VLC 4.0 nabídne knihovnu, modernější uživatelské prostředí nebo AirPlay

6. 2. 2019

Sdílet

Co víme o chystaném VLC 4.0? Populární přehrávač nabídne opět spoustu technických zlepšení, ale také uživatelské funkce jako knihovna médií. Konečně bude přepracováno letité uživatelské prostředí.

Jeden z oblíbených multimediálních přehrávačů pro různé platformy ve třetí řadě urazil kus cesty. VLC media player 3.0 vyšel před rokem, takže nepřekvapí, že se začíná více mluvit o nástupci. VLC 4.0 nese kódové označení Otto Chriek, což je upír a novinář z knižní série Zeměplocha. Humor vývojovému týmu nechybí, jenom kvůli němu vás ale přehrávač zajímat nebude. Na konferenci Fosdem 2019, která se odehrála ve dnech 2. a 3. února, promluvil Jean-Baptiste Kempf, vedoucí projektu. Projekt je prý z větší části hotový a opět se hodně pracuje na technických aspektech. Zjednodušeně řečeno bude program pracovat plynuleji, tedy nebude ani za každou cenu přeškálovávat zvuk, zlepší se synchronizace apod. Tentokrát však můžeme čekat i důležité novinky viditelné na první pohled.

Technické novinky a předělané uživatelské prostředí

Na desktopy a iOS se chystá knihovna multimédií, kterou známe z Androidu. Pokud o ni nebudete stát, vypnete ji. S ní je spojené nové uživatelské prostředí. Podle Kempfa si lidé na uživatelské prostředí VLC stěžují odjakživa – a situace se spíše zhoršuje, jak se vyvíjí svět kolem. Ovládání bude stále soustředné ve spodní nástrojové liště, tak to ovšem má prakticky každý přehrávač.

bitcoin školení listopad 24

vlc 4.0 beta Hudební knihovna (foto: Jean-Baptiste Kempf)

Lišta bude průsvitná a tlačítka na ní budou poskládaná do skupin, což ji zpřehledňuje. Z nově podporovaných formátů a protokolů stojí za zmínku UPnP, AirPlay, HEIF, Dash, WebM nebo TTML. VLC 4.0 bude dále umět kódovat WebVTT a AV1. S technologickým rozvojem bude ukončena podpora některých starších platforem, které ovšem typicky nejsou výrobcem podporován a stejně se nachází na okraji zájmu uživatelů a uživatelek.

Skončí tedy podpora Windows XP a Vista, OS X 10.7 až 10.9, Android 2.2 až 4.1 a iOS 7 a 8. V případě Linuxu pak budete vyžadováno funkční OpenGL. Kempf se při prezentaci zmiňoval i o malých zajímavostech kolem projektu. V přehrávači se nacházely části kódu, kterým nikdo nerozuměl. Stalo se i to, že důležitá komponenta zůstala v nedokončeném stavu, protože v průběhu vývoj vzdali ti, kdo na ní pracovali. Teď už je snad všechno na dobré cestě.