Statistiky Kickstarteru: fanoušci už vybrali přes půl miliardy dolarů

29. 5. 2013

Sdílet

 Autor: Redakce

Kickstarter je dnes nejznámějším příkladem crowd fundingu či crowd financingu (společné/davové financování). Je to odrazový můstek pro umělce a jiné šikovné lidi, kteří sami nemají dost prostředků, aby rozjeli vlastní podnikání. Místo toho mohou na Kickstarteru vytvořit projekt, vysvětlit lidem, o co jim jde, kolik chtějí peněz a co za to dají přispěvatelům. Fanoušci pak sami investují do nových výrobků a služeb. Když se jich najde mnoho, stačí autorům poslat pár dolarů, a ti pak mohou rozjet úspěšnou kariéru.

Kickstarter a jeho 100 000 projektů
Kickstarter a jeho 100 000 projektů

Včera se Kickstarter pochlubil, že skrz něj rozjel financování už stotisící projekt. Více než čtyři miliony fanoušků poslalo celkem 631 milionů amerických dolarů. Z toho 535 milionů skončilo v úspěšně financových kampaních. Ze stovky tisíc se na cílovou částku dostalo necelých 44 %. Více než polovina projektů tak nakonec není dokončena.

Kickstarter projekty dělí do 13 kategorií. Nejvíce jich spadá do filmu a videa (více než čtvrtina), nejméně pak do kategorie Dance (aktuálně 1339). Jenže taneční kategorie má zase nejvyšší míru úspěšnosti, přes 70 % projektů své finance najde. V tomto ohledu jsou na tom nejhůře módní produkty, vydavatelské činnosti a technologické zlepšováky (vše s přibližně třetinovou úspěšností).

 

Pokud se soustředíme na absolutní čísla, nejvíce peněz přišlo na filmy a hry, v obou případech přes 115 milionů dolarů. Přitom filmových projektů, které hledaly finance, bylo 26 000, zatímco her jen přes 5 000. Rozpočet jedné hry je tak v průměru asi 25 000 dolarů. Nejméně peněz se naopak protočí ve zmíněné taneční kategorii.

ICTS24

Pokud se podíváme do statistik ještě hlouběji, nejvíce projektů spadá do skupiny, kde se vybralo 1000 až 9999 dolarů. Z úspěšně dokončených 42 000 jich sem patřilo bezmála 28 000. Třiatřicet projektů nakonec vybralo více než milion dolarů. V některých kategoriích je prázdno, 19 milionových úspěchů tvoří hry, šest pak technologie. Co se týče neúspěšných projektů, tak z celkových 53 700 jich 10 400 nedošlo ani k jednomu procentu cílové částky a dalších 33 600 vybralo maximálně 20 %. Jen 319 projektům chybělo posledních 20 %.

Na Kickstarteru můžete projekty podporovat i z Česka, ale sami tam projekt rozjet nemůžete, česká podpora zatím chybí. Proto musíte využít méně známé konkurenty, třeba Indiegogo. Z ryze českých je to pak Hithit.cz nebo Startovač.cz.