„Do budoucna chceme aplikaci otevřít i pro další dozorové a inspekční orgány, jakými jsou například Státní veterinární správa nebo hygienická služba. Vedle hlavního účelu – zveřejňování prohřešků – chceme v dohledné době přidat také vzdělávací část, která by se věnovala zvyšování obecné informovanosti o všem, co se kvality a jakosti týče,“ říká ke spuštění aplikace ministr zemědělství Petr Bendl.
SZPI chce rychle a přehledně upozorňovat na nepoctivé výrobce a prodejce potravin. Kromě toho, že je bude pokutovat ve správním řízení, má nově i nástroj, kterým nekalé praktiky okamžitě zpraví také spotřebitele.
Aktuálně je v databázi asi 360 výrobků: 45 jich bylo nalezeno v obchodech Tesco, 25 v řetězci Kaufland, 24 jich prodává Ahold, 23 Penny Market a v jednotkách pak i další větší prodejci jako Hruška, Lídl nebo Jednota. Neznamená to však, že by v těchto obchodech bylo více závadných potravin než jinde. Jen jsou více pod dohledem.
U všech produktů jsou vedeny detailní informace o výrobci, původu, datumu a kontrole vzorku a samozřejmě i nevyhovujících parametrech, každý záznam je doplně fotografiemi. Potraviny jsou rozděleny do skupin a podskupin, nechybí ani vyhledávač.
Hlavní výtku máme ke vzhledu webu (špatně kontrastní grafika) a hlavně neexistenci mobilní verze případně aplikace. Ve spojení se skenerem čárových kódů by aplikace na vyhledávání závadných potravin byla dokonalá.
O Potraviny na pranýři je velký zájem. SPZI se chlubí, že první den portál navštívilo 200 000 lidí, kteří si prohlédli skoro čtyři miliony stránek a strávili na webu téměř sedm minut.