Toughpad FZ-A1: Androidí tablet do terénu i pro armádu (recenze)

12. 3. 2013

Sdílet

 Autor: Redakce

Úvod, konstrukce, design

Panasonic se nikdy nesnažil proniknout na trh s běžnými tablety. Japonci si vždy vážili svých technologií, a tak se od nich pravděpodobně nedočkáme ani levnější Androidí placky, kterou by nakoupili v Číně a pod svým jménem prodávali. Zato však mají dlouhodobé zkušenosti na poli odolných zařízení. Již několikrát jsme na Cnews.cz psali o řadě superodolných notebooků/konvertibilních tabletů Toughbook, které splňují nejeden bezpečnostní standard. Díky tomu se hodí nejen k práci v terénu a náročnějším prostředí, ale i pro armádní účely. Není proto divu, že se Panasonic rozhodl pro výrobu ryzího tabletu bez klávesnice s běžným tabletovým systémem - Androidem.

Panasonic ToughPad FZ-A1
Panasonic ToughPad FZ-A1

ToughPad FZ-A1 rozhodně nemá oslovovat masy uživatelů svým designem. Od dnešních tabletů se nemůže již více lišit. Není ani tenký, ani lehký a dokonce nemá efektní celoskleněný kryt přední strany. On je dokonce svým způsobem škaredý. To však rozhodně neznamená, že se nenajdou milovníci průmyslového designu, kterým se bude FZ-A1 líbit. I u nás v redakci se jich několik našlo. Stejně tak nebude ToughPad nikoho ohromovat Super IPS Plus displejem s ultravysokým rozlišením ani nejvyšším skóre v benchmarcích. Je zkrátka předurčen pro těžkou dřinu - ať už to je ve skladu, kabině vysokozdvižného vozíku nebo na stavbě. I proto se v recenzi prakticky nedočtete, jak si v běžných parametrech vede ve srovnání se všemi těmi iPady, plackami s Androidem či Windows RT.

Panasonic ToughPad FZ-A1
Panasonic ToughPad FZ-A1

Pan nerozbitný

Design jasně vychází ze zmíněné řady notebooků Toughbook - kombinace stříbrného tvrzeného plastu a černé gumy je typickým rysem. Všechny hrany tabletu jsou chráněny proti pádu - nejodolnější jsou pak rohy, kde je vrstva gumy opravdu poctivá. Z běžné metrové výšky tak může tablet padat na jakýkoliv povrch s téměř stoprocentní šancí na přežití bez jakékoliv újmy. Displej je lemován poměrně širokým okrajem, v jehož spodní části našli své místo systémová tlačítka. Najdete zde androidí klasiku (zpět, menu, home, power) doplněnou o speciální tlačítko User. To je konfigurovatelné pomocí jednoduché předinstalované aplikace - nastavit pro něj můžete několik úkonů podle toho, zda tlačítko jen stisknete, dlouze jej přidržíte nebo jej stisknete dvakrát. Přiřadit k němu můžete třeba spuštění aplikace, ale i systémové záležitosti jako je sejmutí screenshotu.

Panasonic ToughPad FZ-A1
Panasonic ToughPad FZ-A1

Kromě toho najdete na přední straně ještě čočku dvoumegapixelové kamery, kterou nedoporučujeme používat. A nechybí ani senzor okolního světla.

Panasonic ToughPad FZ-A1
Panasonic ToughPad FZ-A1

Druhý fotoaparát, tentokrát s rozlišením 5 Mpx najdete na zadní straně, ani jeho kvality však nedávají prostor pro nějaké fotografické využití. Skenování QR kódů nebo čárových kódů však zvládá bez problému. Velkou část zadní strany tabletu zabírá kryt se čtyřmi křížovými šrouby. Pod ním se ukrývá akumulátor, který díky tomu můžete vyměnit stejně pohodlně, jako tomu kdysi bývalo u notebooku - v době předultrabookové.

Panasonic ToughPad FZ-A1
Panasonic ToughPad FZ-A1

Nechybí zde ani speciální konektor sestávající z devíti odhalených pinů, které slouží pro připojení k příslušenství. Toho existuje poměrně velké množství. Vybírat můžete z držáku do auta (nebo spíš do náklaďáčku či bagru), dokovacích stanic či externích baterií. Mezi příslušenství patří také praktický úchyt ve tvaru X, který je možné připevnit k zádům tabletu. Jen je škoda, že není k tabletu přidáván k základu, u Toughbooků totiž bývá.

Panasonic ToughPad FZ-A1
Panasonic ToughPad FZ-A1

Všechny konektory - ať už se jedná o HDMI, 3,5mm audio, microSD, microUSB nebo slot pro SIM kartou, jsou překryté gumovými záslepkami. Ty jsou voděodolné, stejně tak prachu odolné. Rozhodně tedy nejsou slabými místy na těle tabletu. Ostatně tablet se může chlubit standardy MIL-STD 810G a IP65, kterými jsou označená zařízení, která jsou vodotěsná do hloubky 1,2 m. Vyloučeno je také poškození vnějšku či vnitřku při pádech nebo poškozením souvisejícím s prašným prostředím.

 Panasonic ToughPad FZ-A1 Panasonic ToughPad FZ-A1Panasonic ToughPad FZ-A1 Panasonic ToughPad FZ-A1

Displej, výkon

Displej

Opět zde zopakuji to, co jsem psal v úvodu - FZ-A1 rozhodně nemá smysl srovnávat s běžnými tablety pro běžné použití - konzumování obsahu, hraní her, občasná kancelářská práce. I proto displej tabletu spadá do úplně jiné kategorie zobrazovacích panelů. Na desetipalcové úhlopříčce má rozlišení 1 024 × 768, což se na první pohled zdá jako směšná hodnota. Je však třeba brát v potaz, že místo sledování filmů či prohlížení fotek bude tablet sloučit k jiným účelům. A u většiny z nich pravděpodobně půjde více než o práci s drobnou grafikou o zadávání textů, kde naopak přijde menší rozlišení s větším písmem vhod. Na displeji rovněž nenajdete oleofobní vrstvu, jež zabraňuje většímu usazování nečistot - tou jsou vybaveny mnohé tablety s Gorilla Glass. Displej ToughPadu je však chráněn odolnější vrstvou, které je ve srovnání se sklem od Corningu mnohem měkčí. První dotyky vás tak mohou vrátit o několik let zpět do doby rezistivních displejů. Pokud však vytáhnete tablet na slunce, budete překvapeni, jak dobře je obraz vidět. Současné tablety nemohou ToughPadu konkurovat - ani extrémní jas panelů Super IPS Plus na tabletech Asus se nevyrovná speciální vrstvě na AZ-F1.

Panasonic ToughPad FZ-A1
Panasonic ToughPad FZ-A1

Dotyky na tabletu Panasonicu nejsou tak pohodlné jako na běžných tabletech - je třeba zkrátka víc zatlačit. Na druhou stanu je však k tabletu připevněno dotykové pero, které se bude hodit právě při různém vyplňování formulářů a podobných činnostech. Se stylusem není problém ani při rozpoznávání psaného písma. Kupodivu je zde odezva o něco menší, než třeba při psaní stylusem na iPadu, a tak je i tento způsob zadávání textu možný.

Panasonic ToughPad FZ-A1
Panasonic ToughPad FZ-A1

Výkon kombinovaného tříjádra

Panasonic pro svůj pracovní tablet zvolil procesor Marvell s frekvencí 1,2 GHz. Přesný model se mi bohužel nepodařilo vypátrat. Naštěstí zde najdete Android v základní podobě bez vlastních doplňků výrobce - navíc zde jsou pouze některé speciální aplikace spojené se zabezpečením nebo třeba se zmíněným tlačítkem User. ToughPad běží na Androidu 4.0 - Ice Cream Sandwich a i z toho důvodu se systémem nemá smysl podrobněji zabývat, neupravený Android viděl každý.

Parametry
Cena 28 000 Kč včetně DPH
Panasonic ToughPad FZ-A1
displej 10,1", 1024 × 768
procesor Marvell (2× 1,2 GHz)
interní úložiště 16 GB
RAM 1 GB
konektivita Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 2.1
operační systém Android 4.0 Ice Cream Sandwich
konektory microSD, microUSB, microHDMI, proprietární dock
rozměry 266 × 213 × 17,8 mm
hmotnost 952,5 g

Mnohem zajímavější tedy bude to, jak si dvoujádro s chodem Androidu poradí. Rozhodně jsme nečekali grafický výkon, který by utáhnul nejnovější herní pecky z Google Play nebo přehrával Full HD videa s vysokém bitrate. Bohužel se však tablet zadýchává i při běžných úkonech v systému či aplikacích. Nejvíc se nedostatečný výkon projeví při přepínání mezi spuštěnými aplikacemi, problém pak nastává i při více otevřeních tabech v prohlíželi.

Na druhou stranu je opět třeba brát v úvahu, jakým způsobem bude tablet využíván. Po většinu času na něm pravděpodobně poběží jedna aplikace připravená pro konkrétní činnost. A u pracovních aplikací - třeba těch skladových, bude rozhodně dvoujádro stačit.

Stejně jako je u Tegry 3 nepřesné označení čtyřjádro, zde je nepřesné označení dvoujádro. A zatímco má Tegra navíc jedno jádro pro chod systému mimo zátěž, v Marvellu je třetí jádro mající na starost bezpečnost dat. Stará se o šifrování uložených dat a zabezpečení nainstalovaných firemních aplikací. I z toho důvodu se může tablet pochlubit standardem FIPS 140-2.

Výdrž, verdikt, kompletní galerie

Výdrž na jedno nabití

Akumulátor, který najdete pod zašroubovaným krytem, má kapacitu 4770 mAh a podle výrobce prý udrží tablet při životě po dobu desíti hodin. A tato hodnota nejen, že je reálná, ale dokonce se dá i překonat. Při běžné činnosti, jako je brouzdání po internetu a využívání méně náročných aplikací, jako jsou poznámky či jednoduché textové editory, se dostanete na nějakých jedenáct hodin. To však při použití s datovým připojením pomocí mobilní sítě. Pokud zapnete Wi-Fi a zvýšíte jas, výdrž bude klesat. Stále se však bude držet kolem hodnoty devíti, desíti hodin.

Panasonic ToughPad FZ-A1
Panasonic ToughPad FZ-A1

ToughPad je dodáván s napájecím adaptérem, který však není vybaven dnes již standardním konektorem microUSB. Proprietární konektor se čtyřmi piny najdete na spodní straně a svoji cestovní nabíječku do něj rozhodně nepřipojíte. A i když není adaptér nějakým obrem, při převážení tabletu na něj budete muset myslet. Na druhou stranu – běžnou nabíječkou byste rozhodně nedobili tablet tak rychle jako s dodaným adaptérem. Na 95 % se dostanete za nějaké dvě a půl hodiny.

Verdikt

Panasonic ToughPad je rozhodně povedeným pracovním strojem, který potencionální zákazníky zaujme především nerozbitnou konstrukcí. Rozhodně to není nějaký střízlík, nevadí mu však vlhko, prašno a snese i nějaké to vykoupání. O jeho zdraví se nebudete muset obávat ani při pádech, vydrží toho opravdu dost. Pochválit musíme i speciální konfigurovatelné tlačítko, vůbec bychom se nezlobili, kdybychom jej vídávali i na normálních tabletech. Stejně tak se nám dost líbil i stylus, který má speciální držák na spodní straně tabletu – mnoho činností určitě urychlí. Ne nadarmo jsme dotykové klacíky v době PDA hojně využívali.

Největší předností displeje je vedle jeho odolnosti čitelnost na slunci – ta je opravdu excelentní. A ač sice o něco sníží pozorovací úhly, ani přímé slunce nebude mít za následek nečitelný displej. Nehledě pak na matný povrch, který z tabletu nedělá zrcadlo.

Mezi zápory pak jednoznačně patří výkon tabletu a jeho (ne)svižnost v systému. Čas od času se při přepínání mezi aplikacemi zkrátka škubne. V opravdovém pracovním provozu však budou mnohem důležitější, než hrubý výkon tabletu možnosti zabezpečení. Ty jsou zajištěny samostatným procesorovým jádrem.

bitcoin_skoleni

Cenovka tabletu pak zajistí to, že se tablet opravdu dostane do rukou firemním zákazníkům. Částku 28 000 Kč by za takovýto tablet moc běžných uživatelů nedalo. Snad jedině nějaký šílený geocacher.

Kompletní galerie

Panasonic ToughPad FZ-A1 Panasonic ToughPad FZ-A1 Panasonic ToughPad FZ-A1 Panasonic ToughPad FZ-A1 Panasonic ToughPad FZ-A1 Panasonic ToughPad FZ-A1 Panasonic ToughPad FZ-A1 Panasonic ToughPad FZ-A1 Panasonic ToughPad FZ-A1 Panasonic ToughPad FZ-A1 Panasonic ToughPad FZ-A1 Panasonic ToughPad FZ-A1 Panasonic ToughPad FZ-A1 Panasonic ToughPad FZ-A1 Panasonic ToughPad FZ-A1 Panasonic ToughPad FZ-A1 Panasonic ToughPad FZ-A1 Panasonic ToughPad FZ-A1 Panasonic ToughPad FZ-A1