Vezměme hlavní producenty GPU pro PC podle abecedy. AMD, kterému se minule dařilo, v třetím kvartále poněkud ztratilo. Oproti čtvrtletí druhému prodalo o 4,2 % méně GPU. Zatímco minule AMD rostly prodeje notebookových APU a dodávky těch pro stolní počítače šly dolů, tentokrát byla situace obrácená. Prodej desktopových APU šel nahoru o 27,8 %, zatímco mobilní dolů o 21,3 %. Samostatným grafikám Radeon se nedařilo ani v jednom ze segmentů. Těch pro stolní PC se prodalo o 3,1 % méně, grafických karet pro notebooky pak o 4,5 % méně.
Je možné, že jsou v těchto číslech zahrnuty dodávky APU pro Xbox One a Playstation 4 (viz nebývalý nárůst desktopových APU). Jon Peddie Research počítá do svých analýz samostatné a integrované grafiky pro stolní PC, notebooky, pracovní stanice a embedded zařízení na bázi PC, dále také tablety a Chromebooky kompatibilní s PC. Úloha konzolí vyjasněna není, teoreticky však mohly byt zahrnuty pod systémy embedded.
Intel si naopak polepšil. Na desktopu sice udal o 1,1 % méně GPU (respektive svých procesorů s IGP), vynahradil si to ale v oblasti notebooků, kde si polepšil o 5,1 %. Celkově tak dodávky grafických procesorů Intelu šly nahoru o 3,5 %.
Také Nvidia patří k vítězům třetího čtvrtletí, její prodeje se zlepšily o 2,3 % kusů. Nejvíce si polepšila v grafikách pro stolní počítače, kde si připsala o 8,2 % lepší výsledek než v Q2 2013. Méně úspěšná byla v oblasti grafických karet pro notebooky, kde zaznamenala propad dodávek o 3,3 %.
Tržní podíly výrobců GPU v Q3 2013 (Zdroj: Jon Peddie Research)
Tržní podíly tak za třetí čtvrtletí letoška vypadají takto: AMD oslabilo na 20,7 % z 22 %, které mělo v druhém kvartále. Intel se z 61,8 % vyšplhal na 63 %. Nvidia si, co se týče procentuálního podílu, polepšila jen kosmeticky – z 16,2 % na 16,3 %, jelikož její celkový nárůst dodávek víceméně kopíroval celkovou expanzi trhu. Pro srovnání, před rokem byl podíl na trhu takovýto: Intel držel přesně 60 %, Nvidia 18,6 % a AMD 21 %.
Podíly samostatných grafických karet: Nvidia zvyšuje náskok
Co se samostatných grafik týče, jejich prodeje téměř nenarostly: ve srovnání s celkovým růstem GPU o 1,6 % bylo dedikovaných karet více jen o 0,12 %. Dodávky byly o nepěkných18,8 % nižší než před rokem. V oblasti samostatných grafických karet dále vede Nvidia. Z 62 % v druhém kvartále si polepšila rovnou na 64,5 %. Na Radeony od AMD tak zbylo jen 35,5 % oproti 38 %, na které dosáhly v Q2 2013. Podle některých analytiků by se s novou generací grafik podíl AMD mohl zlepšit možná až na 40 %, uvidíme ale, zda se tyto předpovědi ve světle evidentně rostoucího náskoku Nvidie vyplní. Grafiky Matrox a S3 už v tomto období neregistrovaly prakticky žádný podíl (0,0 %), zatímco před rokem pro ně JPR udával podíly 0,2 %, respektive 0,1 %.
Tržní podíly výrobců GPU v Q3 2013 - samostatné grafické karty (Zdroj: Jon Peddie Research)
Poměr mezi dodanými PC a GPU je 1 : 1,37. Značné množství strojů s integrovanou grafikou tedy zároveň používá i samostatný adaptér (či adaptéry). Zatímco Intel má GPU v 99 % prodaných CPU, u AMD činí APU jen 67 % dodávek. Nějakou třetinu dodávek AMD tak musí tvořit čipy FX, Phenom, Sempron a Athlon.
V třetím čtvrtletí se výrobcům podařilo celkově o něco zvýšit objem prodaných zařízení, a to o 1,6 %; jenže se stále jedná o 8,8% propad oproti minulému roku. Trh s PC se obecně podle JPR začíná zotavovat, mezičtvrtletně narostl o 6,8 % (meziročně ale pochopitelně zaostává – o 7,6 %). I tak je ale tento artikl v ohrožení ze strany mobilních zařízení. Zatímco v loňském roce dodali výrobci 479 milionů GPU pro PC, letos se dle odhadů toto číslo smrskne na 436 milionů. I přes oživení se v budoucnosti absolutní dodávky budou spíše snižovat – pro rok 2016 JPR odhaduje, že se prodá 429 milionů GPU pro platformu osobních počítačů.