Na GeForce 8800 GT naštěstí pasuje už hodně alternativních chladičů, a tak není jejich velký test od věci. Rusové podrobili pečlivým měřením a s referenčním chladičem srovnali tyto modely:
- Thermalright HR-03 Rev.A
- Thermaltake DuOrb
- Zalman VF1000 LED
- Zerotherm Hurricane HC92 Cu 8800
- Arctic Cooling Accelero X1
- Zalman VF900-Cu LED
- Zalman VF700-Cu
- Thermaltake BigWater 760i + TMG AT3 (vodní)
Ano, vidíte dobře, test je velmi zajímavý zařazením starších chladičů (Accelero X1, VF700 a VF900) a také srovnáním se sériovým vodním chlazením.
Mezi vzduchovými chladiči si co do účinnosti chlazení dle očekávání vedl nejlépe Thermalright HR-03, následován Zerothermem Hurricane, ale i všechny starší chladiče dokazály GeForce 8800 GT ochladit lépe než referenční chladič. Thermalright HR-03 naopak nechladí příliš dobře napětové regulátory a ani v chlazení pamětí nevyniká, v tomto ohledu je mnohem lepší Zerotherm Hurricane.
Části testu:
- Esteticky zdařilé fotografie chladičů
- Výsledky chladičů nové generace
- Výsledky starších chladičů
- Vodní chlazení a závěr
V testu bohužel není u nás veleoblíbený chladič Arctic Cooling Accelero S1 (ale poznáte zase mnoho alternativ a jako srovnání nechť vám slouží chladič referenční) a kritiku musím vznést k použitým otáčkám u ref. chladiče. Ten většinou nepoužívá tak vysoké otáčky (nižší z hladin nastavena na 45 %, 2 500 ot./min) a v teplotních testech by tedy dopadl hůře a v testech hlučnosti naopak daleko lépe.
Naopak určitě musím kvitovat velmi zajímavé grafy v závěru, kromě seřazení chladičů dle teplot a hluku tam najdete i graf tepelného odporu a hlavně zajímavý graf poměru účinnost/hluk. Ač v testech hlučnosti neexceluje úplně, tak v tomto grafu si vodní chlazené vede jasně nejlépe, následováno Thermalrightem HR-03 a na opačném konci je referenční chladič.
Zdroj: Digit-Life.com