Soud EU: Provozovatel otevřené Wi-Fi není odpovědný za to, že má v síti piráty

16. 9. 2016

Sdílet

 Autor: Redakce

Může nést provozovatel otevřené sítě nepřímou odpovědnost za přenášený obsah ostatními uživateli? Soudní dvůr Evropské unie (SDEU) rozhodl, že ne. Jednal o případu Němce Tobiase Mc Faddena, který vede obchod se světelnou a zvukovou technikou a v podniku má otevřenou Wi-Fi síť, aby se mohli zákazníci připojit k internetu. Jeden z nich ale skrz síť sdílel hudební nahrávku. Společnost Sony Music, která na ni vlastní právo, proto na Faddena v roce 2010 podala žalobu a žádala po něm náhradu škody.

Provozovatel otevřené Wi-Fi není odpovědný za obsah přenesený uživateli
Provozovatel otevřené Wi-Fi není odpovědný za obsah přenesený uživateli (foto: Yahoo)

Přes několik instancí soudů se případ dostal až do Lucemburku. SDEU se postavil na stranu Faddena. Odkazuje se na směrnici o elektronickém obchodu, která poskytovatele sítě zbavuje odpovědnosti, pokud jsou splněny tři podmínky. Poskytovatel není původcem přenosu, nevolá příjemce přenášené informace a nevolí ani nemění obsah přenášené komunikace. Fadden splňuje všechny tři body. Z toho plyne, že nemusí Sony ani platit náhradu škody.

Směrnice ale podle SDEU nebrání tomu, aby držitelé práv mohli u vnitrostátních soudů požadovat „aby bylo takovému poskytovateli nařízeno ukončit veškeré porušování autorských práv, jehož se dopouští jeho zákazníci, nebo takovému porušení předcházet.“

 

bitcoin_skoleni

Tomu může poskytovatel vyhovět tím, že síť úplně vypne; že bude sledovat veškerou komunikaci a nelegální provoz blokovat; nebo že síť zabezpečí heslem. Právě poslední možnost SDEU označuje za vyváženou vůči majiteli sítě i autorských práv. Zároveň však dodává, že heslo stejně nezamezí anonymům připojit se a že účinné by bylo až vyžádané prokázání totožnosti při připojení.

Zdroj: EU via TorrentFreak