Namísto Radeonu HD 7970 bychom si tedy mohli kupovat třeba Radeon R9 280 XT. Písmeno označující segment je zjevně volitelnou součástí názvu pro mobilní varianty (dnes např. Radeon HD 7800M) a integrovaná grafická jádra v APU (dnes např. Radeon HD 7660D). První číslice třímístného čísla vyjadřuje generaci produktu. Takže stejně jako u GeForce (GT/GTS/GTX) AMD nejspíš začne dvoustovkou a na řadu 100 přeznačí starší karty, aby udělalo radost výrobcům sestav.
Naposledy jsem nové značení demonstroval na příkladu mobilního modelu, a tak jsem si neuvědomil, jak je vlastně nešťastné. Pouhá mezera mezi označením výkonnostního segmentu a číslem modelu totiž svádí k přečtení dohromady (minimálně nás Evropany, kteří jsme zvyklí oddělovat tisíce mezerou), a najde se jistě mnoho lidí, kteří to budou i psát dohromady. Pravda, Radeony HD 7000 si nikdo s historickou řadou 7000 nepletl. Ale poznáte, jestli uživatel na diskuzním fóru řeší problém s Radeonem R5 450, nebo Radeonem HD 5450 (kde na krabici od MSI najde nápis „R5450“)? Moc se nesmějte, tohle se ještě prodává a u čtyřstovkové generace budeme dnešním tempem tak za dva nebo tři roky.
Na druhou stranu je to problém vcelku jedndouše řešitelný, stačí přidat spojovník jako v případě APU (A10-6800 apod.), nebo desktopovým Radeonům do slotu PCI Express vymyslet písmeno (jen škoda, že D jako discrete už je zabrané). Nadále budeme tápat, jestli je výkonnější Radeon R7 250, nebo R6 350, mezigenerační srovnání je ale matoucí už nyní.
Zdroj: TechPowerUp