Představení, parametry, obsah balení
Než se rozepíšu, rád bych se omluvil všem milovníkům kvalitních
fotografií, dnes se jich nedočkáte. Tato recenze vznikala ve
spartánských podmínkách serverovny a přidružených technických místností,
které nejsou zrovna příznivé pro práci fotografa. Absence kvalitnějšího
osvětlení pak vyústila v likvidaci osmdesáti procent nafoceného
materiálu.
I přesto jsem nabídku na otestování přijal, zvlášť když mi
bylo dovoleno připojit vlastní testovací sestavu a získat tak snadno srovnatelné výsledky s již otestovanými NASy.
Na stole mi přistála rozměrná kartonová krabice s nápisem Synology, vešel by se do ní i menší desktopový počítač. V hlavě se mi mihnula vzpomínka na DiskStation DS411slim od stejného výrobce, do tohoto balení by se vešel minimálně desetkrát.
Žádné zbytečné samolepky, žádné marketingem ovlivněné obrázky. Ten, kdo si kupuje rackové úložiště, rozhodně nepotřebuje vydatnou reklamní masáž od výrobce. Bez delšího otálení balení otevírám, na vrchu je menší krabice s příslušenstvím obalená měkkým materiálem chránícím rohy. Stejný materiál pak chrání i úložiště.
Příslušenství je minimalistické, avšak dostačující. Skládá se z kabelu pro připojení k elektrické síti, instalačního CD, vícejazyčného rychlomanuálu (bez češtiny – ofs course), úchytů pro instalaci do skříně, sady šroubků pro montáž pevných disků (pět šroubků je navíc) a samotného úložiště. Z vlastních zásob tak budete potřebovat pouze křížový šroubovák, síťový kabel a pevné disky.
Podívejte se na základní parametry:
Procesor | 1.6 GHz |
Operační paměť | 256 MB DDR3 |
Pozice pro disky | 4× SATA II 3,5", Hot Swap |
Příkon | 23–53 W |
Váha | 7,1 kg |
Rozměry | 44 × 430.5 × 457.5mm (1U) |
USB porty | 2× USB 2.0 |
eSATA | 1× eSATA 3Gb/s |
Rozhraní | 2× Gbit Ethernet |
Protokoly | CIFS, NFS, AFP, FTP, HTTP, HTTPS, Rsync, WebDAV, iSCSI, telnet, SSH, SNMP |
Cena | 16 000 Kč |
Záruka | 3 roky |
Kovové tělo je vyvedeno v matné černé barvě a již na první pohled je zřejmé, že výrobce kladl větší důraz na výkon, vzhled u podobných zařízení zkrátka nehraje prim. Přední kryt je plastový, většinu prostoru zabírají čtyři pozice pro hotswap moduly pro pevné disky. Na panelu se nachází také osm svítivých diod (čtyři znázorňují aktivitu pevného disku, jedna zapnuté zařízení, dvě symbolizují pohyb na síti a poslední bliká při poruše), dále pak spínač pro zapnutí/vypnutí zařízení a zapuštěné tlačítko pro vypnutí zvukové signalizace.
Zadní strana plní dva účely. Prvním (a velice důležitým) je systém chlazení. Ten je realizován pomocí čtyř větráčků o průměru tři centimetry. Vzhledem k výšce zařízení ani jiné řešení nepřipadá v úvahu. Zkušenější uživatelé už jistě vědí, že se nebude jednat o zrovna nejtišší systém. To však v případě skříňového provedení rozhodně nevadí, v racku se zpravidla vždy najde něco, co bude řvát víc.
Vzadu se také nacházejí veškeré konektory. Kromě dvou gigabitových síťových karet zde najdete také výstupy pro dvě USB zařízení a jeden konektor eSATA. Nechybí dokonce ani COM port, ten je zde ale především pro servisní účely. Druhou síťovou kartu můžete využít pro zvýšení propustnosti (team) nebo jako záložní (failover).
Není nezajímavé, že celý I/O panel je snadno vyjímatelný. V případě poruchy tak velmi snadno můžete ověřit, zda došlo k odpálení některé součástky elektroniky, popřípadě osadit jinou. A vy se díky tomu můžete podívat na vnitřnosti:
Při bližším pohledu zjistíte, že Synology hojně využívá čipy od Marvellu, a to jak řadič RAID, tak i síťové karty. Kdyby fotografie za něco stály, bylo by možné všimnout si dvou osazených paměťových modulů, jejichž dodávku zajišťuje Hynix.
K testu posloužily pevné disky Western Digital RE4-GP, tedy disky z rodiny Enterprise. Dvouterabajtové varianty se v českých e-shopech dají sehnat za cenu okolo 4000 Kč, při osazení čtyř se tedy rovnají ceně celého zařízení. Za mírně vyšší cenu získáte pětiletou záruku u výrobce, což se někdy může hodit.
Spuštění, instalace, tvorba RAID, SW
Veškeré produkty Synology využívají k ovládání stejnou aplikaci, nazývá se DSM – Disk Station Manager. Zde nemá příliš velkou cenu se rozepisovat, jelikož bych pouze opakoval to, co padlo při recenzi Synology DS411slim. Ledacos napoví i to, že obě zařízení dorazili se stejným instalačním médiem. Na něm naleznete instalační soubory pro kompletní řadu produktů (DS111, DS211, DS411slim a RS411).
Výběr vhodného instalačního souboru je přesto důležitý, jednotlivá zařízení se liší použitým hardwarem, v krajním případě může dojít k nefunkčnosti zařízení, více pravděpodobné však je, že dojde ke snížení výkonu či k nefunkčnosti některého portu. Každopádně to nezkoušejte.
Na přiloženém médiu naleznete DSM ve verzi 3.0, žádný logický důvod však neexistuje k tomu, abyste použili aplikaci aktuálnější, ještě horkou z výroby, verzi 3.1. Žádné další varianty nejsou možné, starší verze nejsou podporovány. Před instalací se dobře rozmyslete, downgrade není oficiálně podporován (i když na internetu naleznete návody, jak jej docílit).
Zájemcům doporučuji přečíst kapitoly 2–4 ze starší recenze, kde se dozvíte vše o instalaci, tvorbě RAID nebo třeba zálohování. Rozdílů mezi DSM 3.0 a 3.1 není mnoho, důležité změny se zde pokusím alespoň v náznacích vypsat:
Zásadní změna se udála u SHR (Synology Hybrid RAID), nyní je možné nastavit, zda chcete, aby výsledné pole bylo použitelné při výpadku jednoho nebo dvou disků. U tohoto konkrétního modelu se to může jevit trochu zbytečné, avšak u kriticky důležitých dat je dobré mít na výběr.
Skrze USB port nyní využijete multifunkční zařízení, sdílet můžete skener i fax. Ve firemním prostředí však asi spíš bude využívána multifunkce se síťovým rozhraním.
Byla přidána podpora pro otisky disků (Snapshot), díky tomu se můžete vracet ke starším verzím adresářů při obnově. Dále je možné nastavit zálohu do více umístění zároveň, nemusíte tak plánovat několik úloh pro každou lokaci zvlášť.
Poštovní server již není volitelně stažitelným balíčkem, došlo k jeho integraci přímo do DSM. Navíc podporuje více SMTP serverů.
Pokud úložiště využíváte mimo doménu, určitě potěší správce hesel s možností aktivace vynucení složitosti hesla.
Dále proběhla aktualizace jednotlivých modulů DSM, například Photo Station 4, Audio Station 2 nebo aktualizovaný Download Station, přibyla podpora pro IPv6 a iSNS server pro správu iSCSI.
Pokud jsem na něco zapomněl, klidně mě upozorněte v diskuzi.
Testy výkonu – CIFS, FTP
Testy výkonu
Všechny testy výkonu probíhají s úložištěm připojeným napřímo do
počítače s dedikovanou gigabitovou síťovou kartou. Chci se tím vyvarovat
problémům s případným nízkým výkonem dalších prvků v síti (router,
switch).
Testy slouží k porovnání výkonu jednotlivých polí RAID, dle výsledků
lze jednoduše odvodit, jaké pole zvolit. Ačkoliv většinu testů vyhraje
nastavení RAID0, nemohu toto nastavení doporučit, při zničení
kteréhokoliv disku přijdete o data na všech. Nasazení RAID0 si dovedu
představit pouze ve specifických případech (pravidelné zálohování do
dalšího umístění, data nenáročná na obnovu, ale existují vůbec taková?).
Výsledky budou do budoucna porovnatelné s dalšími testy NASů na
ExtraHardware.
FTP, CIFS
K testování FTP využívám FileZilla klient, na server a následně z něj
se odesílá soubor o velikosti 10 GB. Všechny služby (mail server, web
server, multimediální aplikace) jsou vypnuty. FTP bývá pro svou
jednoduchost a (relativní) spolehlivost často využíváno pro automatické
zálohování.
Výsledky ve screenshotech
2 disky, RAID0
2 disky, RAID1
4 disky, RAID0
4 disky, RAID5
4 disky, RAID6
4 disky, iSCSI (SHR)
ATTO Disk Benchmark, CrystalDiskMark x64 3.0
ATTO Disk Benchmark, CrystalDiskMark 3.0 x64
Na testování síťových úložišť se dají využít tradiční diskové
benchmarky, využil jsem dva velmi oblíbené — ATTO Disk Benchmark a
CrystalDiskMark. Každý z nich testuje propustnost trochu jinak a tak vám
nabídnou ucelený obrázek o výkonu.
Výsledky ve screenshotech
NAS Performance Toolkit
NASPT
Ačkoliv se jedná o syntetický test, dovolil jsem si jej vypíchnout a
věnovat mu speciální pozornost. NAS Performance Toolkit, jak zní celý
název aplikace od Intelu, totiž generuje různé formy obsahu, testuje se
tak například přehrávání multimediálního obsahu nebo kopírování
uživatelských profilů a fotografií.
Otázkou je, jak moc se dá na výsledky spolehnout. Na gigabitovém ethernetu bez problémů dosáhnete hodnot, které překračují teoretickou maximální propustnost. NASPT je již poměrně zastaralý program, nemá deklarovanou podporu pro Windows 7 (natož pak jeho 64 bitovou edici), Intel vyžaduje k jeho správnému měření maximálně 2 GB operační paměti. Výsledky jednotlivých měření tak berte s rezervou, jejich porovnatelnost napříč testy je diskutabilní. I přesto je vidět, jak různá pole RAID škálují výkon.
Výsledky ve screenshotech
Verdikt
Verdikt
Objem dat strmě roste, s tím se nedá nic udělat. Můžete se pouze postarat o to, aby data bylo kam ukládat. Síťová úložiště představují poměrně jednoduché řešení.
RackStation RS411 již svým provedením jasně určuje, kam patří — do racku. Vyhovovat bude zejména menším společnostem, s rostoucí potřebou pak může dojít k nahrazení větším modelem (a stávající ponechat pro zálohování či kamerový systém).
Spotřeba (příkon) zařízení se po celou dobu testu držela v rozumných mezích. Nejnižší zaznamenaná hodnota činila 19 W, nejvyšší pak 47 W. To je dokonce méně než udává výrobce, za což si zaslouží pochvalu.
Ani s hlukem to nakonec nebylo tak hrozné, čtyři větráčky běžely po většinu času na minimální otáčky, plný zvukový projev jsem slyšel pouze při restartu zařízení, když probíhala diagnostika. Nicméně řešit hluk u tohoto zařízení má smysl tak maximálně pro recenzenty a šílence, co plánují provozovat toto úložiště v blízkosti lidí.
Jednoznačně označit výkon za vysoký nebo slabý je těžké. Jednomu stačit bude, pro druhého je to žalostně málo. Výsledky máte k dispozici, závěr nechám tedy na vás.
Tak trochu zbytečně RS411 obsahuje aplikace pro domácí uživatele, neznám zaměstnavatele poskytujícího svým zaměstnancům iTunes server či blogovací stránku s fotogalerií. Zde jednoznačně narážíme na unifikaci DSM napříč jednotlivými modely. Veškeré doplňkové funkce však lze vypnout.
Nedovolím si (opět) nerýpnout do nedokonalého překladu webového rozhraní. Aktualizace DSM očividně tento neduh neřešila, opět jsou k vidění ty samé chyby.
Synology RackStation RS411
+ dobrý poměr výkon/spotřeba
+ provozní vlastnosti
+ česká lokalizace
- místy až příliš jednoduché možnosti ve webovém rozhraní
- drobné chyby v české lokalizaci
Za zapůjčení Synology RS411 děkujeme společnosti DeCe COMPUTERS.