Bezpečnostní experti Tavis Ormandy a Natalie Silvanovich pracující v googlovském Projectu Zero na vyhledávání nových chyb objevili ve Windows jednu obzvlášť kritickou. Postihuje Windows Defender (Windows 7, 8, 8.1, 10, Server 2012), Security Essentials, služby Endpoint Protection a další produkty využívající Microsoft Malware Protection Engine. Jde o mozek bezpečnostních služeb Microsoftu starající se o skenování, detekci a léčení systému.
Protože jde o antivirový software, ve Windows má nejvyšší prioritu a pravomoci. Pokud by byl sám děravý, útočníci by jeho prostřednictvím mohli napadnout systém. A to právě dvojice googlerů objevila a otestovala. Chyba s oficiálním označením CVE-2017-0290 dovoluje vzdáleně napadnout systém, aniž by si toho majitel počítače všiml nebo pro to něco aktivně udělal.
Útok lze inicializovat pouhou návštěvou napadeného webu nebo přijetím e-mailu (ani jej nemusíte číst nebo otevírat přílohu). Protection Engine obsahuje komponentu NScript kontrolující veškerý kód tvářící se jako JavaScript. NScript lze tedy obelstít speciálním JavaScriptem umístěným na webu či v e-mailu.
Přes zranitelnost NScriptu může útočník instalovat programy, číst, upravovat nebo mazat soubory, či dokonce tvořit nové uživatelské účty se správcovskými právy. A pak už může dělat skutečně cokoliv. Podle expertů Googlu navíc nelze nebezpečný exploit odhalit na síťové úrovni.
Microsoft naštěstí stačil bleskově zareagovat. Oprava mu trvala do tří dnů od nalezení chyby. Jestli již máte systém aktualizovaný a opravený, zjistíte podle verze Microsoft Malware Protection Enginu. Potřebujete číslo modulu 1.1.13704.0 a novější. Jak verzi ověřit, najdete v oficiální nápovědě.