" frameborder="0" height="360" width="640">
Síť se bude jmenovat Sigfox. Rozhodně nemá takovou kapacitu jako 2G/3G/LTE. Naopak, je velmi pomalá a omezená, ale na druhou stranu také úsporná. Baterie ve vysílajícím zařízení vydrží i deset let, v případě LTE by šlo o týdny, nanejvýš měsíce.
Pro krávy i auta
Sigfox slouží pro přenos krátkých zpráv o velikosti 12 bajtů a počítá se s maximálně 140 zprávami denně (jedna za 10 minut). Do jedné SMS se vejde 140 bajtů, ale i do oněch 12 bajtů lze zakódovat GPS souřadnice, binární odpovědi ano/ne a podobné krátké informace. Jednoduchá síť totiž bude propojovat jednoduchá zařízení a čidla.
Jedno takové může být na parkovacích místech. Detektor pozná, že auto odjelo, vyšle se signál na tabuli, kde nově přijíždějící řidiči uvidí, kde je volno. Sigfox může propojit senzory ve firmách nebo domácnostech s bezpečnostními složkami. Čidlo uvidí pohyb, rozpozná rozbité okno, a tak zašle zprávu.
Krátké zprávy budou sloužit také na průběžné trasování vlaků nebo nákladních vozů. T-Mobile by technologii rád dostal do elektronických knih jízd. Sigfox zmiňuje také použití v běžných automobilech (eCall), zdravotnictví, výrobních závodech, případně sledování pohybu zvířecích stád. Využívat je mohou energetické společnosti pro „opisování“ plynu, elektřiny nebo vody.
Dle Intelu je už dnes k internetu připojeno 15 miliard různých zařízení, ale v roce 2020 to bude 200 miliard. Na jednoho člověka připadne asi 30 zařízení a zdaleka to nebudou jen počítače. V tzv. smart/connected cities bude všechno propojeno se vším.
Pokrytí celého Česka
Sigfox funguje na frekvenci 868 MHz a pracuje s vysílacím výkonem 25 mW. Wi-Fi může využívat až čtyřikrát tolik. I přes papírově slabý výkon dokázal T-Mobile zachytit zprávu z Prahy až na Sněžce vzdálené 120 km. Byla k tomu nicméně potřeba přímé viditelnosti. V městských zástavbách má být dosah od 3 do 10 kilometrů, na venkově v ideálních podmínkách až 50 km.
T-Mobile počítá, že ke kompletního pokrytí bude potřebovat minimálně 350 vysílačů. Ty umístí na věže, odkud už vysílá stávající mobilní sítě. V pilotním testu operátor zjistil, že zprávy jsou spolehlivě doručeny i za špatných rádiových podmínek, stačí, aby místo bylo pokryto více vysílači. Doručení zprávy trvá od jedné do tří sekund. Během příštího roku začne pokrývat další místa a spustí komerční provoz.
Zdroj: T-Mobile