Letošního dotazování ze zúčastnilo 4749 domácností a 9064 jednotlivců, z nich jsou pak čísla interpolována na zbytek republiky.
Co počítač, to internet
Dvě třetiny domácností mají doma počítač i s internetem. Prakticky už v tom není rozdíl, téměř všechny počítače jsou už připojeny k celosvětové síti. Rychlost stále roste, jen dvě procenta domácností využívá pomalejší vytáčené připojení, ISDN nebo mobilní (GPRS, EDGE).
Nepřekvapí, že počítač častěji vlastní rodiny s dětmi než bez a penetrace také roste úměrně s výši příjmů. Zajímavý je rychlý růst notebooků. Zatímco počet domácností se stolními počítači moc nepřibylo, těch s notebooky je dvakrát tolik co v roce 2009. Každá čtvrtá domácnost vlastní více než jeden počítač.
Wi-Fi vede
Česko je světovou velmocí ve využívání Wi-Fi. Ať už za to mohou dřívější podmínky a ceny xDSL, nebo ne, i dnes se skrz bezdrátové sítě připojuje polovina (!) domácností. Zbytek si rovným dílem rozdělují kabelovky a xDSL, ostatní technologie jsou minoritní.
Přestože jsem si jistý, že bezdrátových přípojek máme opravdu hodně, v měření ČSÚ mohlo dojít k několika chybám. Pokud dotazník nevyplňovali technicky zdatnější lidé, mohli za Wi-Fi připojení považovat i domácí rozvod sítě pomocí routeru, přestože se připojují přes pevnou linku, kabel nebo optiku. Optická spojení navíc ČSÚ v tabulkách ignoruje.
Co se týče připojených domácností, nejvíce jich najdete v Praze a Jihomoravském kraji (nad 65 %), „nejzaostalejší“ je Liberecký kraj (pod 55 %).
Česko je pod evropským průměrem jak v počtu počítačů na domácnost, tak i v dostupnosti vysokorychlostního internetu.
Kdo se připojuje nejčastěji
Typický surfař je muž ve věku 16–24 let a s vysokoškolským vzděláním. Uživatelů internetu klesá s jejich věkem, naopak roste se vzděláním. Zatímco ve skupině 16–24 let se k celosvětové síti připojuje 96 % jednotlivců, seniorů nad 75 let jsou jen čtyři procenta. Tato čísla se každým rokem zlepšují, neboť internet se už dostává i k lidem se základním vzděláním a starší věkové skupiny dostávají nové (informačně gramotnější) zástupce, kteří předtím byli v nižší skupině.
ČSÚ se také konečně zaměřil na mobilní přístupy k internetu. Celkem 13 % Čechů nad 16 let se připojuje i z mobilu. Mužů je dvakrát tolik co žen. A opět křivka klesá spolu s věkem. Třetina mladých do 24 let versus půl procenta seniorů nad 75 let.
Předchozí graf je ještě dále rozveden do četnosti připojování. Přibližně třetina lidí do 54 let využívá mobilní internet denně, okolo 40 % pak jednou za týden.
E-mail vede
Hlavní aktivitou na internetu byl, a zatím také stále je, e-mail; následují vyhledávání zboží/služeb a čtení zpráv. Všechny měřené oblasti během posledních třech let zaznamenaly zvýšenou aktivitu, výjimkou je pouze vyhledávání zaměstnání. Výrazně rostlo využívání sociálních sítí, ale také internetové bankovnictví nebo sledování/stahování videí.
Nepřekvapí, že chat a sociální sítě jsou výsadou mladších ročníků, zatímco ty starší zase častěji hledají informace o zdraví.
A za co lidé nejvíce utrácejí? Téměř polovina nakupujích si v posledním roce v e-shopu objednala oblečení nebo obuv. Mezi službami jsou nejoblíbenější vstupenky. Častěji nakupují muži (32 %) než ženy (30 %). Největší kupní sílu tvoří lidé ve věku 25–34 let (54 % nakupovalo online) a vysokoškolsky vzdělaní (51 %).
Více informací z provedeného průzkumu najdete ve zprávě ČSÚ. Detailnější informace získáte v tabulkách nebo jednom velkém shrnujícím dokumentu v PDF. Za rok zdar.