Transcend uvádí, že hodlá SuperMLC v některých SSD nasadit během letoška. SuperMLC bude stejně jako čipy SLC ukládat do jedné paměťové buňky jen jeden bit (signál tedy bude rozlišovat dvě hodnoty, kdežto u dvoubitové MLC je třeba rozlišit čtyři). Ovšem nebude používat přímo čipy SLC, ale jen běžnou levnější paměť MLC. Rozdíl tedy bude jen na úrovni řadiče a programování této NAND, kdy se čtyřhodnotová buňka MLC bude používat pro uložení dvou hodnot. Tato technologie tak vlastně vychází ze stejného principu, jako různé SLC cache, používané v dnešních SSD pro akceleraci zápisu. Jen kromě malé oblasti s omezenou velikostí bude v tomto režimu disk se SuperMLC používat svou celou kapacitu.
Záznam SLC potřebuje v buňce rozlišit jen dvě logické úrovně napětí, MLC potřebuje čtyři (Zdroj: PC Perspectivve)
Uložená hodnota tak bude mít mnohem větší toleranci vůči degradaci a nepřesnosti signálu, jelikož bude třeba v záznamu rozlišit jen dvě úrovně napětí. Díky tomu se má výkon této paměti při zápisu blížit SLC a buňka také přežije mnohem více zápisů, než se degradací stane nepoužitelnou. Podle Transcendu SuperMLC dosáhne až 30 000 přepisovacích cyklů – pro obvyklou MLC se přitom uvádí čísla pod 5000–10 000 cykly. Výkon v zápise může být v SLC režimu údajně až čtyřnásobný a podle Transcendu by vlastnosti měly být téměř na úrovni skutečné SLC.
Nevýhoda SuperMLC je zřejmá – z každého čipu MLC je vytěžena jen polovina jeho kapacity. Cena NAND ve výrobních nákladech disku je tedy dvojnásobná. To je ovšem stále méně, než nativní SLC a proto toto řešení podle Transcendu povede k úsporám. U disků s malými kapacitami bude asi také možno zmírnit velikost rezervního místa a u těchto disků rovněž tvoří vyšší podíl nákladů řadič a další fixní součásti, tudíž cena konkrétního SSD s pamětí SuperMLC dvojnásobná být nemusí.
Transcend SSD570, jedno ze vzácných současných SSD s SLC NAND
SuperMLC bude zřejmě aplikována hlavně u disků, u nichž se počítá s průmyslovým nasazením nebo mají splňovat takový standard. Podle firmy by to zprvu měly být série SSD510K (2,5" SATA), MSA510 (mSATA), MTS460 a TMS860 (formát M.2) HSD510 (tzv. formát „half slim“, což jsou disky s rozhraním SATA, ale bez pouzdra a se zkráceným PCB). Tyto disky by měly být uvedeny v průběhu letoška, ovšem zatím těžko říct, jak široce dostupné budou, vzhledem k tomu, že nebudou přímo určené pro spotřebitelský trh.
Zdroje: Transcend, PC Perspective