Když jsem převzal pravidelné recenze monitorů na EHW, musel jsem si doplnit řadu potřebných znalostí. Postupně byla původní metodika a podoba recenzí monitorů z velké části přeměněna a snad doplněna či naopak zeštíhlena na správných místech. A také si (k některým firmám dost nediplomaticky) vybírám jen opravdu zajímavé monitory a matrici TN nechám na EHW objevit jen zřídka. Vylepšování a prozkoumávání všech možných aspektů recenzí tak komplexních zařízení, jakými jsou monitory, se bohužel nestalo zaráz. Po opravě v měření odezvy, je potřeba udělat korekci u barev.
Už tedy ale konkrétně. Následující minireport z Blue Eye Pro pořízený na Asus PA246Q v režimu AdobeRGB jsem vám nakonec ani neukázal:
Chybně naměřený profil AdobeRGB na Asus PA246Q
Obsahuje totiž onu doposud vláčenou kardinální chybu. V prvních recenzích monitorů jsem se widegamutům schválně vyhýbal, později jsem výsledky alespoň bagatelizoval kvůli názorům na sondy jako právě i1 Display 2 ve spojitosti s widegamuty. Widegamuty, které uměly dobře emulovat sRGB pak dopadaly v tomto dílčím měření výborně. Zde už chyběl opravdu krůček, abych si dal dohromady jedna a jedna, ale rčení o tmě pod svícnem nevzniklo jen tak. Už asi tušíte: i widegamutové nastavení (typicky pokrývající zhruba AdobeRGB) jsem srovnával proti sRGB. Jelikož je tento profil implicitně načten ve Windows, vrací se k němu notoricky i některé hry apod., není to měření až tak naprosto zbytečné (tedy u monitorů s emulací sRGB je zbytečné úplně, abych byl přesný), jen ilustruje něco zcela jiného, než by mělo. Vidíte v něm odchylky widegamutového nastavení oproti barevnému prostoru sRGB a referenčním barvám v něm.
Od kolegy grafika jsem si stáhnul tedy soubor ICC profilů, kterými jsou jeho Windows obohaceny po instalaci balíku Adobe Creative Suite, a před měřením profilu AdobeRGB jsem aktivoval AdobeRGB1998.icc. A hle, to samé měření už dává smysl:
Správně naměřený profil AdobeRGB na Asus PA246Q
Jinými slovy: měření AdobeRGB máme ve všech recenzích widegamutových monitorů (vyjma poslední, tedy Asus PA246Q) už celé roky špatně, tuto chybu však k mému překvapení dělá spousta dalších magazínů s podobným vybavením. Když se podíváte na recenzi Dell U2410 na TFT Central, uvidíte tam také stejnou chybu. A výčet tím zdaleka nekončí.
Pravděpodobně chybně naměřený profil AdobeRGB na Dell U2410. Zdroj: TFT Central
Po špatné zprávě mám ale přece jen pár dobrých: jelikož se jeden z kolegů rozhodl koupit si Fujitsu P27T-6, mohu nejen vyzkoušet, zda špatný stojan a brum byly skutečně záležitostí kusu, ale také znovu přeměřit právě AdobeRGB. Jestli mi vyjdou výrobci vstříc, některé už otestované a stále aktuální i atraktivní widegamutové monitory bych si od nich znovu vypůjčil právě za účelem opravy tohoto dílčího měření.
V pondělí do redakce přistála také nadupaná novinka od Eiza: SX2762W. A k ní také sonda ColorMunki, takže bude možné na dalším příkladu zjistit, jak dobře/špatně na tom x-Rite i1 Display 2 s tou přesností je. Pořád to není zkalibrovaný přístroj za statisíce, ale lepší než neověřovat vůbec.