Hlavní navigace

Starlink pronikl do americké zóny rádiového klidu, kde nesmí být ani Wi-Fi

Sdílet

 Autor: Lukáš Malý
V oblasti okolo největšího otáčivého radioteleskopu Green Bank začal poskytovat internetové připojení Starlink. Umožnil to tři roky trvající projekt na zajištění minimalizace případného rušení.

Ve východní části Spojených států leží rozsáhlá oblast, kde si nezavoláte z mobilního telefonu, nepřipojíte k Wi-Fi a nesmíte mít zapnuté ani Bluetooth. NRZQ, neboli National Radio Quiet Zone, má rozlohu zhruba 33 tisíc čtverečních kilometrů a zasahuje státy Virginia, Západní Virginia a kousek Marylandu. Nachází se zde totiž observatoř a největší otáčivý radioteleskop na světě Green Bank.

NRQZ – National Radio Quiet Zone

NRQZ – V této obří oblasti si z mobilu nezavoláte

Autor: Radomír Kejduš

Jelikož jde převážně o rurální oblasti, není zde ani moc kvalitní pevné internetové připojení. Pro některé obyvatele této oblasti je to výhoda – mají klid. Jiným ale absence internetového připojení vadí. Jak v minulosti napsal v reportáži deník New York Times, místní obyvatelé používají pevnou linku.

Mladší obyvatelé mají sice běžně iPhony, ale spíše jen místo hodinek a fotoaparátu než pro komunikaci. Internet v domácnostech také zcela nechybí, ale pouze ten pevný. A protože jde o venkovskou oblast, rychlost je často na úrovni devadesátých let. Pomocí vládních grantů se zde v některých částech pomalu buduje optické připojení.

Tady je Wi-Fi a Bluetooth ilegální. Jak se žije vedle největšího otočného teleskopu? Přečtěte si také:

Tady je Wi-Fi a Bluetooth ilegální. Jak se žije vedle největšího otočného teleskopu?

Starlink nyní bude pokrývat téměř celou oblast, přesněji 99,5 procenta obyvatel zóny NRZQ. Problematické zůstává jen místo přímo v okolí teleskopu Green Bank, kde by rušení nešlo dostatečně zabránit. Malá část obyvatel tak ke službě nemá přístup a je jí blokována i služba Starlink Roam (internet na cesty).

WT100

Observatoř Green Bank

Observatoř Green Bank

Autor: Jay Young

Technické řešení je takové, že Starlink dostává v reálném čase informace od observatoře o plánovaném pozorování, nasměrování radioteleskopu i pozorovaném frekvenčním pásmu. V těchto časech pak odklání vysílání svých satelitů z viditelnosti teleskopu pomocí fázovaných anténních polí. Toto přesměrování je okamžité, děje se v milisekundách, takže ani uživatelé internetu by prý v této době neměli přijít o spojení.

Observatoř v Green Bank díky teleskopu objevila několik černých děr, gravitační vlny a jednu z největších neutronových hvězd. V oblasti NRZQ byl spuštěn projekt SETI a zákaz používání rádiových vln zde platí již od roku 1958, byť zpočátku na menší oblasti než nyní.

Autor článku

Šéfredaktor Cnews.cz, dříve editor Computeru. Nadšenec do notebooků a příznivce kompaktních smartphonů. Najdete mě na Twitteru nebo LinkedInu.