Je to další krok tzv. „asset smart“ strategie (můžete se setkat také s pojmem „asset light“), kterou načal už Hector Ruiz. Prý právě on, přestože už není v pozici generálního ředitele, bude hlavním koordinátorem transformace.
Jedním z příkladů, kde „asset smart“ již funguje, je vývoj a testování nových výrobních postupů. V tomto odvětví AMD spolupracuje s IBM. Právě v jedné z továren této společnosti se vyrábí experimentální wafery a AMD tak nemusí zatěžovat továrny vlastní.
Co s drážďanskými továrnami bude dále? Dá se předpokládat, že AMD založí dceřinou společnost, která je dostane věnem. I kdyby takové uspořádání nebylo ideální z hlediska efektivity řízení, samostatná společnost se lépe prodává, ať už jako celek, nebo po částech.
AMD by mohlo část akcií nové společnosti prodat a minoritnímu vlastníkovi buď vyplácet dividendy, nebo se s ním dělit o výrobní kapacitu. Zadlužený výrobce procesorů by tím získal jednorázovou finanční injekci a zároveň by si udržel kontrolu nad svými továrnami. Pokud by většinu v nově vzniklé firmě získal jiný vlastník a AMD by ztratilo rozhodující vliv, znamenalo by to pro výrobu procesorů nejistotu a nutnost přizpůsobit se společnosti ovládající výrobní kapacity; Nvidia a bývalá ATI by na toto téma mohly vyprávět. Právě Nvidia je příkladem úspěšné „fabless“ firmy, mohlo by ale AMD bez vlastních továren konkurovat Intelu?
Podle Cnet News se jako o možných partnerech AMD při transformaci pod heslem „asset smart“ mluví o singapurském Chartered Semiconductor a tchajwanském TSMC. Chartered má továrny na výrobu SOI technologií a už nějakou dobu vyrábí pro AMD procesory, TSMC podle všeho také uvažuje o využití výrobního procesu SOI.
Zdroj: Cnet News