Čtenářská anketa i na ExtraNotebooku?
To si pište. Zatímco na ExtraHardware Mirek Jahoda pořádá podobné čtenářské ankety už několik let, u nás je to poprvé. Nápad jsme samozřejmě sebrali z EHW (kde se zase inspirovali různými zahraničními anketami) a převedli do podoby vhodné pro naše zaměření na přenosné počítače. Nebudeme proto hlasovat o nejlepší komponenty (i když tak trochu taky), ale hlavně a především o nejlepší notebooky, a to rovnou v několika kategoriích.
Rozdělit celou nabídku notebooků do jasně daných kategorií není nic lehkého. Jsme si jistí, že v anketě najdete něco, co se vám nebude líbit, třeba to, že velká část 14" a 15" notebooků je v jedné obrovské kategorii a vy si máte vybrat jeden. Bohužel jsme naznali, že to jinak asi nepůjde. Jak jsme se snažili vysvětlovat třeba v nedávných článcích o výběru herních notebooků či náhrad stolního počítače (DTR), neexistují žádné vyhraněné a jasně definované kategorie a tak máme v tomto ohledu dost těžkou práci.
Také je docela dobře možné, že svého favorita v anketě nikde nenajdete. Je tomu tak především v případě některých exotičtějších strojů, případně takových, které se ničím zvláštním nevyznačují. Snažili jsme se jako možné odpovědi přidávat primárně notebooky, které jsme někdy v uplynulém roce recenzovali, protože i takto jich je opravdu hodně a dávat do výběru celou nabídku za uplynulý rok by bylo kontraproduktivní. Náš redakční systém bohužel také nenabízí možnost dopsat do ankety nějakou vlastní volbu, takže ani tuto možnost vám nemůžeme poskytnout. Věříme ovšem, že nabídka odpovědí je natolik rozsáhlá, aby si mohl vybrat každý.
Je také možné, že se v anketě objevují i notebooky, které se začaly prodávat už v roce 2010. Při výběru pro nás bylo důležité, aby dotyčný stroj byl v prodeji v roce 2011 - pokud se na trhu objevil už předtím, ale prodával se i v roce 2011 (a ne jako doprodej skladových zásob), zařadili jsme jej.
Jak hlasovat?
Hlasujte samozřejmě podle libosti. Stejně jako kolegové z ExtraHardware bychom vás ale chtěli upozornit, že není třeba nutně hlasovat pro to, co vlastníte. Zkuste hlasovat skutečně pro nejlepší zařízení. Samozřejmě se v mnoha případech budou množiny "váš notebook" a "nejlepší notebook" překrývat, protože jste nepochybně před koupí procházeli všechny možné recenze a testy a vybírali ten nejlepší poměr výkonu a ceny, ale pokud jste kupovali notebook začátkem roku, možná se mezitím objevil jiný, který by vám třeba vyhovoval více.
Nehlasujte také prosím jen podle jednoho parametru. Kvalitě ankety jedině prospěje, pokud se na notebooky pokusíte podívat komplexněji a zhodnitit je jako celky, ne třeba jen podle výkonu grafické karty či procesoru, velikosti disku či rozlišení displeje. Všechny tyto faktory rozhodně přispívají k celkovému hodnocení notebooku a vaší spokojenosti s ním, ale žádný z parametrů sám o sobě nic neznamená. Rozlišení Full HD je třeba nepochybně skvělé, ale pokud na notebooku chcete hrát a má k tomu slabou grafiku, je najednou víc ke škodě než k užitku.
U většiny kategorií je v textu vypsán celý výběr. Velká část z těchto seznamů jsou odkazy, které by vám mohly ulehčit rozhodování. Pokud jsme dotyčný notebook recenzovali, je na tuto recenzi v textu odkaz - můžete si tak jedním klepnutím myši připomenout, co je ten který model zač, jaké jsou jeho parametry, jak vypadá a co umí, a nemusíte zdlouhavě googlit.
Anketa bude uzavřena nejdříve 28. 12., možná i později - podle toho, kdy se nám sejde dostatek hlasů k tomu, abychom mohli provést nějaké použitelné vyhodnocení. Po uzavření se do pár dnů můžete těšit na článek s vyhlášením vítězů ve všech kategoriích a s virtuálním předáním ocenění vítězným firmám a notebookům. My sami jsme na výsledky už velmi zvědaví. A teď už dost úvodu a pojďte hlasovat - nechť vyhraje ten nejlepší!
Nejlepší výrobce celkem, nejlepší CPU, nejlepší grafiky
Nejlepší výrobce notebooků
Tady asi není třeba nic moc vysvětlovat, prostě hlasujte pro výrobce, který je vašemu srdci nejblíže.
Hlasovat můžete pro:
- Acer
- Apple
- Asus
- Dell
- Fujitsu
- HP
- Lenovo
- MSI
- Panasonic
- Samsung
- Sony
- Toshiba
Pro nejlepšího výrobce notebooků v roce 2011 hlasujte zde.
Nejlepší výrobce CPU/APU
Stará bitva mezi AMD a Intelem stále nekončí. V této anketě se můžete rozhodnout, jestli je vaše srdce blíže AMD či Intelu. Pozor, jde o procesory; pokud máte AMD rádi pro jejich grafiky, počkejte si.
Hlasovat můžete pro:
- AMD
- Intel
Pro nejlepšího výrobce mobilních procesorů hlasujte zde.
Nejlepší procesor: AMD
Zadání je jasné: vyberte procesor AMD, který se vám v uplynulém roce nejvíce zalíbil. Jsou zde i APU Llano s integrovanými grafikami, ovšem grafiky jsme přesunuli do separátní kategorie (dohromady s diskrétními grafikami AMD).
Hlasovat můžete mimo jiné pro:
- C-50
- E-350
- E-450
- A4-3300M
- A6-3400M
- A8-3500M
- A8-3530MX
Pro nejlepší mobilní APU od AMD hlasujte zde.
Nejlepší procesor: Intel
Tady toho bude na výběr opravdu, opravdu hodně. Nenechte se zastrašit výběrem a hlasujte pro nejlepší CPU od Intelu. Je tady všechno, od nově uvedených Atomů až po Core i7 Extreme.
Hlasovat můžete mimo jiné pro:
- Celeron B800
- Core i3-2310M
- Core i5-2410M
- Core i5-2430M
- Core i5-2537M
- Core i7-2640M
- Core i7-2630QM
- Core i7-2670QM
- Core i7 Extreme 2960XM
Pro nejlepší mobilní CPU od Intelu hlasujte zde.
Nejlepší výrobce grafik
AMD, Intel či Nvidia? Hlasujte pro výrobce, který je vám nejblíž.
Hlasovat můžete pro:
- AMD
- Intel
- Nvidia
Pro nejlepšího výrobce mobilních grafik hlasujte zde.
Nejlepší grafiky: AMD
Líbí se vám highendová HD 6990M, nebo vás zaujalo něco úspornějšího? Nebo třeba integrované grafiky v procesorech z řady Sabine? Všechno je tady.
Hlasovat můžete mimo jiné pro:
- Radeon HD 6450M
- Radeon HD 6650M
- Radeon HD 6770M
- Radeon HD 6850M
- Radeon HD 6990M
Pro nejlepší mobilní GPU od AMD hlasujte zde.
Nejlepší grafiky: Nvidia
Nvidia sice nemá zdaleka tak rozsáhlou nabídku jako AMD, to ale neznamená, že by nějak zaostávala. Výběr opět pokrývá celé výkonové spektrum s výjimkou integrovaných grafik.
Hlasovat můžete mimo jiné pro:
- GeForce GT 520M
- GeForce GT 540M
- GeForce GT 555M
- GeForce GTX 560M
- GeForce GTX 580M
Pro nejlepší mobilní GPU od Nvidie hlasujte zde.
Netbooky, Ultrabooky, třináctky
Nejlepší netbook
Netbooků je hodně typů, ale liší se často jen v detailech. Proto jsme u některých výrobců (např. Asus, Acer) dali do ankety jen jednu skupinu, která zahrnuje všechny modely v dané řadě výrobce (třeba u Aceru Aspire One). Jiní, jako třeba Lenovo, mají několik dost odlišných modelů; ty jsou uvedeny zvlášť.
Hlasovat můžete pro následující:
- Asus EEE PC
- Acer Aspire One
- HP Mini 110
- HP Mini 5103
- Lenovo IdeaPad S
- Lenovo ThinkPad Edge 11
- Lenovo ThinkPad Edge E120/E125
- Samsung NP-x
- Samsung 305U
- Sony Vaio YB
Pro nejlepší netbooky roku 2011 hlasujte zde.
Nejlepší Ultrabook
Ultrabooky jsou módní vlnou posledních pár měsíců. Na trhu je jich zatím jen několik, i když na blížícím se CES 2012 v lednu by jich ovšem mělo být představeno až padesát. Zatím hlasujte pro ty, které už jsou k dispozici (i když ne všechny už i u nás). Přidali jsme do výběru i MacBook Air, protože jej považujeme za přinejmenším inspiraci Intelu k vytvoření této zajímavé třídy tenkých a lehkých notebooků.
Hlasovat můžete pro:
- Acer Aspire S3
- Apple MacBook Air 11"
- Apple Macbook Air 13"
- Asus Zenbook UX21E
- Asus Zenbook UX31E
- HP Folio13
- Lenovo IdeaPad U300s
- Samsung 900X3A
- Toshiba Portégé Z830
Hlasovat pro nejlepší Ultrabook roku 2011 můžete zde.
Nejlepší třináctipalcový notebook
Jak jsme psali už před pár měsíci v megatestu třináctipalcových notebooků, úhlopříčka 13,3" je pro mnoho lidí ideálním kompromisem mezi mobilitou a pohodlím při práci. Pokud notebook často přenášíte, chcete (relativně) ušetřit a zároveň nechcete rovnou netbook s miniaturním displejem a velmi slabým výkonem, třináctipalcový počítač je asi nejrozumnější řešení. Do kategorie se nám dostala i dvojice modelů s 12,5" displeji.
Hlasovat můžete pro:
- Acer Aspire TimelineX 3830TG
- Asus U36SD
- Dell Vostro 3350
- Dell Vostro V130
- Dell Vostro V131
- Fujitsu Lifebook SH531
- HP ProBook 4330s
- MSI X370
- Lenovo IdeaPad U260 (12,5")
- Lenovo ThinkPad Edge E320
- Samsung 350U (12,5")
- Sony Vaio S13
- Sony Vaio Z13
- Sony Vaio Z21
- Toshiba Satellite L735
Pro nejlepší třináctku roku 2011 hlasujte zde.
Pracovní notebooky, DeskTop Replacement
Pracovní notebooky (business class)
Lidé, kteří na noteboocích skutečně potřebují pracovat, mívají poněkud specifické nároky. Vyžadují mimo jiné vysokou kvalitu zpracování, rozumné rozlišení displeje, výbornou klávesnici a dlouhou výdrž na baterie. Počítače z této třídy jsou obvykle poněkud dražší než jejich multimediální příbuzní, ale za příplatek obvykle dostanete opravdového společníka do nepohody. Do této skupiny jsme zařadili i Toughbooky od Panasonicu, i když jsou to poněkud specifické stroje - jinam jsme je ale dát nemohli, na samostatnou kategorii je jich málo a jsou to vlastně pracovní počítače, i když v trochu jiném smyslu než je obvyklé.
Hlasovat můžete pro:
- Acer TravelMate TimelineX 8172T
- Acer TravelMate TimelineX 8481TG
- Acer TravelMate TimelineX 8473TG
- Apple MacBook Pro 15"
- Dell Latitude E6420
- Fujitsu Lifebook E751
- HP EliteBook 2560p
- HP EliteBook 8460p
- HP EliteBook 8560p
- Lenovo ThinkPad L512
- Lenovo ThinkPad T420
- Lenovo ThinkPad X1
- Lenovo ThinkPad X220
- Panasonic Toughbook CF-19
- Panasonic Toughbook CF-53
- Toshiba Portégé R830
- Toshiba Tecra R850
Hlasovat pro nejlepší notebook v pracovní kategorii pracovními můžete zde.
DTR aneb DeskTop Replacement
O těchto velkých noteboocích, které nejsou stavěné na přenášení, ale spíše na pohodlné používání na úrovni klasického stolního počítače, jsme psali nedávno tématický článek. V jeho úvodu jsme vám mimo jiné říkali i o tom, že je tato kategorie poněkud obtížně definovatelná (a ostatně se o tom zmiňujeme i v úvodu této soutěže). Přesto jsme se pokusili dát dohromady nějaký koherentní výběr, takže můžete v klidu hlasovat pro svého největšího favorita. Kdybyste si kupovali notebook "na stůl", ne kvůli mobilitě - který by to byl?
Hlasovat můžete pro:
- Acer Aspire 7750G
- Acer Aspire Ethos 8951G
- Apple MacBook Pro 17"
- Asus K73SV
- Dell Inspiron Queen 17R
- Fujitsu Lifebook NH570
- HP Pavilion g7-1100ec
- Lenovo Ideapad G770
- Packard Bell EasyNote LS11/TS11
- Toshiba Qosmio X770
- Toshiba Satellite P770
Pro nejlepší DTR notebook roku 2011 můžete hlasovat zde.
Herní notebooky, čtrnácti- a patnáctipalcové univerzály
Herní mašiny
Při koupi notebooku je vždycky třeba počítat s tím, že za stejnou cenu nedostanete stejně výkonné komponenty jako u desktopu. Výrobci musí dělat kompromisy mezi výkonem, spotřebou, vyzařováním odpadního tepla a hlučností... a samozřejmě také cenou. Pokud ale přesto trváte na hraní náročných her na notebooku, rozhlédněte se po těchto nepochybně zajímavých strojích. Vybírat je naštěstí z čeho i v této kategorii.
Výběr je následující:
- Alienware M14x
- Alienware M17x R3
- Alienware M18x
- Asus G73SW
- Goldmax Racer
- Goldmax Neptune
- Goldmax Panther 2.0
- MSI GE620
- MSI GT683
- MSI GT780
- Razer Blade
- Toshiba Qosmio X500
Hlasovat pro nejlepší herní notebook roku 2011 můžete zde.
Univerzální 14" a 15" notebooky
Aneb co se jinam nevešlo. Výběr je zde obrovský, až na výjimky (třeba Asus N55SF se subwooferem) se od sebe jednotlivé modely příliš neliší. Některé ovšem nabízí výborný poměr výkonu a ceny. Celkově jsou notebooky této třídy určené k méně náročnému, domácímu použití - sledování filmů, surfování po webu, Skype se známými... a občas si zahrajete i nějakou tu méně náročnou hru. Snažili jsme se vybrat co nejzajímavější modely, takže si snad vyberete i zde.
Vybírat můžete z těchto modelů:
- Acer Aspire 5253
- Acer Aspire TimelineX 5830TG
- Acer TravelMate 5742ZG
- Asus A52JE
- Asus N53SV
- Asus N55SF
- Asus U46E
- Dell Inspiron N5010 (druhá recenze)
- Fujitsu LifeBook A530
- HP 630/635
- HP Pavilion dv6-6130ec
- HP ProBook 4535s
- HP ProBook 6360b
- Lenovo B560
- Lenovo IdeaPad G560
- Lenovo IdeaPad Y570
- Lenovo ThinkPad Edge E520/E420
- Packard Bell EasyNote NX69
- Packard Bell EasyNote TS11
- Sony Vaio CA
- Sony Vaio EH
- Sony Vaio SB
- Samsung RC520
- Samsung RV511
- Toshiba Qosmio F750
- Toshiba Satellite C660
Hlasovat pro nejlepší univerzální notebook roku 2011 můžete zde.