Podle agentury Reuters varoval Bílý dům americké podniky před možností, že mohou přijít o dodávky klíčových materiálů. Jmenovitě hlavně o neon či palladium. Měl je vyzvat, ať se urychleně podívají po alternativních zdrojích. Dále se ve zprávě mluvio o heliu, skandiu a hexafluorbutadienu (látka C4F6).
Podle agentury Techcet, jež se specializuje na poradenství ohledně dodávek materiálů pro průmysl, pochází více než 90 % neonů pro polovodiče z Ukrajiny a 35 % palladia zase z Ruska. Právě tyto prvky jsou přitom pro čipový průmysl velmi důležité. Neon se používá v excimerových laserech při výrobě čipů a palladium má své místo v senzorech či pamětech MRAM. Palladium je také důležitý prvek v automobilovém průmyslu zejména pro filtry pevných částic.
V případě, že Rusko napadne Ukrajinu, tamní podniky by nemusely být schopné dodávat neon pro polovodiče. Rusko by také pravděpodobně v reakci na sankce mohlo přerušit dodávky palladia. Na Sibiři se nyní těží asi 40 % světové produkce tohoto drahého kovu a většina jde na export do Spojených států. Jen o málo méně se těží ještě v Jižní Africe.
Továrna na Neon
Neon je sice všudypřítomný prvek ve vzduchu (asi tisícina procenta) a dá se získat frakční destilací zkapalněného vzduchu. Pro jeho „těžbu“ je však potřeba prohnat obrovské množství vzduchu destilační kolonou a jímat neon při konkrétní teplotě.
V Ruských továrnách jde tak trochu o vedlejší produkt při výrobě oceli – právě u továren stojí zařízení na frakční destilaci již z dob SSSR. Následně se surový neon (respektive asi vzduch se zadrženými vzácnými plyny) převeze a rafinuje (čistí) ve specializovaných podnicích, které jsou již na Ukrajině.
Hexafluorbutadien je organofluorová syntetická sloučenina, jejímž hlavním producentem je asi z 50 % opět Rusko. Jde o plyn, jež se využívá k leptání. V čipovém průmyslu se používá k pokročilým litografickým procesům. Na americkém trhu se spotřebuje přibližně 8 milionů tun látky C4F6 ročně a i o něj by mohl čipový průmysl z velké části přijít.
Generální ředitelka agentury Techcet Lita Shon-Roy řekla, že pokud konflikt bude eskalovat, dojde minimálně k omezení dodávek těchto prvků. I v případě, že by nedošlo k úplnému odstřižení od dodavatelů, je pravděpodobné zdražení. Ceny neonu výrazně vzrostly (psalo Aktuálně.cz) již během ruské anexe Krymu.
zdroj: Techcet