Vir Morris slaví 24. narozeniny. Jeho autor byl prvním obviněným kyberzločincem

2. 11. 2012

Sdílet

 Autor: Redakce

Dne 2. listopadu 1988 byl z Massachusettského technického institutu (MIT) vypuštěn zřejmě první vir, který napadl významnou část Internetu. Jeho autorem byl Robert Tappan Morris, student univerzity v Cornellu, který chtěl jeho pomocí údajně spočítat stroje zapojené do „celosvětové“ sítě. Tehdy byl Internet ještě stále především armádní a akademickou sítí, v té době bylo zřejmě připojeno okolo 60 000 počítačů.

Robert Tappan Morris
Robert Tappan Morris, zdroj: Wikipedia

Morrisův červ napadl desetinu z nich, některé dokonce úplně vyřadil z provozu. Samotný vir neměl ničit, ale chyba v kódu způsobila, že vir nakazil některé počítače několikanásobně. Před zavedením nejdříve zjišťoval, zdali je už na počítači přítomen. Pokud detekce selhala, vir se neustále dotazoval a velké množství požadavků zahltilo systém natolik, že jej nebylo možné používat. Jedná se o zárodek červů, které uměly duplikovat samy sebe a pomocí sítě se šířit do okolí. Morrisův červ napadl slabiny počítačů DEC VAX a Sun-3.

Když se zjistilo, kdo za virem stojí, následovala první žaloba kvůli porušení dva roky starého zákona Computer Fraud and Abuse Act, který popisoval zneužívání výpočetní techniky a podvodů s tím spojených. Úřady vyčíslily celkovou škodu na 100 000 – 10 000 000 dolarů. Po odvolání nakonec Morris vyšel pouze s tříletým podmínečným trestem, 400 hodinami veřejně prospěšných prací a pokutě 10 000 dolarů. Dnes Robert Tappan Morris pracuje jako profesor na MIT. Univerzitě, odkud dříve vypustil vir, aby cesta nevedla na jeho mateřský Cornell.

 

bitcoin školení listopad 24

Mimochodem: Jeho otec, Robert Morris, byl významným kryptografem a informatikem. Pracoval v Bellově laboratořích, spolupodílel se na tvorbě Multicsu a Unixu. A v roce 1986 nastoupil jako hlavní vědec do Národního centra počítačové bezpečnosti, divize NSA.

Zdroj: Wikipedia