Zatímco Intel narazil, na AMD krize moc nedopadla. V Q2 mělo tržby přes 6,5 miliardy $

4. 8. 2022

Sdílet

 Autor: AMD
Nečekané zhoršení hospodaření Intelu vyvolalo obavy, zda krize ve světě a na počítačovém trhu nepotopí také AMD. I to možná dopady trochu cítí, ale proti problémům je, zdá se, odolnější.

Minulý týden nastalo nečekané drama okolo finančních výsledků Intelu – firma, u které si všichni zvykli na hladký chod a několikamiliardové zisky, totiž najednou vykázala ztrátu a tržby skoro o tři miliardy dolarů horší, než se čekalo. Přirozeně vyvstaly obavy, zda za tím stojící zpomalení celého trhu a problém skladových zásob podobně neudělají díru i do výsledků AMD. Ty byly ale oznámeny nyní a vypadá to z nich, že AMD zdaleka není v takových potížích jako Intel.

Vypadá to, že makroekonomické problémy a přezásobení trhu, který proto výrazně omezil nové nákupy procesorů, jsou zatím hlavně problém Intelu, zatímco AMD se v těchto podmínkách drží lépe. Firma v květnu uváděla prognózu tržeb na Q2 2022 ve výši okolo 6,5 miliardy $ a toto nakonec skutečně sedí: dle v úterý vydaných účetních výsledků měla firma v druhém kvartálu tržby 6,55 miliardy dolarů.

Je to tedy lehce nad středem odhadu (ten měl toleranci plus minus 200 milionů dolarů). To může být indikátor, že i AMD přece jen určité zhoršení postihlo. Firma možná počítala s výraznějším „předstižením“ plánu.

Finanční výsledky AMD za Q2 2022 Finanční výsledky AMD za Q2 2022 (zdroj: AMD)

Hrubá marže dosáhla 46 % a čistý zisk 447 milionů $ (27 centů na akcii), což jsou GAAP výsledky. Non-GAAP metodika, kdy se ignorují určité jednorázové investiční nebo transformační náklady, by ukázala výrazně vyšší hrubou marži (54 %) a čistý zisk 1,707 miliardy dolarů (1,05 $ na akcii). Provozní zisk dle non-GAAP počítání je prý dokonce rekordní (2,0 miliardy $).

Tento rozdíl by snad měly dělat hlavně akviziční náklady a účetní položky (AMD v prvním kvartálu dokončilo akvizici Xilinxu (poté také koupilo firmu Pensando zabývající se SmartNIC či DPU produkty, ale v tomto účetnictví by mělo snad jít ještě jen o Xilinx).

Finanční výsledky AMD za Q2 2022 trand tržeb za posledních osm kvartálů Finanční výsledky AMD za Q2 2022 – trend tržeb za posledních osm kvartálů (zdroj: AMD)

Nové rozdělení tržeb do segmentů

Pokud sledujete finanční výsledky AMD, víte, že firma dělila tržby jen na dvě divize, kdy jedna kombinovala klientské procesory a grafiky a druhá embedded, serverové procesory a čipy pro herní konzole, takže se jen velmi těžko dalo hádat, jak dobře si jednotlivé produkty vedou. AMD od Q2 2022 rozdělení uváděných tržeb mění a bude poskytovat trošku podrobnější data, byť zcela ideální to pořád není.

První (i když AMD ji uvádí až jako druhou) složkou je „Client segment“, který zahrnuje procesory pro desktopová PC, pro notebooky a čipsety pro ně. Tržby zde dosáhly v Q2 2022 výše 2,152 miliardy $, což by při meziročním porovnání byl nárůst o 25 % a meziročně prý i stoupla průměrná prodejní cena procesorů Ryzen (má to být proto, že se prodalo víc vyšších modelů mobilních Ryzenů). Tato sekce měla provozní zisk 676 milionů $, což je o 26 % lepší než před rokem. Marže se o něco zlepšila, loni provozní zisk představoval 31 % z tržeb, letos 32 %.

Data Center Segment“, který AMD uvádí na prvním místě, zahrnuje serverové procesory Epyc, ale navíc také serverová/HPC GPU a serverové produkty Xilinx a Pensando. Toto vše dohromady přineslo tržby 1,486 miliardy dolarů, mělo by to být o 83 % víc než za druhý kvartál roku 2021, a zejména by prý růst měl být dán zvyšujícími se prodeji procesorů Epyc. Provozní zisk byl 472 milionů $ (shodou okolností také 32 % tržeb, jako v klientské divizi, zatímco loni byl zisk jen 204 milionů, 25 % tržeb).

Možná je zajímavé srovnat tyto tržby s konkurencí. Intel měl v Q2 2022 tržby datacentrové divize 4,6 miliardy $, což ale bylo po značném propadu, ještě v Q1 2021 byly o dost vyšší (6,0 miliardy $). U Nvidie máme poslední čísla za období února až dubna (to je pro Nvidii první kvartál účetního roku 2023), kdy měla za svá GPU a síťové produkty (ex Mellanox) tržby 3,75 miliardy $.

Finanční výsledky AMD za Q2 2022 nové rozdělení obchodních segmentů a jejich výsledky Finanční výsledky AMD za Q2 2022 – nové rozdělení obchodních segmentů a jejich výsledky (zdroj: AMD)

Třetím dílem tržeb je pro AMD „Gaming segment“, pod který budou teď spadat tržby za samostatná GPU (procesory s integrovanou grafikou, teoreticky také použitelné jako hardware herního PC, jsou v Client segmentu), ale pozor, také tržby za „semi-custom“ APU pro herní konzole, takže ekonomický „výkon“ Radeonů (a na druhou stranu také konzolí) bude pořád trošku „zamlžen“. Tento segment měl v Q2 2022 tržby 1,655 miliardy dolarů. I zde si AMD prý vede lépe než loni. Tržby jsou o 32 % vyšší než v Q2 2021. Provozní zisk nicméně byl nižší, jen 187 milionů $ neboli 11 % tržeb. Loni v Q1 byl zisk 175 milionů, ale tehdy to bylo 14 % tržeb. Snížení této provozní marže asi odráží to, jak padající ceny GPU (vlivem prasknutí/splaskávání bubliny kryptoměn) zhoršily zisky výrobců GPU. Celkově marže této divize bude vždy nižší než ostatních, jelikož marže na APU pro konzole jsou dost nízké.

Posledním segmentem je „Embedded segment“, který dle očekávání obsahuje embedded produkty, částečně z původní produkce AMD, částečně jde o produkty Xilinx. Celkem v Q2 2022 vydobyly tržby 1,257 miliardy $. Výrazně větší část jsou asi FPGA Xilinx, protože AMD uvádí, že tato divize měla proti období před rokem nárůst tržeb o 2228 % (čili nárůst na 22,28násobek) vlivem toho, jak se k embedded produktům AMD přidaly produkty Xilinx. AMD mělo předtím prodeje svých embedded CPU, APU a GPU odpovídající jen 54 milionům $ za kvartál, protože provozní zisk byl údajně v Q2 2021 jen 6 milionů (11 % tržeb). Teď v Q2 2022 s masivně vyššími tržbami z FPGA přidanými do stejné kolonky vychází provozní zisk na 641 milionů $, což už je 51 % tržeb. Xilinx je tedy, zdá se, prakticky nejziskovější byznys AMD.

Xilinx Virtex je výkonná řada FPGA která může používat i paměti HBM2 Xilinx Virtex, výkonná řada FPGA, která může používat i paměti HBM2 (zdroj: Xilinx)

Vedle těchto účetních segmentů pak AMD v kategorii „jiné“ ještě zaúčtovalo ztrátu 1,5 miliardy (před rokem: 91 milionů $), což je amortizace nehmotného majetku související s akvizicí Xilinxu (toto je zřejmě hlavní faktor zodpovědný za poměrně velký rozdíl mezi nízkým GAAP ziskem a podstatně lepším non-GAAP ziskem).

Výhled: Růst skončil, teď už stagnace?

Toto nové rozpočítání tržeb na segmenty bychom od teď měli vídat ve všech finančních výsledcích. AMD jako obvykle ukázalo prognózu také na třetí kvartál a celý rok (v čemž je tedy implicitně i konzervativní opatrný výhled na Q4). V tomto výhledu je asi opět možné částečně spatřovat dopad oné makroekonomické situace.

Pro Q3 2022 totiž AMD zatím neočekává moc velký nárůst tržeb ve srovnání s druhým kvartálem, ačkoliv v posledních dvou letech rostlo výrazně víceméně každý kvartál. Momentálně je prognóza pro Q3 „jen“ 6,7 miliardy $ (plus minus 200 milionů). Pořád je to 55% meziroční nárůst, ovšem hnaný i akvizicí Xilinxu. Růst má přinést hlavně serverový trh a embedded, čili na trhu PC také AMD vidí zhoršenou situaci. Hrubá marže se čeká okolo 54 % (toto je non-GAAP číslo).

ICTS24

Finanční výsledky AMD za Q2 2022 výhled na třetí kvartál a zbytek roku 2022 Finanční výsledky AMD za Q2 2022 – výhled na třetí kvartál a zbytek roku 2022 (zdroj: AMD)

Na celý rok 2022 AMD zatím očekává tržby ve výši okolo 26,3 miliardy $ (plus minus 300 milionů) a opět non-GAAP marži okolo 54 %. Toto by znamenalo, že na tržby ve čtvrtém kvartálu „vychází“ asi 7,2 miliardy $. Pokud by se situace na trhu dál nezhoršovala, asi by Q3 a Q4 mohly dopadnou lehce lépe (zejména Q4 je teď asi odhadnuté více konzervativně). Ale v dnešní nestabilní až fekální situaci ve světě se s tím nedá úplně počítat, výhledy do budoucna jsou nutně nejisté.

Zdroj: AMD