Tržní podíly výrobců GPU v Q1 2022: Intel už urval 5 % trhu samostatných grafických karet

2. 6. 2022

Sdílet

Ilustrace - grafické karty Nvidia a AMD, tržní podíly Autor: ExtraHardware / Cnews
Ilustrace - grafické karty Nvidia a AMD, tržní podíly
Aktuální výsledky soupeření výrobců GPU jsou tu. V prvním kvartálu posílila Nvidia, ale zajímavé je hlavně, že Intel možná proti očekávání ukousl docela významný kus trhu samostatných grafik. Pokud tedy ve statistice není chyba.

Fanoušci hardwarových značek se rádi poměřují a pro tento účel tu máme nejnovější údaje o tržních podílech výrobců GPU. Ty zpracovává analytická firma Jon Peddie Research a nyní zveřejnila zprávu o vývoji v první čtvrtině roku. Můžeme se tak podívat, jak si vedla Nvidia, AMD, a tentokrát i Intel. U toho pozor – ve statistice poprvé urval celkem významná procenta v samostatných GPU. Grafiky Intel očividně na OEM trhu mohou uspět.

Jon Peddie Research uvádí, že v prvním kvartálu nastal propad v prodejích GPU o 6,2 % proti Q4 2021. Asi to může z části mít i sezónní faktory (vánoční Q4 versus slabé prodeje v Q1), aktuálně se na tom ale asi také podepisuje ruská invaze na Ukrajinu a u samostatných GPU možný pokles zájmu o těžbu kryptoměn. V kvartálu se údajně prodalo 96 milionů GPU pro PC (samostatných, ale i integrovaných jako součást procesorů).

Zmíněným propadem prodejů bylo v menší míře zasažení AMD, ale nejvíce postihlo Intel, takže se zdá, že šlo zejména o snížení prodejů integrovaných GPU a tím celých procesorů (PC). Podle Jon Peddie Research se prodeje Intelu snížily o 8,7 %, tím ztratil 2,4 % (procentního bodu) ze svého tržního podílu, který klesl ze 62 % v Q4 na 60 % (zaokrouhleno na celá procenta) v Q1 2022. Před rokem v Q1 2021 měl Intel mimochodem podíl 68 %.

AMD prodeje klesly jen o 1,5 %, díky čemuž určitý podíl získalo na úkor Intelu. V zaokrouhlených číslech se jeho podíl zvýšil z 18 % na 19 %. Ale Jon Peddie Research přesněji uvádí, že ve skutečnosti se zvedl jen o 0,7 procentního bodu, a ne o celé procento.

Tržní podíly výrobců GPU v Q1 2022 Tržní podíly výrobců GPU v Q1 2022, integrované a samostatné grafiky pro PC (Zdroj: Jon Peddie Research)

Ačkoliv Intel má pořád 60 % trhu (i když to je na poměry jeho hegemonie v poslední dekádě celkem málo), lze říct, že vítězem prvního kvartálu byla Nvidia. Prodeje jejích samostatných GPU stouply o 3,2 %, zatímco konkurenti si v celkovém počítání pohoršili. Podíl Nvidie stoupl z 19 % v Q4 2021 na již 21 % v Q1 2022. Je to ale opět zaokrouhlené (Jon Peddie přesnější čísla schovává v podrobné placené verzi analýzy), reálně získala jen 1,69 procentního bodu. Nvidia má pořád vyšší tržní podíl s jen samostatnými kartami než AMD se samostatnými i integrovanými GPU dohromady.

Intel poprvé boduje v samostatných kartách?

Jon Peddie Research uvádí zvlášť také statistiku jen pro samostatná GPU (jak desktopová, tak pro notebooky). Ta je tentokrát pozoruhodná: ukazuje poprvé, že Intel získal významnější pozici v samostatných GPU. V těch podle Jon Peddie Research firma v prvním kvartálu získala 4 % trhu, zatímco AMD 17 % a dominující Nvidia 78 %. Před rokem v Q1 2021 mělo AMD 19 % a Nvidia 81 %.

Tržní podíly výrobců GPU v Q1 2022 jen samostatné grafiky pro PC Tržní podíly výrobců GPU v Q1 2022, jen samostatné grafiky pro PC (Zdroj: Jon Peddie Research)

Je tu nicméně jedna zvláštnost – zpráva za předchozí kvartál (Q4 2021) od Jon Peddie Research uváděla pro Intel 0 % (a pro Nvidii/AMD podíly 81 % / 19 %). Aktuální zpráva ale uvádí za stejné období Q4 2021 jiné údaje, podle kterých již tehdy Intel měl 5 % samostatných GPU, AMD 18 % a Nvidia 78 % (to, že to dohromady nedává 100 %, je opět kvůli zaokrouhlení na celá čísla).

Buď je tedy v tabulce chyba, nebo Jon Peddie revidoval ex post statistiky za poslední kvartál roku 2021. Teoreticky je možné, že se se zpožděním objevila data o prodeji velkého množství GPU Intel (asi spíš první generace Iris Xe „DG1“ než nových Arc „DG2“), o kterých původní revize zprávy ještě nevěděla. Takto velký rozdíl je každopádně dost zvláštní. Revize čísel není u JPR úplně neslýchaná věc, ale přece jen nám to připomíná, že tato čísla jsou vždy nepřesná.

bitcoin_skoleni

Je asi dobré mít na paměti, že tyto analýzy jsou odhady vycházející z různých dat a ne přímo exaktní počítání všech jednotlivých prodaných kusů, což je něco, co asi nikdo provést nemůže. A zatímco jednotlivý výrobci znají své prodeje, obvykle je nikomu dalšímu neprozradí, takže úplně přesné prodeje se dát dohromady nedají.

Zdroj: Jon Peddie Research