Dosud musel Twitter takové příspěvky smazat na nařízení příslušných úřadů. Podle nového je ale budou pouze schovávat tam, kde porušují zákon nebo etiku. Zatím prý ještě toto pravidla nepoužil, ale až tak učiní, uživateli dá vědět o tom, proč jeho příspěvek někde zcenzuroval.
Zmiňována je třeba Francie a Německo, kde je mimo zákon postavena propagace nacismu (to i u nás). Takové příspěvky bude muset Twitter schovat. Pravidla ale jistě zasáhnou i do zemí východních světa, Afriky nebo Střední a Jižní Ameriky, kde je v mnoha státech omezena svoboda projevu (tam byl ale často Twitter úplně zablokován). Svou roli totiž sehrál loni na jaře při severoafrických revolucích, kdy se vzbouřenci proti režimu domlouvali právě prostřednictvím sociálních sítí.
Na stránce http://chillingeffects.org/twitter jsou a budou vedeny záznamy, kdy a proč se tweety upravovaly. Už tam najdete několik hlášení, především z důvodu porušování autorských zákonů.
Uživatelé jsou do jednotlivých zemí zařazování na základě IP adresy, ale nastavení země si mohou změnit novou položkou (viz nápověda, toto nastavení se neukládá do účtu, ale pouze do prohlížeče). Česko a Slovensko tam pochopitelně chybí, ale volba Worldwide pravděpodobně znamená, že při takovém nastavení nebudou příspěvky cenzurovány vůbec. Jak budou zablokované příspěvky vypadat, se můžete podívat zde.