V tržních podílech x86 procesorů nastal šrumec. Vadné čipy Intelu vydláždily cestu pro AMD

Sdílet

Procesory Intel a AMD, ilustrace Autor: Ľubomír Samák
Procesory Intel a AMD, ilustrace
Podle nejnovější statistiky prodejů dostal Intel v desktopových procesorech největší výprask za posledních minimálně deset let.

Po finančních výsledcích AMD a Intelu, o kterých se dalo škodolibě říct, že jedna firma měla rekordní úspěch, zatímco druhá rekordní ztrátu, byla vydána i statistika tržních podílů výrobců x86 procesorů, kterou pravidelně sledujeme. A tentokrát bude obzvláště zajímavá. Ačkoliv se nové procesory s architekturou Zen 5 setkávaly s chladnými reakcemi, vypadá to, že AMD s nimi hodně stouplo proti Intelu. Tomu se zase patrně hodně vymstí průšvih s Raptor Lake.

Oním „pozdvižením“ míníme, že se pozvedl tržní podíl AMD, a to za jeden kvartál o ne úplně málo. Firma uvádí, že v celkové statistice CPU (serverových i těch pro PC) se z 21,3 %, které měla v druhém kvartálu, teď během třetího kvartálu (červenec až září) dostala na tržní podíl 24,0 %. Zdrojem těchto dat je report analytické firmy Mercury Research.

V desktopu Zen 5 válcoval Raptor Lake?

Největším zdrojem tohoto pohybu byly procesory pro desktop, kde byl nárůst tržního podílu nebývale rychlý (na poměry toho, co v této statistice obvykle bývá vidět). AMD se dlouho pohybovalo okolo 20 %, nebo jen kousek nad nimi, ale v třetím kvartálu skočilo na 28,7 % desktopového trhu (takže Intel by měl mít 71,3 %), proti jen 23,0 % (77,0 % pro Intel) v druhém kvartálu. Toto je absolutní rekord od vydání procesorů Ryzen a za celou dobu, kdy AMD tuto statistiku zpracovanou analytickou firmou Mercury Research zveřejňuje.

Před rokem (v Q3 2023) měla firma v desktopu jenom 19,2 % a Intel 80,8 %. Sice Intelu bezprostředně nehrozí, že se dostane pod 50 %, ale jde asi o největší ztrátu, jakou během jednoho kvartálu utrpěl.

AMD přitom zároveň získávalo v podílu na tržbách. V druhém kvartálu měla firma o dost nižší podíl na tržbách (18,8 %) než v kusech prodaných CPU (23,0 %), což znamenalo, že Intel svoje procesory prodával v průměru za vyšší ceny (měl tedy navrch v tom smyslu, že víc táhl bohatší zákazníky ve vyšších lukrativnějších cenových pásmech). V třetím kvartálu se to téměř obrátilo a AMD má teď 27,3% podíl na tržbách desktopových CPU (zatímco podíl v kusech byl 28,7 %).

Vypadá to tedy, že AMD se povedlo s vydáním desktopových procesorů Ryzen 9000 o dost vylepšit své postavení (ačkoliv se začaly prodávat až během srpna). Pro Intel ve stejné době vyvrcholil průšvih se selhávajícími procesory Raptor Lake, firma byla nucená připustit, že chyby v řízení napětí postupně nevratně poškozují jejich čipy. Problém trval roky a postižených čipů mohou být miliony. Jejich selhání už vedlo ke značenému množství reklamací, které budou asi ještě chvíli pokračovat.

Procesory Intel Raptor Lake jsou nestabilní ve hrách. Vymstilo se honění frekvence až na krev? Přečtěte si také:

Procesory Intel Raptor Lake jsou nestabilní ve hrách. Vymstilo se honění frekvence až na krev?

Intel našel defekt procesorů Raptor Lake, chystá opravu. Jsou k tomu ale dvě špatné zprávy Přečtěte si také:

Intel našel defekt procesorů Raptor Lake, chystá opravu. Jsou k tomu ale dvě špatné zprávy

Proč procesory Intel postupně umírají? Uniklé interní dokumenty odhalují víc detailů Přečtěte si také:

Proč procesory Intel postupně umírají? Uniklé interní dokumenty odhalují víc detailů

Intel kvůli selhávání procesorů Raptor Lake prodlouží záruku o dva roky. Bez krabičky ale máte smůlu Přečtěte si také:

Intel kvůli selhávání procesorů Raptor Lake prodlouží záruku o dva roky. Bez krabičky ale máte smůlu

Instalujte ASAP: Opravy, které mají zastavit umírání procesorů Intel, už jsou k mání pro první desky Přečtěte si také:

Instalujte ASAP: Opravy, které mají zastavit umírání procesorů Intel, už jsou k mání pro první desky

Kauza odumírání procesorů Intel ještě neskončila, problém pokračuje. Intel našel další spouštěč Přečtěte si také:

Kauza odumírání procesorů Intel ještě neskončila, problém pokračuje. Intel našel další spouštěč

Je pravděpodobné, že právě toto je za úspěchem AMD – velcí „OEM“ výrobci počítačů, kteří dlouho automaticky preferovali procesory Intel, se pravděpodobně teprve teď začali více orientovat na procesory AMD. Toto by teoreticky ještě mohlo AMD vynést další nárůst podílu v následujících kvartálech a letech, ale jisté to samozřejmě není – Intel může reagovat slevami a dalšími pobídkami, aby si pozice udržel.

Notebooky má Intel stále tvrdě pod kontrolou

Desktopové počítače jsou nicméně jen menší část trhu (divize PC procesorů Intelu měla v Q3 2024 z desktopových CPU 29,7 % tržeb, 70,3 % bylo z notebooků). V noteboocích Intel průšvih s odcházejícími čipy nemá, ale i tak trochu ztratil. AMD stouplo na 22,3 % (proti 20,3 % v předchozím kvartálu). Toto ale není nějaký průlom, na podobných číslech AMD v posledních letech již bylo (Q3 2021, Q1 2022). Před rokem mělo AMD ale jenom 19,5 %.

Intel by tedy měl mít 77,7 %, pokud předpokládáme, že se čínské procesory Zhaoxin (dříve tchajwanská VIA) v noteboocích prakticky neobjevují. Jejich prodej probíhá jen na vnitrostátním čínském trhu a ani tam, zdá se, moc používané nejsou, takže jejich podíl je nejspíš stále někde blízko nuly.

Tržní podíly výrobců procesorů x86 v Q3 2024

Tržní podíly výrobců procesorů x86 v Q3 2024

Autor: Mercury Research, via: AMD

Na mobilním trhu je stále docela rozdíl v podílu na tržbách, ten má AMD jen 19,2 % (tedy 80,8 % pro Intel), a stále tedy v noteboocích tahá za kratší provaz, i přes vydání Ryzenů AI 300 s architekturou Zen 5.

Celkový podíl procesorů Ryzen (tedy klientských CPU pro PC a notebooky, ale bez serverových) je 23,9 % proti 21,1 % v předchozím kvartálu a 19,4 % před rokem.

Nehybnost v serverech

Prakticky vůbec se naopak nepohnuly podíly v serverech. AMD má 24,2 % proti 75,8 % Intelu. Ovšem ten si drží podíly za cenu velkých slev, které mu z velké části eliminovaly dřívější tučné marže. AMD má proto více než třetinový podíl na tržbách (33,9 % proti 66,1 % Intelu). Oba tyto podíly jsou pro AMD zlepšením o pouhou desetinu procentního bodu – v druhém kvartálu mělo 24,1 % prodaných kusů a 33,8 % tržeb.

Meziročně určitý nárůst vidět je (v Q3 2023 byly podíly 23,3 a 31,2 %). Je možné, že malá změna mezi Q2 a Q3 byla daná i tím, že obě firmy vydaly nové procesory pro servery až na konci září, respektive v říjnu.

Konec úpadku Intelu v serverech? Nové Xeony 6900P přináší 128 jader, která mají něco z Lion Cove Přečtěte si také:

Konec úpadku Intelu v serverech? Nové Xeony 6900P přináší 128 jader, která mají něco z Lion Cove

AMD nenechalo Intel vést ani měsíc. Epyc 9005 je nový nejvýkonnější procesor s až 192 jádry Zen 5 Přečtěte si také:

AMD nenechalo Intel vést ani měsíc. Epyc 9005 je nový nejvýkonnější procesor s až 192 jádry Zen 5

Až za tři měsíce tedy vyjde statistika za čtvrtý kvartál, možná uvidíme větší pohyby, už ovlivněné novými generacemi (byť obě firmy je asi reálně začaly dodávat velký zákazníkům v předstihu a nějaký vliv už mají i na výsledky v Q3). Je otázka, zda AMD s Epycy 9005 získá, nebo naopak ztratí, protože nově vydané Xeony 6900P o dost zvýšily konkurenceschopnost Intelu, který je s nimi možná v nejlepší pozici od přelomových Epyců 7002 „Rome“ s architekturou Zen 2. Od jejich vydání v roce 2019 je AMD v jasném vedení, které teď sice trvá, ale Intel je přece jenom blíž, a teoreticky by tak teď mohl i nějaký podíl získat zpět (uvidíme).

Intel je sice v průšvihu, ale přesto ovládá většinu trhu

Nicméně tato čísla jsou také dobrou připomínkou jedné věci. Sice se může zdát, že Intel jde od jednoho průšvihu k druhému a AMD ho všude možně poráží, ale neznamená to, že se dostal do pozice toho slabšího (takže by mu měli začít držet palce fanoušci „underdogů“, jak se říká v angličtině).

WT100

Přes to všechno firma stále drží přes 70 % trhu procesorů x86, což ukazuje, jaký je stále nepoměr mezi kvalitami produktů a tím, kolik jich firmy prodají – Intel jednoduše bere převážnou část trhu tak jako tak a AMD proti němu soutěží s handicapem. Intel má stále téměř dvojnásobné tržby oproti AMD, a to u něj jde z velké části jen o procesory, kdežto AMD vděčí za významnou část tržeb prodejům GPU konkurujících zase Nvidii (proti které je nepoměr ještě větší).

Zdroj: AMD