibruje do rytmu přehrávané hudby, nebo třeba i při hraní her. Chvilku mě to bavilo u Angry Birds, ale brzy jsem to vypnul. Příliš jsem si nezvykl ani na funkci Side Sense, stejně jako na podobnou funkci u Samsungu.

Screenshot_20181008-203545 Nastavení vibrací

U Sony se vždy velmi těším na nový Compact, tedy zmenšenou, ale výkonnou Xperii, která se dá pohodlně ovládat jednou rukou. Všem bych proto doporučil právě Compact, který ale vyjde nejdřív za půl roku. Odhlédneme-li od velikosti, tak velká Xperia XZ3 je také vcelku povedený telefon s výdrží lehce přes jeden den a bezdrátovým dobíjením. Za dvacet tisíc bych ale očekával větší úložiště, než jen 64 GB.

Autor článku

Nadšenec do notebooků a příznivce kompaktních smartphonů. Najdete mě na Twitteru nebo LinkedInu.