Podpora Windows 7 kompletně skončila letos v lednu, kdy se i po pěti letech bez větších aktualizací stále nacházel na čtvrtině všech počítačů. Bezpečnostní aktualizace dostával, ale i to v lednu skončilo. Jeho podíl ale od té doby klesl jen minimálně na 23,34 %. Na jiný systém (nejpravděpodobněji na Windows 10) přešla jen dvě procenta uživatelů.
Windows 7 je s námi už 11 let, Windows 10 nedávno oslavil 5 let. A přestože upgradovat šlo celou dobu v podstatě zdarma a Microsoft opravdu chtěl, aby lidé přešli, řada z nich se drží staršího a nyní již nepodporovaného systému. Posledních pět let dostával Windows 7 už jen bezpečnostní opravy. Naopak stále klesá podíl Windows 8.1. Tento systém používají necelá tři procenta uživatelů.
Důvody jsou logické, Windows 10 minimálně způsobem ovládání vychází z Windows 8.1 a přejít je tak zcela logické. Zatímco Windows 7 je jiný. A pro mnoho lidí pořád lepší. Sedmičky nejsou dokonalé, ale nenutí uživatele dělat věci které nechce. Například nucené aktualizace a restarty, kterých se téměř nejde zbavit.
Potřeba Microsoftu udržovat počítače aktualizované je logická, na druhou stranu to nejsou jeho počítače. Windows 10 přes nesporné kvality také provází příliš mnoho chyb, které přichází s téměř každým novým updatem. Microsoft se chlubí spíše podíly jednotlivých verzí Windows 10, což je i statistika o tom, nakolik se uživatelé dočasně vyhýbají aktualizacím.
Výsledkem tak je, že Windows 7 je druhým nejpoužívanějším operačním systémem. Celý Mac OS má pak podíl 8,95 % a linuxové distribuce 3,57 %. Do statistiky se díky chromebookům dostal ještě Chrome OS s podílem 0,07 %.
zdroj: Netmarketshare, Techspot