Země spojená se sondou LADEE pomocí laseru (foto: NASA)
Pulsující paprsek systému LLCD (Lunar Laser Communication Demonstration) je takovým optickým internetem ve vesmíru. Vyšší rychlosti jsou ale vykoupeny nutností přesnějšího zaměření. A tyto nároky budou stoupat s rostoucí přenosovou cestou. Ta byla aktuálně asi 384 000 kilometrů. Samotná sonda obíhá Měsíc ve výšce od 20 do 60 kilometrů.
Úspěšně se podařilo také přenést informace ze Země (ze střediska v Novém Mexiku) zpět k Měsíci při rychlosti 20 Mb/s. Jedná se o první obousměrný laserový přenos vesmírem vůbec. Díky rychlejším přenosům bude moci NASA přijímat detailnější fotografie a video ve 3D.
LLCD je pouze krátkodobý experiment. NASA už pracuje na nástupci LCRD (Laser Communications Relay Demonstration), jenž bude vyslán do vesmíru v roce 2017. Přenos pomocí dvojice paprsků bude 10–100krát rychlejší než rádiové spojení.
NASA už letos mimochodem testovala laserový přenos ze Země k měsíční sondě LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter). Zakódovaný obrázek Mony Lisy v rozlišení 152 × 200 pixelů se odešel rychlostí jen 300 bitů za sekundu.
Zdroj: NASA