Nacházíme se za polovinou března, můžeme proto každým dnem očekávat „finální“ sestavení Windows 10 Spring Creators Update. Před pár dny bylo k testování uvolněno sestavení 17120, které už postoupilo do Slow ringu. Firma v produkci pokračuje a vydává Windows 10 Insider Preview build 17123 – zatím jen do Fast ringu. Ani tentokrát nedošlo jen k opravám objevených chyb. (Připadám si trapně, že jsem nucen neustále opakovat, že bylo na poslední chvíli něco přidáno, jenže se to zkrátka děje s železnou pravidelností.) Tentokrát se však nová funkce objevuje v jedné z přibalených aplikací. Fotky podporují prohlížení snímků v HEIF. O tomto formátu se loni hovořilo jako o potenciálním nástupci JPEGu.
Kdo podporuje HEIF?
Jeho pozice však není vůbec špatná. Přímo do něj ukládá fotografie iOS 11, podporují jej velká cloudová úložiště Dropbox a Google Drive. Tento formát dále bude podporuje nedávno uvolněná první testovací verze Androidu P. Na palubu teď vystupuje také Windows 10. Specifikace formátu byla dokončena v roce 2015.
HEIF dokáže při stejné velikosti do souboru oproti JPEGu vměstnat dvojnásobek informací. Jinými slovy, při zachování kvality získáte soubor poloviční velikosti. Ještě by bylo dobré, aby podporu pro HEIF doplnil OneDrive a tím bude mít Microsoft splněno. V tuto chvíli s funkcí počítá. Jenže s ní počítá od září a zatím se kolem podpory aspoň navenek nic neděje.
Pokud chcete obrázky v HEIFu dnes prohlížet ve Windows 10, musíte se přihlásit k testování aplikace Fotky, abyste získali verzi 2018.18022.13740.0 nebo novější, kde je formát podporován. Aplikace vás dále navede, jak nainstalovat doplňky nutné pro zobrazování náhledů souborů HEIF a HEVC v Průzkumníku.
Microsoft začal některé kodeky vyčleňovat do zvláštních balíčků, které si lze volitelně nainstalovat ze Storu. HEVC byl ve Windows 10 přímo podporován, Fall Creators Update však podporu tohoto formátu učinil volitelnou a patřičný dekodér se ze systému přesunul do volitelného balíčku ve Storu. V nových instalacích Windows od té doby musíte případně balíček ručně nainstalovat. Poté mohou dekodér využívat i jiné aplikace.
Opravy v sestavení 17123
S ohledem na to, že jsou sestavení vydávána rychle po sobě, už nelze očekávat extra dlouhé seznamy vyřešených problémů. Pár chyb vývojový tým nicméně stihl vychytat:
- Na zařízeních s nainstalovanou aplikací Dolby Access a vypršenou licencí Dolby Atmos docházelo k padání služby Windows Audio. Ve výsledku zařízení nedokázalo vyprodukovat žádný zvuk.
- V posledních testovacích vydáních docházelo k pádu systému, který doprovázela chybová hláška SECURE_KERNEL_ERROR.
- V sestavení 17063 došlo ke změně, jež mohla způsobovat, že některé starší ovladače nebyly správně načteny. Takové situace vedly k pádům systému brzy po spuštění, případně selhával aktualizační proces systému.
- Několik chyb se týkalo Windows Mixed Reality.
Na základě zpětné vazby se dále Microsoft rozhodl, že v nových čistých instalacích Windows nebude ve výchozím stavu aktivní plovoucí panel pro psaní rukou, jenž byl představen v sestavení 17074. Od minula na seznamu známých vážnějších problémů zbývá pár chyb souvisejících s Windows Mixed Reality včetně někdy výrazně sníženého výkonu.
Dále byla v operačním systému objevena nová chyba, jež zatím nebyla vyřešena. Pakliže jste svůj telefon propojili s počítačem, po provedení instalace dojde ke zrušení propojení těchto dvou zařízení, takže je případě znovu spárujte. Mimochodem, propojení v tuhle chvíli prakticky nemá význam.