Živé porovnání ThinkPadů T420 a T420s: výdrž versus mobilita

6. 2. 2012

Sdílet

 Autor: Redakce

Úvod, hlavní rozdíly

Oba notebooky patří mezi ty nejklasičtější plnokrevné ThinkPady Classic řady T, které dlouhodobě tvoří v mnoha směrech etalony třídy profesionálních pracovních notebooků, tedy mobilních počítačů pyšnících se špičkovým zabezpečením, vynikajícím mechanickým provedením a odolností, výbornou klávesnicí a polohovadly a poměrně širokými možnostmi rozšíření. V případě T420 a T420s se jedná o 14" varianty, které si často vybírají uživatelé snažící se skloubit plnohodnotné možnosti použití, rozumnou ergonomii a snazší přenášení ve srovnání s 15" verzemi.

Oba notebooky patří mezi profesionální business ThinkPady T a oba mají úhlopříčku 14", proč tedy Lenovo prodává dva modely? Už před dvěma lety vznikl první model s přídomkem "s" (konkrétně T400s). Tyto notebooky se od svých klasických protějšků bez "eska" na konci liší v jednom zásadním směru: jsou lehčí a tenčí (proto se někdy říká, že ono "s" na konci znamená "slim"), jsou tedy ještě vhodnější na časté přenášení. Konstrukčně proto vychází z ultrapřenosných notebooků ThinkPad řady X (především z X301). Nižší váha a tenčí provedení si však logicky vzaly svou daň, a tak kromě váhy a tloušťky se T420 a T420s liší v dalších (více či méně) podstatných směrech, o kterých si dnes budeme povídat.

Malý exkurz do historie: Slýchám na internetu, že se nabídka ThinkPadů Lenovo posunula oproti minulosti tím směrem, že nová T jsou vlastně na úrovni původních R a "eskové" modely odpovídají klasickým Tčkům. S notnou dávkou nadsázky bychom to tak částečně brát mohli, protože 14" modely R a T se skutečně v podstatě lišily fyzicky pouze pár milimetry tloušťky. Nicméně tak jednoduché to skutečně ani zdaleka není, protože 14" R a T měly dokonce stejnou konektorovou výbavu, velké množství shodných dílů a stejné příslušenství.

V článku vycházím z přímého porovnání obou notebooků, protože T420s vlastním a T420 jsem měl možnost testovat a živě porovnávat. Nebudu porovnávat výkon a jemu podobné vlastnosti.

Hlavní rozdíly

Ty nejvýznamnější rozdíly, resp. kompromisy přirozeně vychází z určení a plánovaného využití těchto modelů. Není totiž pravda, že by T420s byla odlehčenou verzí T420, rozdílů je mnohem více. Proti sobě tak stojí T420 s klasickou ThinkPad konstrukcí a T420s s konstrukcí vycházející z ultrapřenosných X. Taková změna se nutně projeví vždy (viz. např. Ultrabooky nebo ThinkPad X1) a je pak jen na uživateli, zda je kvůli nižším rozměrům a váze ochoten obětovat některé vlastnosti - tradiční situace "něco za něco" ("trade-off").

Rozměry, váha

Jak jsem přímo naznačil, základní rozdíly poznáme už navenek, z fyzických parametrů. Zatímco půdorys obou notebooků je v podstatě (až na pár milimetrů tady a támhle) shodný, na tloušťce ušetřila T420s v různých částech oproti T420 4 - 9 mm. Samo o sobě to nemusí vypadat jako významné číslo, možná ani v procentuálním rozdílu to nepřipomíná žádné drama (13 - 30 %), ale ve skutečnosti, pokud vezmeme notebook do ruky, nebo oba notebooky vidíme vedle sebe, je to skutečně výrazný rozdíl. 

  T420 T420s Rozdíl
Šířka 340,5 mm 343 mm + 0,7 %
Délka 233 mm 230,1 mm - 1,3 %
Výška 30,1 - 30,5 mm 21,2 - 26 mm - 13 až 30 %
Hmotnost s baterií a DVD 2,2 kg 1,84 kg - 16 %

 

Kromě snížení objemu notebooku se nutně musela snížit také váha. Pokud oba notebooky porovnáme ve standardní výbavě bez dodatečného příslušenství (oba s výchozí šestičlánkovou baterií a DVD mechanikou v UltraBay), pak T420s je o 360 g lehčí (1,84 kg oproti 2,2 kg u T420, což je pokles o 16 %).

  

Konstrukce

ThinkPad T420 konstrukčně odpovídá klasickým ThinkPadům. Proto v základně najdeme klasickou kovovou kostru RollCage ukrytou pod plastovým zevnějškem, která je přímo spojená s vanou základny z plastu vyztuženého uhlíkovými vlákny. T420s je konstrukčně shodná s ThinkPady X: základna využívá RollCage nové generace, kdy vana je kovová a líc plastový s kovovými výztužemi (viz. obrázky níže).

 
Vlevo T420, vpravo T420s
Zelené části = plast vyztužený uhlíkovými vlákny
Žluté části = hořčíková slitina

Víko displeje je u obou notebooků konstrukčně shodné, pouze u T420s je o pár milimetrů tenčí: je z plastu vyztuženého skelnými vlákny pro tuhost a optickými vlákny pro lepší dosah antén bezdrátových adaptérů (Wi-Fi, 3G). 

  T420 T420s
Základna Hořčíková RollCage obalená plasty, vana z plastu vyztuženého uhlíkovými vlákny RollCage nové generace (kovová vana, líc plastový s kovovými výztužemi) 
Víko displeje RollCage nové generace (plast vyztužený skelnými a uhlíkovými vlákny) RollCage nové generace (plast vyztužený skelnými a uhlíkovými vlákny)

 

Z obou notebooků má však člověk odlišný pocit, pokud je vezme do ruky. Zatímco víko je u obou i přes rozdílnou tloušťku stejně pevné (notebook bez problému a starostí zvednete za roh víka otevřeného do plných 180¬∞; v krutu se chová příkladně, ani při silném tlaku neuvidíme vady v obraze), základna je už jiná písnička.

Na první dotek působí T420 pevně jako jednolitý kus kamene, jednotlivá místečka, kde se notebook trochu prohýbá kvůli mezerám ve vnitřní výztuži (na opěrkách), musíme vyloženě hledat, ale hned je určitě nenahmatáme. T420s naopak při silném úchopu působí dutě a hlavně v oblasti opěrek zápěstí notebook můžeme trochu promáčknout a občas si mírně vrzne. Konstrukčně je vše samozřejmě v pořádku u obou notebooků, v tuhosti, odolnosti ani kvalitě konstrukce si nezadají, ale takový je fakt.

Baterie, výdrž

Dalším zásadním bodem jsou baterie a s nimi související výdrž na baterii. Zatímco T420 disponuje lůžkem pro standardní ThinkPad baterie (stejně jako většina ostatních ThinkPadů), a tak může používat všechny varianty těchto baterií (jak 6-, tak 9článkovou, která z těla notebooku vyčnívá), T420s má úložiště baterie umístěné pod opěrkami zápěstí (stejně jako X301), a tak využívá speciální 6článkovou baterii s redukovanou velikostí i kapacitou a jiný typ coby hlavní baterii zakoupit nelze. Nehledě na to, že baterie, která se používá ve velkém množství modelů, bude vždy dostupnější a levnější než baterie určená pro jeden jediný typ notebooku.

 

  T420 T420s
6čl. Ano (standardní 57 Wh) Ano (speciální 44 Wh)
9čl. Ano (standardní 94 Wh) Ne
UltraBay 3čl. Ne Ano (32 Wh)
Slice 9čl. Ano (94 Wh) Ne
Max. celkem 9čl. + Slice: 188 Wh 6čl + Ultrabay: 76 Wh
Max. reálná výdrž cca 16 hodin cca 6 hodin
Max. hmotnost
(notebook + baterie)
2,98 kg 1,95 kg

 

T420 tedy v základu přichází s 6článkovou baterií s kapacitou 57 Wh, která nabídne reálnou výdrž kolem 4-5 hodin, místo ní je možné pořídit 9článek s téměř dvojnásobnou kapacitou (94 Wh, výdrž kolem 8 hodin). T420 sice nepodporuje baterie do šachty UltraBay (bateriové konektory byly odebrány už v minulé generaci), ale náhradou jí je mnohem výkonnější přídavná 9článková Slice baterie, která se připne zespodu přes dokovací konektor, nabídne dalších 94 Wh a spolu s 9článkem v notebooku nabídne výdrž až kolem 19 hodin (reálně cca 16 hodin).

  

Výchozí baterie v T420s má taky 6 článků, ale kapacitu pouhých 44 Wh, což nestačí ani na 4 hodiny reálné práce (spíše kolem 3,5 hodin). Možnosti navýšení kapacity jsou v tomto případě minimální, resp. kromě vyměňování baterií existuje pouze jedna alternativa: 3článková UltraBay Li-Pol baterie, která přidá dalších 32 Wh (baterie do UltraBay podporují už pouze "slim" modely řady T, ostatní přešly, jak jsem uvedl, na Slice baterie). I s UltraBay baterií, která je mimochodem skutečně velmi drahá, pak notebook váží necelé 2 kilogramy a s celkovou kapacitou 76 Wh vydrží až 6 hodin reálné práce (v běžném zápřahu je to něco přes 5 hodin), což už je použitelná hodnota i na cestách. Oběť je však jasná: na cestách nemůžeme použít ani optickou mechaniku, ani druhý pevný disk v UltraBay.

Konektorová výbava

Co se konektorové výbavy týče, T420 je na tom logicky díky většímu prostoru lépe, avšak i T420s nabídne vše, co je uživateli třeba. T420 má rozmístění portů typické pro ThinkPad: na bocích (vlevo VGA s aretací, gigabitový ethernet, DisplayPort, USB 2.0; vpravo audio jack, UltraBay, ExpressCard/34, čtečku paměťových karet, USB 2.0 a eSATA/USB 2.0 kombo; vzadu FireWire a stále napájený USB 2.0). T420s oproti tomu má většinu konektorů vzadu (vlevo pouze USB 2.0, audio a ExpressCard/34, kde může být čtečka paměťových karet; vpravo jen UltraBay, ovšem vzadu gigabitový ethernet, USB 3.0, stále napájené USB 2.0, klasické USB 2.0, DisplayPort a VGA s aretací).

  

Já osobně jsem na vážkách, které rozmístění je vhodnější. Přestože mám rád umístění vzadu, protože pak konektory nepřekáží, těžko se zase připojují zařízení. Pakliže dokujete, je asi vhodnější umístění konektorů na bocích, jelikož je k nim mimo dock lepší přístup a v kanceláři/doma při zadokování je vám to už jedno.

  T420 T420s
Obraz, zvuk VGA
DisplayPort
sdružený audio jack 
VGA
DisplayPort
sdružený audio jack
USB, eSATA, FireWire

2× USB 2.0
1× USB 2.0 stále napájení
1× eSATA/USB 2.0
1× FireWire

2× USB 2.0
1× USB 2.0 stále napájení
1× USB 3.0
Síťové připojení Ethernet Ethernet
Karty, rozšíření Čtečka paměťových karet
ExpressCard/34 
Čtečka paměťových karet
ExpressCard/34
UltraBay, dokování UltraBay Enhanced Dokovací konektor 3 UltraBay Slim dokovací konektor 3

 

Cena

Všechno výše uvedené se pak promítá výrazně i do ceny notebooku. Zatímco T420 v základních konfiguracích (označovaných s koncovkou "i") koupíme už za něco málo před 20 000 Kč s DPH, T420s v základu (opět s přídomkem "i") začíná na zhruba 25 000 Kč s DPH. Chceme-li však T420s v rozumné pracovní výbavě (Core i5, integrovaná grafika, případně ještě SSD disk), už se rychle přibližujeme 40 000 Kč, obdobně vybavenou T420 však koupíme už kolem 30 000 Kč.

Vedlejší rozdíly, závěr

Vedlejší rozdíly

V druhé části článku se zaměřím na ty méně podstatné, resp. méně viditelné a pro některé uživatele méně důležité rozdíly mezi T420 a T420s.

Hardwarová konfigurace 

Co se hardwarové konfigurace týče, T420 i T420s se vyrábí ve velmi podobné výbavě (procesory Intel Core i3/i5/i7, možnost integrované, nebo přepínatelné grafické karty nVIDIA Optimus profesionální řady NVS, mechanické i SSD disky), i v nejnižších konfiguracích s Core i3 se notebooky dodávají s business čipovou sadou QM67, takže podpora zabezpečení a centrální správy vPro závisí jen na osazeném procesoru.

T420 je k dispozici jak s displeji s HD (1 366 x 768 bodů), tak HD+ (1 600 x 900 bodů) rozlišením, kdežto T420s se osazuje pouze a výhradně displeji HD+. Kvalita je v obou případech zcela shodná a klasická pro 14" ThinkPady: barvy jsou vybledlé, kontrast slabý.

UltraBay

Notebooky se liší dokonce také vlastnostmi univerzální šachty UltraBay. T420 používá větší UltraBay Enhanced (12,7 mm) a stejně jako ostatní modely ThinkPad T už nedisponuje konektory pro UltraBay baterii, kterou vystřídala baterie Slice. T420s používá UltraBay Slim (9,5 mm) a podporuje UltraBay baterii coby jediný způsob rozšíření výdrže.

  

Komické však je, že Lenovo stále nebylo schopné vyrobit příslušenství pro UltraBay Enhanced, takže např. všechny originální UltraBay adaptéry pro pevný disk jsou v tenčí Slim verzi. Když je zasunete do širší Enhanced šachty, budete mít v notebooku škvíru (viz. foto T420 se slim mechanikou z T420s).

Pevný disk

T420s už na rozdíl od svých předchůdců T400s a T410s přináší klasickou 2,5" šachtu pro pevný disk jako ostatní ThinkPady, nicméně v souvislosti s tenčím provedení nepodporuje disky plné velikosti (9,5 mm), ale pouze ztenčené verze (7 mm). Výrobci pevných disků již tyto typy běžně vyrábí, ještě lépe dostupné jsou v této velikosti SSD. T420 má klasickou 9,5mm 2,5" šachtu pro standardní notebookové disky.

 

Rozšiřitelnost, dokovací stanice

T420 i T420s je možné kromě šachty UltraBay rozšířit také skrze výměnu pevného disku (v obou případech v dobře přístupném lůžku vlevo v opěrce zápěstí za jedním šroubkem) a operační paměti (v obou případech dva sloty; T420 má jeden na rubu pod krytkou a jeden pod klávesnicí; T420s oba pod krytkou na rubu). Pod krytkou na rubu notebooku najdeme také miniPCI-E slot, do kterého je možné vložit buď 3G modem, nebo mSATA SSD disk.

 

Drobný rozdíl je také v dokovacím konektoru. Přestože oba notebooky disponují poslední (třetí) generací dokování, T420 se do stanice usazuje v klasické pozici pro velké ThinkPady, tedy pozice 1, T420s se kvůli jinému umístění baterie usazuje na pozici 2, kdy je notebook trochu posunutý dopředu.

Závěr, vlastní zkušenost

T420s je notebook určený skutečně pro ty uživatele, kteří chtějí 14" profesionální ThinkPad, ovšem záleží jim na každém zbytečném milimetru a gramu. Uživatel však musí být ochoten obětovat některé konektory, možnosti prodloužení výdrže na baterii a musí být ochoten zaplatit zhruba o 50 % více oproti klasické T420. Pakliže ale stačí běžná profesionální "čtrnáctka", 360 gramů a několik milimetrů není rozhodujících a je požadována plná konektorová výbava, pak je T420 výborná volba. T420 působí navíc lépe v ruce - pevněji a bytelněji - a s přídavnými bateriemi vydrží až téměř 20 hodin (oproti maximálním teoretickým 7 u T420s).

bitcoin_skoleni

Během psaní tohoto článku a porovnávání mé T420s s T420 jsem dospěl k názoru, že bych ve výsledku nejspíš už neměnil, ale kdybych měl (jako bývalý uživatel R400) T420 namísto mé "slim" verze, nebyl by to pro mě žádný problém a byl bych v podstatě stejně spokojený. Bez přídavné UltraBay baterie, která je skutečně z pohledu přidané kapacity velmi drahá, v T420s bohužel nevidím smysl - notebook vydrží pouze zhruba 3,5 hodiny na baterii, což je u ultrapřenosné pracovní mašiny opravdu žalostně málo. S UltraBay se dostaneme přes 5 hodin (při lehčí zátěži bez Wi-Fi i nad 6 hodin), což je však hodnota, ke které se přiblíží T420 s 6článkem (a s 9článkem ji hravě překoná).

Jak jsem už uvedl, koupi T420s by si měl každý silně promyslet a zvážit, protože ačkoliv se jedná o výjimečně lehký a tenký profesionální notebook, ke kterému se v těchto směrech hledá jen těžko konkurence, za všechny tyto výhody zaplatíte poměrně výraznými kompromisy, které jsou nejvíce patrné ve výdrži na baterii, což na druhou stranu hází trochu stín na silnou mobilitu tohoto stroje. Můj závěr je tedy poměrně jednoduchý: T420s si kupte pouze a jedině v případě, je-li pro vás stěžejní mít co nejlehčí a nejtenčí 14" profesionální pracovní stroj. Pokud to tak není, jednoznačně doporučím klasickou T420.