Nedávno jsme tu měli špatné zprávy o nárůstu cen grafických pamětí (a potažmo možná RAM obecně), které nás údajně v letošním roce čeká po posledním pozitivním období zlevňování. Vypadá to, že nepříznivá část cenového cyklu ale nastává i u pamětí NAND a na nich závislých cenách SSD a dalších úložišť. A možná to tam bude o dost větší brutus než u GDDR. Tchajwanský web DigiTimes včera vydal zprávu, podle níž má v letošním roce cena pamětí NAND narůst až o 40 %. Takovéto zdražení předpovídají údajně jeho vlastní zdroje, pocházející přímo zevnitř výrobců pamětí NAND. Toto procento se týká nikoliv cen na komponentové „burze“, ale cen při uzavírání delších kontraktů. V delším horizontu je to prakticky jedno, pokud kontraktuální ceny stoupnou takto vysoko, budou paměti dražší i obecně. Do cen SSD se toto zdražování může přenášet s určitým zdražení, ale při 40% nárůstu nákladů na NAND budou muset také disky významně zdražit. Tuto neblahou předpověď ovšem neuvádí jenom DigiTimes, bohužel ji potvrzují i analytici z TrendForce. Ti uvádí, že zlevňování NAND se zastavilo již někdy mezi druhým a třetím čtvrtletí loňska, kdy se asi v průměru ceny dostaly na hranici rentability pro výrobce. A v Q4 2019 už se ceny začaly zvyšovat, zdražení bylo údajně přes 10 %. V nynější první čtvrtině roku cena poroste podobně, opět mají ceny stoup
Kapacita výroby se teď zvyšuje nejméně v historii, čipů bude nedostatek
Bezprostřední příčina tohoto zdražování je jako obvykle to, že čipů bude teď relativní nedostatek – dochází k převisu poptávky nad nabídkou. Takže zákazníci „soutěží“ (vyšší) cenou o nabízené čipy, místo aby výrobci (nižší) cenou soutěžili o zákazníka. Podle TrendForce jsou skladové zásoby NAND na nízké úrovni a předchozí pád cen vedl k seškrtání investic do zvyšování kapacity – to bylo poslední dva roky údajně historicky nejnižší, poprvé bylo dva roky po sobě pod 35 %. Kromě snížení investic v tom měl prsty také výpadek výroby Toshiby v létě. A rovněž letos má údajně kapacita výroby těchto pamětí být navýšena jen o něco přes 30 %.
A zatímco nárůst výroby byl poměrně neagresivní, poptávka zřejmě stoupne víc, než je běžné. Již nyní v Q1 údajně zájem o NAND údajně neodpovídá typicky slabé sezónnosti, v enterprise sektoru je hlad po SSD (výrobci údajně momentálně nestíhají poptávku). A zřejmě se také prodeje mobilních zařízení budou v roce 2020 silné. V závěru roku pak zase vychází nová generace herních konzolí od Sony a Microsoftu, které budou vybavené úložištěm SSD místo doposud využívaných magnetických pevných disků. Toto přidá další tlak na dodávky SSD či samotných pamětí NAND.
Nedostatek čipů a silná poptávka proto asi nějakou dobu přetrvají a jako jsme viděli v minulých letech, způsobí zase ono delší období zdražování. Promítne se to přirozeně nejen do SSD, ale i do cen paměťových kareta úložišť pro telefony a další zařízení, kde kvůli tomu mohou výrobci přestat zvyšovat kapacity. Asi nezbývá než doufat, že to nebude taková dramatická horská dráha, jakou udělaly v posledních třech a půl letech ceny pamětí DRAM a vrchol cenového kopce doufejme nebude až tak extrémní.