Tržby Nvidie překonaly 8 miliard dolarů za čtvrtletí. Krypto a Rusko ale utnuly růst do budoucna

27. 5. 2022

Sdílet

 Autor: Nvidia
Nvidii rostou tržby každý kvartál po mnoho let. Ale už to příští čtvrtletí by mohlo poprvé být „jen“ stejné. Mimo jiné i kvůli ruské invazi na Ukrajinu.

Tzv. kryptoměny zase spadly na nižší úrovně, díky čemuž zlevňují grafiky a není jich takový nedostatek. Zrovna v této situaci přišel čas vyhlášení finančních výsledků Nvidie za první čtvrtinu roku. Firma se dostala na rekordní úroveň tržeb a zatím je asi ještě brzo na to, aby se projevil nějaký propad prodejů, ale její výsledky teď budou zajímavý indikátor, protože zpomalení kvůli kryptu (ale nejen kvůli němu) se zřejmě rýsuje.

Poprvé přes 8 miliard dolarů

Nvidia má účetnictví o něco posunuté. Účetní rok jí začíná o 11 měsíců dřív než kalendářní, takže únor až duben už pro ni byl první kvartál fiskálního roku 2023. V únoru při vyhlášení výsledků za účetní rok 2022 (tedy prakticky spíše kalendářní rok 2021) oznámila prognózu, dle níž měly teď v prvním kvartále její tržby narůst do výše, kdy poprvé v historii překonají 8 miliard dolarů. Přesněji byla prognóza 8,1 miliardy plus minus 2 % (7,94–8,26 miliardy $). Nvidia teď tuto prognózu jako obvykle překonala – její oznámené tržby dosáhly 8,288 miliardy $.

Míra, v jaké byl odhad překonán, se ale snížila, což může být signifikantní. Před třemi měsíci Nvidia překonala svůj odhad o 3,3 %, takže minule jsme troufale napsali, že tržby za Q1 by mohly být až 8,35–8,45 miliardy $, a to jsme se přepočítali. Tentokrát Nvidia překonala plán jen o 2,3 %. Před rokem ve výsledcích za Q1 FY 2022 bylo překonání odhadu dokonce o 6,8 %. Toto by mohlo (byť nemuselo) znamenat určité momentální zpomalování explozivního růstu, který Nvidia v posledních letech zažívala, třeba kvůli makroekonomické situaci, válce na Ukrajině, nebo pádu kryptoměn. Ve hře jsou ale třeba i změny ve způsobu stanovení těchto prognóz, takže úplně jasné to není.

Finanční výsledky Nvidie za Q1 FY2023 Finanční výsledky Nvidie za Q1 FY2023 (Zdroj: Nvidia)

Každopádně tržby 8,288 miliardy jsou o 8 % lepší než v předchozím čtvrtletí a o 46 % vyšší než před rokem, takže zde si firma může gratulovat. Hrubá marže se dostala až na 65,5 %, což je mnohem víc než u konkurenčního AMD, ale i u Intelu. Nvidia měla čistý zisk 1,618 miliardy dolarů, což je o 15 % slabší než před rokem. Je to ale zřejmě proto, že si odepsala ztrátu na neúspěšné akvizici ARMu (Nvidia zaplatila ARMu smluvní kompenzaci 1,35 miliardy $). V non-GAAP metodice, která tuto částku a další jednorázové vlivy ignoruje, by měla Nvidia hrubou marži dokonce 67,1 % a čistý zisk 3,443 miliardy $.

Tržby podle jednotlivých divizí

Z tržeb bylo podle Nvidie 3,62 miliardy za herní produkty, což je 31% meziroční nárůst. A je to také nárůst o 6 % proti předcházejícímu kvartálu. Herní grafické karty pro desktop budou tou částí tržeb, kdy by vznikl „nečekaný“ výpadek, kdyby kryptobyznys zkolaboval a přestala se nakupovat GPU pro těžbu. Zatím tedy tento efekt není moc silný, pokud již existuje. Nvidia uvádí, že prodeje grafik Ampere rostly.

Je nicméně třeba dát pozor na to, že efekt v tržbách může být opožděný. Poté, co přestanou kupovat těžaři, by ještě mohli nákupy na chvíli zvyšovat hráči, kteří do té doby museli své nákupy odložit, a výrobci karet by mohli doplňovat skladové zásoby na normální úroveň (zatímco poslední dva roky byly skoro eliminované). Nvidia v komentáři k výsledkům píše, že má „jen omezený vhled do toho, jak přesně kryptoměny ovlivňují poptávku po grafikách GeForce“, a varuje, že „volatilita“ (tj. pád cen kryptoměn) může poptávku zhoršit.

Nvidia GeForce RTX 3070 (Zdroj: Nvidia) Nvidia GeForce RTX 3070 (Zdroj: Nvidia)

V datacentrech měla Nvidia tržby 3,75 miliardy $, o 83 % více než před rokem. Toto jsou tržby za výpočetní GPU, ale také za síťové produkty původně značky Mellanox. Nvidia má ale i hodně vysoké tržby za profesionální GPU, která se prodávají v menších počtech, ale za o dost vyšší kusové ceny. Kvartální tržby byly 622 milionů dolarů, o 67 % vyšší než před rokem. Naopak tržby z automobilů zůstávají na relativně nízké úrovni – 138 milionů $, což byl meziroční pokles o 10 %.

Finanční výsledky Nvidie za Q1 FY2023 jednotlivé divize Finanční výsledky Nvidie za Q1 FY2023, jednotlivé divize (Zdroj: Nvidia)

Také divize OEM měla nižší tržby, jen 158 milionů, což je o 52 % méně než před rokem (327 milionů). Zde Nvidia přiznává, že tento meziroční propad je kvůli pádu kryptoměn – do této divize se totiž počítají prodeje GPU řady CMP, která jsou určená jen čistě pro těžbu. Prodej těchto těžních GPU zřejmě klesl skoro o 150 milionů (snad skoro na nulu, není to ale z formulace úplně zřejmé).

Poprvé po dlouhé době bez růstu?

Zajímavý je tentokrát výhled. Nvidia teď pořád rostla, ale na příští, druhý kvartál fiskálního roku (Q2 FY2023) teď oficiálně očekává tržby jen 8,1 miliardy $. Ve skutečnosti je to asi zase podstřelené a opět by mohl být výsledek o těch 2,3–3,3 % lepší.

Trend tržeb Nvidie za poslední roky vykazoval neustálý růst Trend tržeb Nvidie za poslední roky vykazoval neustálý růst (Zdroj: Nvidia)

Je ale pozoruhodné, že je to po dlouhé době poprvé, co je prognóza úplně stejná (bez růstu), jaká byla na předchozí kvartál. I na Q1 bylo totiž také předpovězeno 8,1 miliardy. Lze tedy říct, že ačkoliv to může být jen opatrnost, Nvidia tímto sděluje, že očekává zhruba stagnaci tržeb mezi prvním a druhým čtvrtletím. Toto by tedy mohlo signalizovat ono zpomalování, o kterém jsme na začátku mluvili.

Na druhou stranu je třeba říct, že příčiny jsou asi ve velké míře externí makroekonomické, a tudíž to nemusí být bráno tak, že se mašina na peníze, kterou Nvidia poslední roky je, zadrhla vlastní vinou. Firma uvádí, že tento odhad zahrnuje redukci o zhruba 500 milionů dolarů kvůli novým covidovým lockdownům v Číně a válečnému Rusku. Jmenování efektu kryptoměn se Nvidia spíše vyhýbá.

bitcoin_skoleni

Pokud by tedy bussiness as usual nenarušila situace v Číně a brutální válka rozpoutaná šílenstvím Rusů, mohla být prognóza možná až 8,6 miliardy $.

Zdroje: Nvidia (1, 2, 3)