Tuzemští operátoři se zatím vydávali první cestou. Rychlost zvyšovali přidáváním dalších pásem díky technologii carrier aggregation. Spoji umí dvě a nově i tři různá pásma. T-Mobile a jeho mateřská společnost Deutsche Telecom si již vyzkoušely i třetí způsob, zvýšení počtu antén ze dvou na čtyři.
Rychlejší síť Vodafonu zatím funguje jen na modemu Huawei B5328 (foto: GCT)
Totéž nově činí i Vodafone. V pražském Karlíně ve spolupráci s Huawei spustil na vysílači technologii 4×4 MIMO. Oproti běžnému 2×2 MIMO nabízí teoreticky dvojnásobnou rychlost stahování (pro upload se zatím MIMO nevyužívá) při zachování stejné šířky pásma. Na vysílači i přijímači jsou čtyři antény a najednou se komunikuje čtyřmi streamy.
Běžně může Vodafone s šířkou 2 × 20 MHz a systémem 2×2 MIMO nabídnout rychlost 150/50 Mb/s. V režimu 4×4 MIMO rychlost stoupne až na 300/50 Mb/s. Zároveň se zvýší dosah signálu. Proč se tedy zmíněná technologie nepoužívá všude, když je tak geniální?
Jak už uvádím v prvním odstavci, problémem jsou především rozměry. Na trhu zatím není mobil, který by režim 4×4 MIMO podporoval. Nový čipset Snapdragon 820 jej už sice zvládá, zatím žádný výrobce do těla nevměstnal čtyři antény. Sám Vodafone tvrdí, že nová síť bude zatím fungovat jen s velkým modemem Huawei B5328.
Zdroj: TZ Vodafone