Windows 8: o cloudu, Metru a Windows Live

21. 9. 2011

Sdílet

 Autor: Redakce

Propojení Metra s cloudem; Fotogalerie

Windows 8 si zaslouží alespoň letmé srovnání s Chrome OS. Oba operační systémy se přímo spojují se vzdálenými servery, avšak každý na to jde po svém. Google vzal svůj vlastní prohlížeč a na něm vystavěl veškeré grafické prostředí. Na prodávaných mininoteboocích s tímto systémem tedy běží nepřetržitě prohlížeč a cloudu se dotýkáte přímo, čili jeho prostřednictvím. Microsoft se naproti tomu nehodlá vzdát klasického počítačového prostředí, raději se pustil do vytváření grafické nadstavby, které cloud obalí. Vy se tak nebude muset spoléhat na prohlížeč a mnohdy nešikovné (zato universální) webové prostředí.

Oba přístupy mají svá pro a proti. Zatímco webové aplikace Googlu spustíte v libovolném prohlížeči na kterémkoliv počítači, aplikace vytvořené pro Metro nepoběží nikde jinde, jen v prostředí operačního systému z Redmondu. Všestrannost je fajn, avšak mnohdy za ni zaplatíte nemotorným ovládáním. Pokud se aplikace přizpůsobí konkrétní platformě, měla by být pro ni co nejlépe vyladěna. Měla by i využívat specifika prostředí, ať už jde o zvláštní ovládací nebo grafické prvky. Tím zapadne do kontextu a bude perfektně ovladatelná v rámci své platformy.

Web a grafické nadstavby

Není pravda, že by se Microsoft kompletně vyhnul webovému prostředí, to ve svých webových Live aplikacích rozhodně podporuje a nechává jej rozvíjet. Slouží mu k tomu otevřené webové technologie, zejména HTML5. Chce se vystříhat použití Flashe, protože právě to je prvek, který z universální platformy udělá platformu omezenou. Teď byste mohli namítat, že Flash si proklestil cestu i na mobily. To je také jeho výhoda. Ale kdyby Adobe nemělo tolik let náskok a nepustilo se do portování svého produktu na všemožné platformy, byli bychom nahraní. Webové technologie naproti tomu nemá pod palcem jediná firma, kdokoliv na nich může stavět.

Kdyby se například Mozilla rozhodla seknout s vývojem webového prohlížeče, okamžitě ji zastoupí někdo jiný. Je přitom jedno, na kterou platformu chcete vyvíjet. Web zkrátka běží všude, na rozdíl od Flashe. Proto se SkyDrive vystavěný na HTML5 musí považovat za přístupnější variantu. Útlak Flashe více méně započal Apple, který na svých iPhonech a podobných zařízeních uzavřenou technologii nepovolil. Nyní se k němu přidal Microsoft, protože prohlížení v dotykovém Internet Exploreru 10 se bez vlezlého produktu také bude muset obejít. Konec zásuvných modulů předznamenaly dvě gigantické počítačové firmy. Ani velikán Google není Flashi příliš nakloněn, budoucnost pro něj nevypadá dvakrát růžově.

Microsoft ale vedle webu fandí svému Metru. Dlaždicové prostředí bude plné aplikací, které nebudou pracovat pouze s lokálními daty, ale budou komunikovat s cloudem. Tím nemyslím prostředníky s jasným účelem. U klienta pro síť Twitter účel dopředu odhadneme. V tomto případě aplikace nemá žádná lokální data ke zpracování, komunikuje však se serverem a stahuje z něj nové příspěvky. Podobně aplikace pro Facebook, další si jistě sami domyslíte. Užívat si nicméně budeme konzistentního prostředí, které splyne s Metrem – a tím pádem se uzpůsobí dotykovému prostředí. Na webu Twitteru bychom se potýkali s nedostatky plynoucího z prostého faktu: web původně nebyl navržen pro dotykové ovládání. S myší na něm dosáhneme mnohem uspokojivějších výsledků.

Cloud + lokální úložiště

Samotného klienta si pro síť jako Twitter stáhnete do prostředí poháněného Aerem i dnes. V Metru avšak narazíte na několik případů, kde s cloudem bude spojena rovněž aplikace, od které byste to nečekali. Nejsme prostě zvyklí na to, že bychom ve fotogalerii našli obrázky nahrané na Flickeru. To se ve Windows 8 konečně stane realitou. Praxe dokázala, že v současnosti se čistě do cloudu přesměrujeme jen s velkými obtížemi. V cestě zatím stojí překážky technického rázu, především pomalé internetové připojení. Nastíněné cloudové úložiště, kam budeme nahrávat všechny soubory (hudbu, videa i fotky) zní jako krásný nápad.

Nebudu muset řešit zálohování na externí disky, všechno budu mít uložené na spolehlivých serverech poskytovatele služby. Za prostor možná budu platit měsíční poplatky, ale v celkovém důsledku ušetřím, pořízení disků totiž vyjde dráž. A hlavně to mám bez starostí. Když přijdu o počítač, koupím si nový a mým datům se vlastně nic nestane. Jako vždy je najdu ve svém webovém úložišti.

Obzvlášť v České republice se těší popularitě rychlé ADSL nebo VDSL linky. Stahování na nich probíhá obvykle dostatečně rychle, jenže odesílání je kamenem úrazu. Pošlete do cloudu 100 GB fotografií, když se rychlost odchozí komunikace konstantně pohybuje okolo 1Mb/s. Na leckterých připojeních přes Wi-Fi se situace o dost lepší, stále se ale pohybujeme v podmínkách, které neustálému spojení s cloudem nepřejí. A hlavně ne všude je internet k mání. A tahat data přes naše 3G sítě, které operátoři zatížili vysokým omezením v rámci FUP? Dostupnost i kvalita připojení je problémem, jenž se nezlepší za rok. Vývoj potřebuje čas.

Online nebo offline? Je to jedno

Mezitím se tedy radujme z propojení, jak nám jej Microsoft předvádí. Důležité je, že cloud ve Windows značně hrát poměrně důležitou roli, zároveň se ale počítač bez internetového připojení nestane kompletně nepoužitelným. Jistě, třeba zprávy z Twitteru si nepřečtete. Teoreticky by měla existovat možnost načíst starší příspěvky z mezipaměti na disku, to se ale zatím nepotvrdilo. V aktuálním Developer Preview nicméně řada aplikací zcela chybí, k dispozici budou snad v době vydání betaverze Windows 8. Do té doby si nemůžeme sami vyzkoušet, jak bude podpora cloudu, potažmo Windows Live, vypadat v praxi.

Vyhlížíme hlavně fotogalerii, e-mailového klienta a adresář s kontakty, eventuálně další komunikační prostředky (že by tajemný Chatter spojil Skype a Windows Live Messenger?). Vezměme si třeba první jmenovanou aplikaci. Lze ji uvést jako exemplární příklad. Po otevření se rozbalí seznam několika celků s obrázky. Právě tady se obsah láme, v nabídce si můžete všimnout několika zajímavostí. Základní knihovna s obrázky pracuje s pevným diskem v počítači, stává se opěrným bodem celé galerie. Sekunduje jí však také několik dalších dlaždic, každá s obsahem uloženým úplně někde jinde. Doslova na dosah ruky jsou najednou snímky z vašeho druhého počítače.

V neposlední řadě se další dlaždice věnují přímo cloudovým službám, Microsoft hodně propaguje vlastní službu SkyDrive, dá nám ale příležitost propojit Windows s Facebookem nebo Flickerem. Spočítejte si, z kolika zdrojů si tak budete moci obrázky procházet. Může jich být pět, za předpokladu, že jste si nějaké snímky uložili na disk, jiné máte v dalším počítači a také na Facebooku, Flickeru nebo ve SkyDrive. Poslední tři položky reprezentují ono pravé cloudové úložiště, s nímž se bez internetu pracovat nedá.

Pod pojmem „vzdálený obsah“ si ale redmondská firma představuje stejně tak jiný počítač, s nímž zrovna nepracujete. Co si budeme nalhávat, i v české domácnosti se běžně nachází více než jeden stroj. Více strojů znamená více fragmentace, pokud je nějakým způsobem nesynchronizujete.

E-mail; Kalendář; Chat; Úloha a budoucnost Windows Live

Metro přeje jednoduchým řešením

Řešením fragmentace by mohl být cloud, ale v jeho širokém nasazení nám brání přinejmenším internetové připojení. S Windows 8 ale bude snadné propojit všechny počítače v domácnosti. A vzdálený server se stane takovým doplňkem. Na Facebook nahrajete pár snímků, které chcete sdílet s ostatními, odeslání kompletní galerie se snímky v plné kvalitě dnes tak jako tak nepřipadá v úvahu. Přepínání mezi internetovým prohlížečem a správcem obrázků přesto vezme za své. Pokud budete chtít vidět fotky, pohodlně vás obslouží jedna aplikace.

Sada Windows Live se tak nenápadně integruje do obecných aplikací v Metru. Podobně jako fotogalerie bude pracovat e-mailový klient, což pro nás není žádná novota. Odpradávna takový program pojme libovolný počet e-mailových účtů a všechny naše zprávy tak soustředí do jednoho místa. E-mail v Metru tak vlastně moc vizuálních inovací nepřináší, spíše zjednodušuje, co se dá. Pochopitelně, komplikované prostředí se na tabletech pěstovat ani nemůže. Z hlavní obrazovky tak zmizelo takřka všechno, zůstává ve velice čisté podobě seznam příchozích e-mailů a náhled zprávy. A všudypřítomná ovládací lišta naspodu obrazovky, znáte ji i z Internet Exploreru 10.

Do podobně prostého hávu se oblékl kalendář. V měsíčním přehledu se neztratíte, pokud tolik neplánujete. Více událostí v jednom dni se do políčka ale nevejde, zachrání vás podrobnější (týdenní) přehled. Jinak máme tu čest s úplně klasickým kalendářem, s nímž si grafici a návrháři opravdu vyhráli. Mně osobně kalendář docela připomíná Google Calendar, který vyhlíží a funguje na podobně. V Metru totiž se totiž kalendáře taktéž kombinují, takže vedle sebe spatříte osobní, pracovní i jiné rozvrhy. Samozřejmě i zde počítejte se synchronizací v rámci sítě Live, která rozptylem sahá až na smartphony.

Synchronizace všech zařízení

Microsoft tak své portfolio službou Live sjednotí, abyste měli svá data k dispozici kdykoliv a kdekoliv. Tím se myslí počítač, tablet nebo telefon s Windows Phone. Uložená data na jednom zařízení se automaticky sesynchronizují s ostatními, takže na každém z nich budete mít po ruce aktuální obsah. A nebudete muset nikde zmateně hledat, protože počítače s Windows 8 se od telefonů s Windows Phone přestanou tolik odlišovat, již nyní najíždí na stejnou kolej.

Z telefonu si možná pamatujete dlaždici nazvanou People. Podobnost s aplikací pro Windows je až neuvěřitelná. Nudnému statickému adresáři s kontakty odzvonilo, v současnosti to prostě nejde bez sociálních sítí. Takže kromě přehledu kontaktních údajů se budeme moci posunout o záložku dále a uvidíme aktivitu daného člověka v sociálních sítích. Ani nemusíte zabíhat do detailů někoho konkrétního, protože tu najdete i přehled dění o všech lidech. A odkud se budou kontakty brát? Hádejte. Kromě Windows Live se systém dostane k adresáři na Facebooku nebo třeba LinkedIn.

Virtuální knížečka s kontakty vás zavede všude, kam budete potřebovat. Chcete vidět fotky s oním člověkem? Klidně. Nebo mu chcete poslat zprávu? Jistě, jen jsme zrovna narazili na mnohem zajímavější funkci než předchozí přehled fotek. Systém posílání zpráv konečně dosáhne natolik vysoké úrovně, že si na něj nebudeme muset stěžovat. No vážně. Aplikace se zprávami boří hranice mezi chatem a jinými formy komunikace. Pokaždé se zvolí způsob, který se zrovna hodí nejvíc. Pokud jste vy i vás kamarád připojení k chatu, pošle se váš vzkaz tudy. Dokonce je jedno, zda jste aktivní na Facebooku nebo v síti Windows Live, použije se ta chatovací služba, jež je dostupná. Pakliže váš přítel netlachá na chatu, poputují data nejjistější forma chatu – SMS zprávou.

Chatu sekunduje SMS

Fakt, že tablety s Windows 8 mohou být vybavené radiočipem, takže s nimi bude možné připojit se do sítě mobilních operátorů, patří k dalším důkazům toho, že se počítačový operační systém dříve či později velmi pravděpodobně sloučí se svým mobilním kolegou. Již v tuhle chvíli se oba systémy podobají v radě věcí, především se sjednotil vzhled a způsob chování a ovládání dotykové prostředí. Jenže kdyby ke spojení došlo, co by se stalo s Aerem a běžnou pracovní plochou? Otázek na případné slučování kódu by bylo příliš mnoho, sami si ty nejzávažnější vybavíte také. Hovořit o nich nebudeme.

Soustřeďme se na to, že se chystají Windows 8 a budou se nápadně podobat Windows Phone. Sjednocení směru obou produktů je dobrým krokem, jak si utvořit nenahraditelný ekosystém, v něm se všechny služby vzájemně doplňují (a působí konzistentním dojmem). Pochvalu za unikátní přístup si Microsoft nicméně nezaslouží, delší dobu se podobným směrem ubírá Apple. Microsoft ale ovládá většinu počítačového trhu a má sílu prosadit se. Osmičky by mu mohly pomoct s lepším prosazením smartphonů od stejného výrobce. Pokud se Metro uchytí, má firma částečně vyhráno. Kdo se jednou chytí do kruhu, v němž vládne Metro a Windows Live, těžko se přeorientuje jinam. Zvlášť když tyto produkty spojí počítače, tablety a chytré mobily.

Ještě se nabízí otázka, zda přežijí aplikace Windows Live pro prostředí s Aerem, které se bude o slovo hlásit i nadále. Microsoft sám chce, aby se vývojáři soustředili raději na Metro a vyvíjeli programy pro něj. Ale e-mailový klient nebo fotogalerie, co jste viděli, nevystupují jako speciální aplikace Live. Jde o universální prográmky, do kterých se integruje řada cloudových služeb, Live je tedy jednou z podporovaných alternativ. Nemálo peněz se investuje do zlepšení webového prostředí (viz Skydrive), takže těžko říct, zda peníze potečou do vývoje samostatných programů pro běžné nedotykové prostředí. Zatím zřejmě ano, ale kdoví za pár let.

bitcoin_skoleni

Předvedené aplikace si zatím v Redmondu netroufli vypustit do světa, takže do velkého finále se patrně ještě řada věcí změní, základní rysy ale vytesány byly. Na spojení s cloudem se těšíme, bude zajímavé sledovat novinky v praxi.