Článek volně navazuje na předchozí díl, v němž jsme se podívali, jakým způsobem se webové encyklopedie začaly formovat. Úspěchy sklízí komunitní doplňování stavící na principu Wiki. Není proto divu, že stejným způsobem vznikají i některé „odnože Wikipedie“. Některé jsou vážné
Qwiki
Multimediální encyklopedie, která kombinuje strojově čtený text základních hesel s obrazovými materiály a klipy k danému tématu. Jedná se o velmi zajímavý koncept, který možná předznamenává budoucí směr vývoje internetových encyklopedií. Jeho obsáhlost, odbornost a množství informací zatím Wikipedii zdaleka nekonkuruje, vizuálně a uživatelsky je ale tato tento projekt daleko atraktivnější, než chladná, strojová Wikipedie.
Nová Qwiki se ideálně hodí pro použití v informačních kioscích, v chytrých televizních obrazovkách a v domácích multimediálních nasazeních. Tímto směrem také jeho vývojáři míří – projekt nestojí na komunitě dobrovolných nadšenců, ale na tvrdých amerických dolarech investorů, kterých Qwiki rozhodně nemá nedostatek. Projekt je zatím v provozu krátce, k dispozici je jen angličtina. Definitivně ale stojí za vyzkoušení.
- Jazyk: anglicky
- www.qwiki.com
Wikipedia
Největší a nejznámější encyklopedie existuje již deset let a má dnes přes osmnáct miliónů článků – z toho tři a půl milionů v angličtině. K dispozici je celkem 279 jazykových verzí. Podle některých průzkumů se jedná o sedmou nejnavštěvovanější webovou stránku na světě s více než třemi sty miliony čtenářů. Česká verze vznikla v roce 2002, dnes má již více, než sto osmdesát tisíc článků. Wikipedii spravuje nadace Wikimedia Foundation Inc. která má na starosti také projekty Wikislovník, Wikicitáty, Wikiknihy, Wikizdroje, Wikimedia Commons, Wikizprávy a Wikiverzita.
- Jazyk: česky/anglicky
- www.wikipedia.org
- www.wikipedie.cz
Wikia
Projekt Wikia (nebo také wiki farma) má na svědomí mimo jiné zakladatel Wikipedie Jimmy Wales. Jedná se o službu, který umožňuje uživatelům zdarma vytvářet tématicky zaměřené encyklopedie – wiky projekty a publikovat články v licenci Copyleft. Platforma Wikia nabízí větší možnosti a uživatelskou přívětivost než klasická, prostá wiki platforma (ačkoli i tu je samozřejmě možné využít). Jedná se o komerční projekt, který žije z reklamy. Wikia nabízí mnoho mini-encyklopedií o kultuře, životním stylu a mnoha dalších tématech. Přesvědčete se sami nebo si rovnou vytvořte vlastní wiki.
- Jazyk: anglicky
- www.wikia.com
Wikidi – komprimovaná wikipedie
V každém obsáhlejším článku na Wikipedii najdete v prvním odstavci zásadní informace o dané problematice. Naše permanentně akcelerující informační společnost ale volá po stále efektivnějším, rychlejším vyhledávání a třídění informací. Právě proto přichází projekt Wikidi, který se snaží nabízet informace co nejpřehledněji a nejjednodušeji – v podstatě v podobě provázaných slovníkových hesel.
- Jazyk: anglicky
Firemní wiki
Platforma wiki je veřejně dostupná, k dispozici je také mnoho vývojářských nástrojů. Jedná se tedy o velmi populární formu informačního rozhraní. Používají jej firmy k vysvětlení své struktury, k informování o portfoliu svých produktů nebo jako propracovaný servisní manuál. V takovém schématu se čtenáři dobře orientuje, přispěvatelé zase nemají problém s tvorbou standardizovaně vypadajících článků a s editací již hotových příspěvků.
- Jazyk: česky/anglicky
[pagebreak title=Wiki s humorema kontroverzí]
Necyklopedie
Nejznámější parodií na Wikipedii je Necyklopedie – pokud máte rádi ztřeštěný, mystifikační humor, u tohoto webu se nasmějete do syta. Web vychází z původní anglicky psané Uncyclopedie, která byla založena již v roce 2005, dnes existuje v 75 jazykových mutací. Anglická verze má neuvěřitelných dvacet pět tisíc článků, česká Necyklopedie slušných 2 298 – jsou však velmi hustě provázané. Na Necyklopedii najdete spousty satirických i nesmyslných článků. Pokud zadáte např. heslo Wikipedie, zjistíte, že se jedná o satirickou „encyklopedii“, která paroduje Necyklopedii i když sama tvrdí opak.
Zhruba stejnou definici najdete zase na Wikipedii u hesla Necyklopedie a vzniká tak dokonalý mystifikační kruh. Nechybí samozřejmě zázračná fakta o Chucku Norrisovi a spouta dalších satirických perel. Do Necyklopedie pro zábavu často přispívají i samotní tvůrci seriózní Wikipedie, svým vzhledem, hustými prolinky a odkazy parodický web původní seriózní encyklopedii záměrně připomíná. Necyklopedie funguje v rámci projektů Wikia, které zmiňujeme na předchozí straně.
- Jazyk: česky/anglicky
- necyklopedie.wikia.com
- uncyclopedia.wikia.com
Exotopedie
Specificky českým projektem je Exotopedie. V té sice najdete pouze 81 článků, o to jsou ale exkluzivnější. Jedná se totiž o katalog „nejzajímavějších a nejkontroverznějších“ osobností českého a slovenského internetu. Najdete zde také články věnované různým fenoménům a webům. Nechybí hvězdy jako Radovan Kaluža se svým Banánem, legendární diskutér Michal Kolesa, Petr Hejl se svým revolučním hlodačem, naivní barbie-bloggerka Natálie „Sadness“ Smutková a samozřejmě proti-internetovsky zaměřená (a podle všeho smyšlená) důchodkyně Věra Pohlová. Pokud vám tato jména nic neříkají, je nejvyšší čas otevřít Exotopedii a doplnit vzdělání.
- Jazyk: česky
- www.exotopedia.org
Navajo
Projekt firmy Microtron používá vlastní překladač Eurotran ke strojovému počešťování vybraného obsahu anglické verze Wikipedie – články jsou v pravidelných intervalech opětovně překládány, aby byla zaručena co nejaktuálnější podoba informací. Texty jsou čitelné a většinou i pochopitelné, zejména v dřívějších dobách však byly kvůli nedokonalosti strojového překladu dobrým zdrojem pobavení.
Web nabízí odlišný design než Wikipedie, je čistý a příjemně čitelný – Navajo bylo dobrou alternativou pro čtenáře, kteří nejsou sběhlí v Angličtině. V době stále dokonalejší služby Google Translate, která může být zaintegrována přímo do prohlížeče však začíná být encyklopedie tohoto typu trochu zbytečná.
- Jazyk: česky
- www.navajo.cz
Wikileaks, Pirateleaks
Novou odrůdou wiki projektů, které se začínají rodit po celém světě jsou odnože slavného serveru Wikileaks (v českém prostředí konkrétně Pirateleaks). Jedná se o projekty hnutí, které je ideově blízké pirátským stranám a jako poslání vnímá zveřejňování nejrůznějších informací, které by neměly zůstávat veřejnosti utajeny.
Prostá wiki platforma je pro takovéto projekty ideální – jde tu zejména o informace a jejich přehlednost. Původní doména Wikileaks.com není funkční. Pokud chcete tento ostře sledovaný web navštívit, zadejte do adresní řádky IP adresu (viz níže) nebo vyhledejte v Google heslo „wikileaks“ a vyberte si libovolný mirror.
- Jazyk: anglicky/česky
- http://213.251.145.96
- www.pirateleaks.cz
Kamelopedia a jiné
Neobvyklých a podivných wiki projektů můžete na webu najít spousty. Za všechny zmiňme německou Kamelopedii určenou výhradně pro velbloudy, Encyclopedii Dramatica, která kritizuje a paroduje všechny ostatní encyklopedie a nebojí se přitom psát politicky nekorektně, vulgárně a provokativně. Za zmínku stojí také Conservapedie, jejímž autorům vadí ideově „liberální zaujatost a protikřesťanský i protiamerický obsah Wikipedie“.
- Jazyk: německy
- kamelopedia.mormo.org