Protože Microsoft oficiálně uvolnil Windows 10 verze 1809, začíná se čerstvé vydání pomalu rozšiřovat na místa, kam se během testování v programu Windows Insider nedostalo. A s tím se objevují první problémy. Předně je třeba dodat, že Microsoft zatím distribuuje sestavení 17763.1. jedná se tedy o to stejné sestavení, které dal poprvé veřejnosti k dispozici k testování dne 18. září 2018. Toto sestavení obsahuje dvě známé chyby, na které v uvedený den firma upozornila:
- Správce úloh nezobrazuje vytížení procesorových jader zcela přesně. Odchylku od skutečného stavu neznáme.
- Šipky pro rozbalení procesů na pozadí ve Správci úloh blikají.
Do oficiálního vydání je už ale neopravila, žádná servisní aktualizace pro toto sestavení zatím vydána nebyla. Mám dvě poznámky. Za prvé, byť první opravný balíček nevyšel, je jistě blízko. Očekávám ho příští úterý, které bude záplatovací a během kterého bude zahájena automatizované distribuce October 2018 Updatu.
Za druhé, ačkoli by bylo žádoucí, aby Microsoft vydal odladěný produkt, zmíněné chyby jsou bezvýznamné – stabilitu neovlivňují. Většina lidí se s nimi nesetká. Protože je navíc zatím nová řada Desítek uvolněna jen k manuální instalaci, běžný uživatel nebo uživatelka se s nimi nesetká. (Pokud vadí někomu, kdo chce upgrade vynutit ručně, pak existuje jednoduchá rada: jste informovaní, upgrade zatím neprovádějte.)
Ovladač Intel Display Audio
Dne 2. října, kdy firma Windows 10 v1809 oficiálně uvedla na trh, na webu podpory upozornila na další známý problém. Ovladač Intel Display Audio (intcdaud.sys) ve verzích 10.25.0.3 až 10.25.0.8 způsobuje vysoké vytížení procesoru, což má krom jiného negativní dopad na akumulátor. Pokud se pokusíte o upgrade ručně, budete na tento problém upozorněni.
Microsoft doporučuje raději neupgradovat a vyčkat na aktualizovaný ovladač. Pokud nechcete čekat na automatickou instalaci, můžete si pomoct ručně. Intel už vydal verzi 10.25.0.10, která popsaný problém řeší a je součástí grafického ovladače 24.20.100.6286 ze 29. srpna a novějších verzí (aktuální je verze 25.20.100.6323 ze dne 1. října).
Vymazaná osobní data
Podívejme se na trable, které se objevily od té doby. Někteří si stěžují na to, že jim nefunguje načítání stránek v Edgi. Pár lidí uvádí, že se s tím vypořádali aktivací IPv6. Jiné prohlížeče zastavenou konektivitou postižené nejsou. Thurrot.com ale získává hlášení i o tom, že v některých případech došlo ke smazání záložek.
I to je spíše drobnost, a to zejména ve srovnání s velice závažným problémem, který momentálně platí za největší – možná za celou historii Windows 10. Někteří totiž hlásí, že jim proces upgradu smazal uživatelská data v adresářích C:\Users\Public a C:\Users\uživatelskéjméno. Ty tedy patří uživatelským profilům.
Problém se hojně rozebírá na Redditu, kde zakladatel či zakladatelka vlákna píše, že některá data z adresářů smazána nebyla. Zato došlo k přemístění obsahu složek Plocha, Dokumenty, Stažené soubory a některých dalších na sekundární úložiště. Jiní hlásí úplné vymazání jednotky s výjimkou několika adresářů. Na fóru podpory Microsoftu jeden uživatel píše, že přišel o 227 GB dat, jež byla umístěna v osobní složce Dokumenty. A není jediný.
https://twitter.com/coolKevinator/status/1047714803127476225
Ačkoli je nezodpovědné, pustit se do upgradu systému bez zálohy, pokud Microsoft vydal špatně otestovaný software, tak ho to samozřejmě za způsobené komplikace neomlouvá. Za sebe doporučím to, co vždycky – s upgradem nespěchejte. Pokud jste hodně zvědaví, alespoň se ujistěte, že jste svá data zálohovali. Minulá verze byla zatížena mnoha chybami včetně vážnějších potíží s některými SSD.