Trojrozměrné zobrazení na notebooku

19. 11. 2009

Sdílet

 Autor: Redakce

Nvidia vidí budoucnost počítačového hraní ve trojrozměrném zobrazení. K tomuto účelu existuje vícero technologií, Nvidia sází na displeje s obnovovací frekvencí 120 hertzů a brýle, které střídavě zakrývají pravé a levé oko. Každé oko tak vnímá obraz s 60 snímky za sekundu.

Právě potřeba 120Hz LCD panelu rozšíření technologie nazvané 3D Vision významným způsobem brzdí - monitory jsou drahé a jejich úhlopříčka zatím nepřesahuje 22 palců. Vstříc trojrozměrným zítřkům ale Nvidia učinila důležitý krok, když pilnou spoluprací s výrobci LCD panelů a notebooků protlačila 3D Vision do přenosných herních strojů.

Asus představí svůj laptop G51J 3D s podporou 3D Vision již v průběhu prosince/decembra, Micro-Star a Clevo budou následovat v příštím roce. Podle X-bit labs chystá notebook s 3D zobrazením i Acer, jeho model ale prý nebude kompatibilní s 3D Vision od Nvidie. A po trojrozměrných zobrazeních pro notebooky pokukují i Dell, HP, Lenovo a Sony.

Přínos trojrozměrného zobrazení u mobilních počítačů je nicméně poněkud diskutabilní. Za prvé, vášniví hráči nebo milovníci filmů dávají přednost desktopovým PC s velkým monitorem a laptop volí spíše jako krajní řešení. Za druhé, displeje s obnovovací frekvencí 120 Hz mají vyšší spotřebu elektrické energie, na používání 3D Vision při provozu na baterie tedy můžete zapomenout. A za třetí, 3D Vision ve hrách ukrajuje podstatnou část z výkonu grafického akcelerátoru, kterého se v laptopech často nedostává. Špičkou mobilní nabídky Nvidie je momentálně GeForce GTX 280M, která je ekvivalentem desktopové GeForce 9800 a v nejnáročnějších hrách ve vysokých detailech už jí zejména ve 3D Vision módu bude docházet dech.

bitcoin_skoleni

Inu, počkejme do příštího roku. Jestliže je však 3D Vision na desktopu velmi malou částí trhu, nelze očekávat, že to v mobilním segmentu bude lepší.

Zdroj: X-bit labs