Na letošní rok se u Intelu chystají docela velké platformní manévry. Zatímco na běžném desktopu stále zůstává socket LGA 1151, v highendu se podle uniklých informací (tu a tam i oklikou zoficializovaných) procesory přesunou do socketu LGA 2066 a v serverech přijdou změny ještě větší. Nová platforma procesorů Skylake-SP přinese kromě nového socketu i značné novinky ve výbavě, funkcích a charakteru serverových CPU. Nyní se po dlouhém čekání (o těchto čipech už z úniků víme skoro dva roky) konečně blíží doba, kdy s nimi Intel reálně přijde na trh. Tento týden je poprvé oficiálně představil, byť jde ještě jen o předběžné „avizo“, nikoliv o jejich finální uvedení.
Akcelerátory, OmniPath, AVX-512
Serverová varianta Skylake má pro odlišení od té desktopové – jejíž architektura CPU jader není identická – označení Skylake-SP. Ono „SP“ znamená „scalable processor“ a mělo by jít o souhrnné označení pro serverovou linii čipů Xeon, která nahradí dřívější označení EP, EN a EX. Budoucí rodiny CPU by měly toto schéma držet, hypoteticky tak přijde například Canon Lake-SP nebo Icy Lake-SP.
Skylake-SP bude používat jako základnu socket LGA 3647, který má podporovat šestikanálové paměti DDR4 – a který je společný s mnohajádrovými CPU/koprocesory Xeon Phi. Od těch Skylake-SP zdědí i propojovací logiku OmniPath, kterou by měly mít vybrané modely integrovanou. Intel mluví také o nových síťových adaptérech Ethernet, ale není jasné, zda tím míní jejich přítomnost přímo v hlavním procesoru, v čipové sadě, nebo zda půjde o diskrétní čipy. Na platformě budou také dostupné akcelerátory QuickAssist pro výpočet kryptografických a komprimačních algoritmů.
Mezi „akcelerátory“ počítá Intel také technologii AVX-512, kterou Skylake-SP přináší jako jednu ze svých stěžejních inovací. Přesněji vzato jsou to však nová instrukční rozšíření, která přinášejí operace typu SIMD nad 512bitovými vektory. Tyto instrukce díky tomu dokáží v jedné operaci provést dvojnásobek výpočtů proti 256bitovým vektorům instrukcí AVX/AVX2. Radost z nich tedy budou mít programátoři výpočetně náročných algoritmů.
Výbava bude odstupňována podle cenové kategorie procesoru, jak je zvykem. Intel nicméně změní také systém této segemntace. Dosud vedl základní Xeony E5 pokrývající většinu trhu (zejména dvousocketové servery) a Xeony E7, které byly určené pro až osmicestné „mission-critical“ servery. Místo těchto dvou kategorií budou nyní existovat čtyři, ovšem v jednotné platformě LGA 3647. Doposud nebyly Xeony E5 a E7 kompatibilní kvůli odlišné paměťové architektuře.
Místo E3, E5 a E7 přichází zlato, stříbro, platina
Škála bude založena na jménech drahých kovů. Lowendové Xeony s malým počtem jader, omezenými funkcemi a nízkou cenou poznáte podle označení Xeon Bronze. Nad tím bude kategorie Xeon Silver, které by měla být zaměřena na dobrý poměr spotřeby a výkonu. Vyšší kategorie Xeon Gold přinese výkonné modely vyhovující většině uživatelů a zřejmě má například podporovat rychlejší paměti. Podle slajdů Intelu se zdá, že řada funkcí jako OmniPath nebo akcelerátory budou zapnuté až na těchto modelech Xeonů, nikoliv na stříbrných a bronzových.
Objevují se také informace, že mezi těmito omezenými funkcemi by mohlo být AVX-512. Přesněji řečeno, údajně to vypadá, že tyto instrukce sice zvládají všechny čipy Skylake-SP, ale Xeony Bronze a Silver je vykonávají s polovičním výkonem, takže nebude mít moc cenu je u nich používat. Jen u čipů Gold a Platinum má podle těchto drbů být výkon plný. Nicméně tento detail zatím není potvrzený, takže se ještě může ukázat, že šlo jen o fámu.
Nejvyšší kategorie má být Xeon Platinum. V té zřejmě Intel nabídne maximum jader, které by u Skylake-SP mělo být 28 (dva modely už před časem unikly v benchmarku SiSoft Sandra). Podobně jako u Xeonů E7 mají mít platinové modely navíc pokročilé funkce pro zajištění spolehlivosti, redundance a bezpečnosti.
Parametry jsou zatím tajné, vydání v létě
Pokud jste se během čtení ptali, kde jsou nějaké údaje o konkrétních parametrech jako je počet jader a takty, bohužel vás musím zklamat. Intel zatím žádné modely Xeonů generace Skylake-SP nezveřejnil a zatím nás chce seznámit jen se zběžným nárysem nové platformy z výšky. Nicméně nějaké nekompletní seznamy modelů unikly, bohužel většinou bez plných parametrů. Počty jader máme například jen v tomto starším úniku, který ale asi není stoprocentně bez chyb.
Více se dozvíme zřejmě až při uvedení těchto procesorů na trh – které se má podle Intelu odehrát někdy v létě, kolem poloviny roku. Přesné datum zatím prozrazeno také nebylo.